Arogance vlády! Na konferenci Asociace samostatných odborů rezonovala kritická slova

Pod názvem Postavení a práva zaměstnanců v digitálním věku – priorita kolektivního vyjednávání se v Praze uskutečnila Mezinárodní konference Asociace samostatných odborů (ASO), která byla formou videokonference přenášena odborářům a dalším zájemcům do řady evropských zemí.

Předseda ASO Bohumír Dufek, který je členem Evropského hospodářského a sociálního výboru (poradního orgánu Evropské komise), ve svém úvodním vystoupení připomněl, že v roce 2025 proběhnou volby do Poslanecké sněmovny, což ovlivní další vývoj ve společnosti.

Nadále lze očekávat růst životních nákladů!

Dufek se poté věnoval ekonomice, kdy uvedl, že státní rozpočet pro rok 2025 je velice nevýhodný pro velkou část našich občanů, protože opět zaútočí na výši důchodů a životní náklady našich občanů.

Předseda ASO ocenil zkrocení inflace do výše 3 procent, ale zároveň poukázal na negativní dopady neustálého růstu cen potravin. Tedy jedné z nejdůležitějších položek životních nákladů domácností. Upozornil i na další nejistý vývoj cen energií, ať již jde o elektřinu, plyn a teplo v domácnostech.

Konstatoval, že u nás dochází k propadu ve stavebnictví, kdy připomněl sliby politických stran o růstu bytové výstavby, přičemž skutečnost je taková, že i nadále rostou ceny nájmů kvůli nedostatku bytů pro naše občany. Připomněl i problémy kolem stavebního řízení, naopak vyzdvihl zvětšení sítě postavených dálnic.

Dufek se kriticky vyjádřil k programu Green Deal, jak ho přijala Evropská unie. V této souvislosti zkritizoval postoje Hospodářské komory ČR a Agrární komory ČR, které se nedokáží vzbouřit proti nesmyslné »zelené« politice EU.

Podle Dufka jsou české mzdy podhodnocené, a to při srovnatelné produktivitě práce se západoevropskými státy. Proto pětiprocentní nárůst mezd není podle něho dostačující. Zdůraznil, že Česká republika potřebuje mít dlouhodobé strategické plány, aby se našim občanům dařilo lépe. Takže je nutné hledat strategické řešení růstu českého průmyslu, přičemž jednou z cest je i zabezpečení stabilní a levné energie. V této návaznosti uvedl, že cena energie by měla být stanovena podle skutečných nákladů na výrobu, nikoliv podle různých spekulací na trhu. Odbory podporují, aby do stanovení ceny energií na trhu vstupoval i státem stanovený obchodník, který by elektrickou energii nakupoval od výrobce a dále ji nabízel na trh. Kromě toho preferuje i určitá politická řešení. »Tento návrh připravujeme i k předání předsedkyni Evropské komise,« prohlásil Dufek.

Věnoval se i reformě důchodů, kdy zdůraznil, že Česká republika potřebuje základní debatu o tomto tématu, přičemž by měly být jednoznačně a přesně stanoveny rizikové profese.

V závěru Dufek připomněl volební klání, které nastane v roce 2025. Věří, že volby do Sněmovny urychlí i změny ve státní správě, kdy se přestanou vymýšlet byrokratické a ekonomické překážky v podnikání.

Havlíček: Cílem je oživit ekonomiku a růst hospodářství!

Po Dufkovi vystoupil místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO), který zpochybnil hospodářskou politiku současné vlády. Poukázal na chybně sestavený státní rozpočet pro rok 2025. Podle něj je předpokládaný růst HDP o 2,7 % při současném poklesu naší ekonomiky naprosto nereálný.

Havlíček dále uvedl, že za uplynulé tři roky došlo k poklesu naší ekonomiky o 30 %. Prvotní a hlavní příčinou byl podle něj enormní růst cen energií v roce 2022 v Evropě, a především u nás. Obrovskou chybou této vlády, jak dále uvedl, bylo zastropování cen energií u výrobců, nikoliv u spotřebitelů, jako k tomu došlo v řadě evropských zemích.

Dále připomněl slib premiéra Petra Fialy o růstu platů u nás na úroveň Německa, pokud voliči dají svůj hlas současné vládě na další čtyři roky. Označil to za naprostý nesmysl.

Podle Havlíčka je cestou k růstu naší ekonomiky posílení úlohy privátního sektoru, který by, díky vysokým ziskům, mohl dobře a zodpovědně investovat do dalšího růstu našeho hospodářství. Upozornil, že forma státních půjček a dalšího zadlužování, jak to uplatňuje současná vláda, k růstu ekonomiky nevede. Připomněl, že česká ekonomika je především proexportní, takže solidní zisky těchto firem by se měly projevit i v národním hospodářství.

U více než 50 % zaměstnanců se zhoršily pracovní podmínky!

S prezentací výsledků průzkumu Rizika dopadů ekonomické krize na sociální smír z pohledu zaměstnanců – kritická místa a možnosti řešení v rámci kolektivního vyjednávání poté vystoupil Marcel Navrátil ze společnosti TREXIMA, spol. s.r.o.

Nejprve konstatoval, že průzkum se zaměřil zejména na to, jak se změnily pracovní podmínky zaměstnanců, na změnu organizace práce zaměstnavatelů, na jejich obavy ze ztráty zaměstnání apod. Průzkum probíhal v květnu až v červnu 2024 a se zúčastnilo ho 545 respondentů, převážně členů odborů ASO.

V případě otázky, jak se v posledních dvou letech změnily pracovní podmínky zaměstnanců, 53 % z respondentů odpovědělo, že se zhoršily. U 12,4 % se zlepšily, a u 34 % se nezměnily. V případě změny pracovních podmínek na individuální úrovni v posledních dvou letech se zhoršily u 43 % respondentů, u 18 % se zlepšily a u 39 % se nezměnily.

Pokud jde o obavy zaměstnanců o budoucnost svého pracovního místa, více než 37 % respondentů odpovědělo, že mají větší obavy o svoji budoucnost. Stejně jako dříve, odpovědělo 34 %, a to, že menší obavu než dříve, uvedlo 6 % respondentů. Zbývá dodat, že 23 % respondentů se o své místo dle průzkumu nebojí.

V případě otázky na postavení zaměstnanců u zaměstnavatelů v posledních dvou letech, platí, že se zhoršilo u 50 % respondentů, zlepšilo se jen u 5 % a nezměnilo se u 45 % respondentů.

Na úroveň reálných mezd roku 2019 se vrátíme za dva tři roky!

Ekonom Jaroslav Ungerman se zaměřil na otázku výše mezd u nás. Uvedl, že v roce 2019 činila průměrná mzda 32 700 Kč, ve třetím čtvrtletí roku 2024 byla již ve výši 43.500 Kč. Oproti roku 2019 vzrostla o 31,3 %. Což znamená, že reálné mzdy byly o 6,5 % nižší než v roce 2019 a lidé si tak mohli nakoupit o 6 % zboží méně než v roce 2019. Podle něho to potrvá ještě asi tak dva až tři roky než se u nás vrátíme na úroveň reálných mezd v roce 2019. »To je výsledek hospodářské politiky současné vlády,« řekl.

Slova se poté ujal bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, který patří k našim nejvýznamnějším podnikatelům v zemědělství a potravinářství. Logicky se věnoval působení projektu Green Deal a jeho negativním dopadům na evropské, a tím i české zemědělství. Konstatoval, že díky tomuto projektu byl v roce 2023 v EU schválen tzv. strategický plán, který určuje další vývoj evropského zemědělství, a to až do roku 2027. Základní premisou tohoto konceptu, který vzešel z Green Dealu, je snižování úrovně produkčního zemědělství ve prospěch ekologického zemědělství. Výsledkem je omezení produkční zemědělské výroby s tím, že se nyní již odráží v nedostatku potravin z vlastní výroby jednotlivých zemí EU, takže roste dovoz potravin do Evropy ze zemí mimo EU.

Jandejsek k tomu dále dodal, že redukce evropského zemědělství je nastavena na 25 až 30 %, a to proti předcházejícím obdobím, kdy byla podporována tendence růstu zemědělské výroby. Poté konstatoval, že jestliže Evropa předtím měla přebytky zemědělské výroby ve výši až 12 %, tak nyní, díky Green Dealu, bude v Evropě chybět 13 až 18 % zemědělské výroby. Výsledkem je růst dovozu potravin z jiných zemí mimo EU, a to nižší kvality a za vyšší ceny.

Dalším pozvaným hostem byl poslanec Evropského parlamentu Ivan David (SPD), který řekl, že po volbách do Evropského parlamentu přináší nepříznivé zprávy z Bruselu a Štrasburku o tom, že úpadek hospodářství a jeho sociální důsledky budou nadále pokračovat. Volby do EP přinesly posílení části racionálně uvažujících poslanců, nicméně toto posílení není dostatečné. Zdůvodnil to tím, že evropští voliči volí konzervativně a dosti stereotypně. Proto Green Deal bude nadále pokračovat, a to jen s kosmetickými změnami.

Způsob přijetí důchodové reformy – vrchol arogance vlády

Posledním hostem konference byl předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo, který ocenil velmi úzkou spolupráci Asociace samostatných odborů a OS KOVO, která započala před více než rokem a která pokračuje i nadále. Zejména připomněl společné protesty obou odborových organizací za zájmy zaměstnanců.

Poté se věnoval úrovni sociálního dialogu, jak jej nastavila současná vláda. Podle něj není na dobré úrovni a nemohou za to odbory. Vláda totiž využívá své převahy v parlamentu, svá rozhodnutí, s nimiž odbory nesouhlasí, protlačuje silou. Posledním příkladem této politiky je přijetí důchodové reformy. Ďurčo to označil za vrchol arogance této vlády.

Dále uvedl, že OS KOVO odmítá důchodovou reformu, jak ji připravila a prosadila vláda, a to především ze dvou důvodů. Prvním je prodloužení věku odchodu do důchodu v 67 letech. »Mnozí zaměstnanci v tomto věku již nevydrží tak intenzivně pracovat. Můžu to sám posoudit, protože jsem více než 25 let pracoval v ocelářství,« řekl Ďurčo.

Druhým důvodem je, kvůli poslanecké iniciativě ODS a TOP 09, snížení počtu pracovníků, kterým je umožněno odejít do důchodu dříve, aniž by jim přitom byla snížena adekvátní část výše důchodu. To je dle Ďurča další důkaz arogance vlády.

Následně se věnoval otázce novely zákoníku práce, jak ji připravuje současná vláda. Uvedl, že na všech tripartitách vláda dával slib, že zákoník práce nebude obsahovat výpověď bez udání důvodu. Připomněl slova ministra financi Zbyňka Stanjury, že poslanci ODS a TOP 09 v rámci projednávání novely v Poslanecké sněmovně do ní vloží právě formulaci o výpovědi bez udání důvodu.

Ďurčo k tomu řekl, že OS KOVO, a zároveň i Průmyslová aliance odborových svazů, uspořádají »velké protesty proti tomu, jak jsou u nás pošlapávána práva zaměstnanců«.

Miroslav Svoboda

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Položme si otázku, zda ASO je silnou komorou odborů. Bohužel není, a ani ČMKOS. Lidé v odborech ani za 35 let od převratu nenašli velký zájem být organizováni. Odbory v ČR drží svaz KOVO, jinak jsou stále marginálnější.
    A hlavně toto by měl pan Dufek kritizovat. Fakt, že odbory nejsou silné a proč tomu tak je.
    Držet dvě komory na velikost ČR je luxus.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy