ANO vyhrálo volby ve většině krajských i statutárních měst

Ve většině statutárních měst vyhrálo letošní obecní volby opoziční hnutí ANO. Ze 13 krajských měst má hnutí někdejšího premiéra Andreje Babiše jisté vítězství v osmi z nich. Ve zbylých pěti uspěly vládní strany. V Praze vyhrála koalice Spolu pro Prahu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), v Brně kandidátka Společně – ODS a TOP 09, v Plzni koalice Spolu – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a v Liberci koalice Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s TOP 09 a KDU-ČSL. V Českých Budějovicích zvítězila ODS.

Hnutí ANO vyhrálo v Hradci Králové, v Jihlavě, v Karlových Varech, v Olomouci, v Ostravě, v Pardubicích, v Ústí nad Labem a ve Zlíně.

V obecních volbách před čtyřmi lety ANO vyhrálo v 11 krajských městech. V Praze tehdy zvítězili občanští demokraté a v Liberci SLK.

Z dalších 14 statutárních měst, tedy těch, v jejichž čele stojí primátor, vyhrálo ANO v nynějších volbách v devíti z nich. V Mladé Boleslavi hnutí kandidovalo s Volbou pro Mladou Boleslav. Ve Frýdku-Místku zvítězilo uskupení Naše město F-M. V Kladně obhájila první místo Volba pro Kladno, v Mostě hnutí ProMOST a v Třinci kandidátka Osobnosti pro Třinec. V Karviné opět vyhrála ČSSD.

Před čtyřmi lety uspěla ve trojici z těchto 14 statutárních měst ODS. Vyhrála tehdy v Jablonci nad Nisou, v Mladé Boleslavi a v Teplicích. Ve Frýdku-Místku zvítězila ČSSD.

V největším počtu obcí, celkem v 863, kandidovali samostatně lidovci. Získali v nich 15,02 procenta hlasů. Hnutí ANO mělo samostatné listiny v 259 obcích, v nichž obdrželo 23,12 procenta. ODS usilovala o hlasy voličů sama v 510 obcích se ziskem 15,99 procenta. Piráti dostali v 89 obcích 11,43 procenta hlasů a TOP 09 ve 40 obcích 11,22 procenta. SPD postavila samostatné listiny ve 176 obcích, obdržela pro ně 10,07 procenta hlasů. ČSSD takto usilovala o voličské hlasy ve 200 obcích se ziskem 8,54 procenta, STAN ve 237 obcích se ziskem 7,58 procenta a KSČM v 434 obcích, v nichž dostala 2,76 procenta.

V koalicích kandidovala KDU-ČSL v 1231 obcích, tato uskupení obdržela 16,92 procenta hlasů. Hnutí ANO se účastnilo koalic v 338 se ziskem 23,28 procenta, ODS v 818 obcích se ziskem 19,65 procenta a TOP 09 v 358 obcích, v nichž tyto listiny dostaly 19,08 procenta. Koalice s účastí Pirátů se ucházely o voličskou přízeň v 177 obcích se ziskem 11,73 procenta, s účastí STAN v 706 obcích se ziskem 11,1 procenta a s účastí SPD v 290 obcích se ziskem 8,04 procenta. Koaliční kandidátky s ČSSD měly ve 456 obcích 5,54 procenta a s KSČM v 587 obcích 3,1 procenta hlasů.

Letošní obecní a senátní volby byly prvním hlasováním po loňských volbách do Poslanecké sněmovny a následném ustavení vlády pětikoalice premiéra Petra Fialy (ODS). Opoziční tábor hodnotí výsledky voleb jako úspěšné, voliči podle nich dali najevo nespokojenost s vládní koalicí. Ale ani strany vládní koalice výsledky voleb nezklamaly.

Podle politologů je výsledek hlasování úspěchem hnutí ANO, zásadní proměnu české politické scény ale nepřinesl. ANO může podle nich mít problém zmobilizovat voliče, aby přišli ke druhému kolu voleb do horní parlamentní komory. Ze stejného důvodu jsou skeptičtí i k vlivu výzvy předsedy SPD Tomia Okamury, aby lidé za týden v senátním finále hlasovali proti kandidátům vládních stran.

Podle politologa Daniela Kunštáta se hnutí ANO v podstatě podařilo udělat z prvního kola senátních voleb referendum o současné vládě. Pro vládní koalici ale volby nedopadly úplně špatně. »Není to samozřejmě žádný fenomenální úspěch, ale v daném sociálně-ekonomickém a politickém kontextu si vlastně ty strany minimálně udržely pozice,« řekl Kunštát.

Babiš označil výsledek komunálních i senátních voleb za úspěch, hnutí si podle něj významně polepšilo. ANO ale nemusí úspěch z prvního kola zopakovat i v kole druhém. Kunštát odhadl, že ve druhém kole budou mít mírně navrch reprezentanti koalice. Výsledek komunálních voleb je podle politologa Josefa Mlejnka pozoruhodně stabilní. Vzhledem k energetické krizi a růstu cen se dalo očekávat zemětřesení, což se ale nestalo.

Letošní sčítání hlasů v komunálních volbách tentokrát trvalo zhruba 16 hodin a bylo přibližně o půldruhé hodiny rychlejší než při předchozích obecních volbách před čtyřmi lety. První výsledky byly zveřejněny v sobotu ve 14.31 z pěti obcí Jihočeského, Plzeňského a Královéhradeckého kraje a z Vysočiny. Nejdéle se čekalo na výsledky z jednoho ze dvou okrsků v Základní škole Hostýnská v Praze 10. Český statistický úřad je převzal dnes v 6.08. První senátní výsledky byly oznámeny ve 14.38 z jednoho ze tří okrsků v Příchovicích na Plzeňsku.

(zmk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Komunální i senátní volby potvrdily další propad dnes mimoparlamentních stran ČSSD a KSČM. První v rámci celé republiky obhajovala 1882 druhá 1426 mandátů. Shodou okolností obě partaje „obhájily“ pouze 27 % (!) mandátů, a to ziskem 517 resp. 392 mandátů. V jednotlivých pražských obvodech a městských částech, včetně „velké radnice“ se volí cca 1100 zastupitelů. Před čtyřmi lety KSČM získala tragikomické DVA mandáty,, letos nemají ani jeden. K „dekomunizaci“ došlo v Českých Budějovicích, kde Filipem vedená koalice nepřekročila potřebných 5 %.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy