ANO se kvůli důchodové reformě obrátí na Ústavní soud

Zástupci opozičního hnutí ANO se kvůli nedávno schválené důchodové reformě obrátí na Ústavní soud. Jsou přesvědčeni, že vláda se dopustila protiústavního jednání. Novinářům to po jednání poslaneckého klubu řekla jeho předsedkyně Alena Schillerová. Podání návrhu klub schválil jednomyslně.

Schillerová uvedla, že experti hnutí zanalyzovali možné protiústavní aspekty vládní důchodové reformy a procedury jejího přijetí. Nyní vypracují stížnost. »Domníváme se, že se vláda dopustila protiústavního jednání, co se týče změn u zaměstnanců v takzvaných náročných profesích, kterým zcela nepřiměřeně znepřehlednila a znetransparentnila podmínky pro odchod do důchodu, a tím narušila jejich legitimní očekávání,« řekla Schillerová.

K protiústavnímu jednání mělo podle ní dojít i způsobem projednávání zákona ve Sněmovně. »Zde máme na mysli zejména svévolné rozhodnutí předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové, kdy v reakci na evidentní absenci vládní většiny ve Sněmovně odmítla nechat hlasovat o návrhu na odročení jednání o tomto bodu do 30. června 2025,« uvedla předsedkyně klubu. Tím podle ní šéfka dolní komory porušila jednací řád Poslanecké sněmovny.

Při projednávaní novely vládní politici tvrdili, že je nutná pro to, aby zajistili lidem důstojné důchody. Nad tímto termínem se pozastavil místopředseda Sněmovny a expert hnutí ANO na sociální politiku Aleš Juchelka. Nikdo podle něj nevysvětlil, co důstojný důchod znamená. »Jak je vyčíslen, bere se k HDP nebo k průměrné mzdě nebo k reálné mzdě? Kolik ten důstojný důchod vlastně je a jak si to vládní koalice představuje? Nikdo neví, k čemu bude poměřován,« uvedl Juchelka.

Podle hnutí ANO by se měli náročné profese řešit zvláštní právní úpravou. »Nikdo na to neslyší, a proto děláme tyto zákony, které jsou šité horkou jehlou,« dodal Juchelka. Novela podle něj udělá ještě větší zmatek a chaos u zaměstnavatelů, kteří náročné profese využívají.

Opozice slibuje podstatnou část reformy zrušit

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na síti X uvedl, že respektuje právo ANO obrátit se na Ústavní soud. »Respektuji právo hnutí ANO podat návrh na zrušení důchodové reformy k Ústavnímu soudu. Škoda, že nebyli schopní za několik posledních let přijít s vlastními návrhy, jak si reformu představují. Stáli jsme o to všichni včetně pana prezidenta. Věřím, že soud potvrdí platnost reformy,« uvedl Jurečka. Podle něj reforma zlepší situaci rodičů, vdov a vdovců, pracujících důchodců či pečujících a současně přináší i jistotu, že systém penzí bude udržitelný i pro budoucí generace.

Reforma platí od letoška. Počítá s pokračováním zvyšování důchodového věku od 30. let o měsíc ročně do 67 let, s nižším výpočtem nových penzí, minimálním důchodem ve výši 20 procent průměrné mzdy, dřívější penzí bez krácení pobírané částky pro pracovníky nejrizikovější čtvrté kategorie, odpuštěním důchodových odvodů pracujícím důchodcům či započítáním fiktivního výdělku za dobu péče do penze. Novela byla v prosinci vyhlášena ve Sbírce zákonů. Jednotlivá ustanovení nabydou účinnosti postupně až do roku 2027. ANO a další opoziční hnutí SPD slibují, že podstatnou část reformy zruší, pokud se na podzim po sněmovních volbách dostanou k moci.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy