Babiš vs. Antibabiš? Volba by měla být o rozvoji ČR, řekl na setkání s novináři profesor Zima

Bude prezidentem Andrej Babiš, nebo »Antibabiš«? Tato otázka rezonuje veřejným prostorem již od neděle, kdy bývalý premiér a šéf hnutí ANO oznámil, že bude kandidovat v lednových přímých volbách do nejvyšší ústavní funkce. »Politika by ale neměla být o tom, co je černé nebo bílé,« prohlásil na dnešním setkání s novináři v Praze bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který je rovněž jedním z kandidátů, a to na základě podpisů třinácti senátorů.

Bude to 19 a 1? Všichni proti Babišovi? Zima prohlásil, že si především nemyslí, že by se nakonec utkalo o Pražský hrad tolik kandidátů. Čeká, že jich bude méně než deset a více než sedm. Zmínil například Alenu Vitáskovou, která prohlásila, že se prezidentského klání zúčastní jen v případě, když bude mít 100 tisíc podpisů, ale ještě nedávno jich měla »jen« 65 tisíc. »Jestli bude Andrej Babiš kandidovat, jsem tipoval tak padesát na padesát. Vím, že je to velký bojovník a je schopný 20 hodin denně pracovat a objet celou republiku v místech, kde má potenciál. Ale je těžké odhadovat, co se za ty dva měsíce odehraje. Je to velmi dlouhá doba,« konstatoval Zima. »Jsem lékař a musím být velmi pokorný. Měli jsme kolikrát pacienta, kdy jeden den bylo dobře a pak přišla nemoc, kterou nikomu nepřeji, protože přát někomu to nejhorší je nehumánní a nekřesťanské, ať už se jedná naprosto o kohokoli. Jen naznačuji, že za dva a půl měsíce se může odehrát cokoli,« naznačil Zima, který přiznal, že se bojí toho, aby nebyla volba jen konfrontační ve smyslu »Babiš-Antibabiš«. »Volba je přece o tom, jak se bude rozvíjet ČR, a ne proti komu je vedená kampaň. Pak je nejhorší, a mnohokrát se to stává, že někdo vyhraje nebo prohraje, a pak se v ten moment zjistí, že se neví, co dál. Máme svého vítěze, ale najednou nevíme jak pokračovat. Všichni se soustředí na kampaň proti někomu a jen málo je to o tom, jakým směrem se má vydat Česká republika. Nesmí být hlavním tématem, jestli porazím Babiše, nebo třeba kdo byl a nebyl ve straně, ale kdo má jakou vizi do budoucna a kdo co v minulosti dokázal,« řekl na dnešní akci profesor Zima.

Sám se netají tím, že byl před rokem 1989 v KSČ i SSM. »Klíčová je kvalita toho, kdo se uchází o danou funkci. Co dokázal, co umí a jak se chová. A jestli některé věci zatajuje. Když jsem byl dvakrát v tajné volbě zvolen rektorem, všichni věděli o tom, že jsem byl v KSČ a SSM, i to, jak jsem se pohyboval v roce 1989. Univerzitu přirovnávám k velkému symfonickému orchestru, kde je pestré složení lidí, jinak založených. Univezitní protředí bývá kritické. A když si například na serveru seznam.cz zjišťovali, jak jsem se choval v minulé době, a otiskli moji přihlášku do KSČ, zároveň obvolávali studenty i kolegy, což mi pak oni sami telefonovali. Kontaktovali i našeho předsedu stávkového výboru z roku 1989, který řekl, že jsem nikomu nic neudělal jako jiní funkcionáři, nepovyšoval jsem se nad jinými a nedával najevo, že jsem předseda SSM. Od roku 2005 mám čtyřikrát obnovenou prověrku na ‚tajné‘ od bezpečnostních úřadů. Splňuji tedy určité standardy,« řekl Zima a dále rozebral Andreje Babiše i generála Petra Pavla, kteří se rovněž v televizních debatách budou muset vyrovnávat s minulostí. »Co se týče dalších dvou osob, v případě jednoho nemůžu hodnotit, protože nejsem právník a nevím, jestli platí rozsudek slovenských soudů, zda spolupracoval s jistou organizací, nebo jestli neplatí. A v případě druhého preferovaného kandidáta se musím zastavit u výroku, že byl vstup do strany chyba. Doba byla nějaká, ovšem když i lidé kolem něj nezpochybňují, že byl rozvědčíkem v silách vojsk Varšavské smlouvy, a tudíž musel být prověřen, je to divné. V té straně bylo mnoho lidí, kteří se různě chovali. A u nás na fakultě udávali superaktivní nestraníci často více než straníci. Jde tedy o to, co lidé dělali, jak se chovali, a ne jakou mají nálepku,« řekl Zima a dodal, že mu mnohem více vadí, když někdo za dvacet let vystřídal čtyři politické strany či hnutí.

Rezolutně proti školnému na VŠ!

Kdyby byl Zima zvolen prezidentem, hodlá chodit bez ochranky a bude vší silou bojovat proti zavedení školného na vysokých školách, jež se znovu objevilo jako alternativa například v nové zprávě Národní ekonomické rady vlády (NERV). Podle něj nejde jen o prezidentské veto, protože to bývá až poslední krok. »Já bych vyvinul už od počátku veškerou aktivitu, aby ten zákon nevznikl,« upozornil Zima, podle nějž by přínos do rozpočtu nebyl tak výrazný a naopak by přichystal významný problém pro sociálně slabší studenty.

Uvědomuje si, že dle agentur je outsiderem, ale to ho neodrazuje od toho, jít do voleb. »Povedu kultivovanou kampaň. Bude o vizích a o tom, kam se má země dostat,« řekl. »Vadí mi, když v médiích vévodí zprávy, kde vykolejil vlak a kde spadl autobus, a ne zprávy o malých a středně velkých firmách, které dodávají věci po celém světě. Škoda, že se tím neumíme pochlubit. Raději mám to pozitivní než pomluvy druhých,« konstatoval Zima.

»Země bez extrémů« – to je jeho první motto pro nadcházející kampaň. A tím druhým pak: »Používejme selský rozum.« Jako příklad opaku tohoto hesla uvedl, že se za každou cenu preferují obnovitelné zdroje a udržitelný rozvoj. »Nemám proti tomu nic. Je ale třeba dbát na rovnováhu. Musíme mít balanc a hledět i na podmínky v jednotlivých zemích. Například u nás je plně slunečných dní třicet za rok,« porovnal ČR se stavem v jižních zemích.

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, případné druhé o dva týdny později. Nejsilnější podpoře se podle posledních průzkumů těší Pavel, Babiš a také bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Z ostatních kandidátů mají šanci na významnější podporu senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, podnikatel Karel Janeček či odborář Josef Středula.

(pk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy