ANO připraví ústavní stížnost v případě schválení novely zákona o penzích

V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS se mezi politiky strhla ostrá hádka, když hovořili o připravované úpravě valorizace důchodů a pozdějším odchodu do penze, za což čelí kritice opozičního hnutí ANO. Poslanec Robert Králíček (ANO) připomněl, že podle opozičního hnutí je novela protiústavní. ANO proto podá v případě schválení novely zákona s omezením červnové valorizace penzí ústavní žalobu.

K valorizaci šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný řekl, že na schválení nových parametrů jejího výpočtu je omezené množství času. Červnovou valorizaci totiž musí stihnout schválit do 22. března. Kabinet proto prosazuje, aby se návrh projednal v rámci legislativní nouze. »Jsem přesvědčen, že vláda nejedná v rozporu se zákonem. Desátého února zveřejnil Český statistický úřad data vývoje inflace,« řekl Výborný s tím, že až v ten moment mohl kabinet reagovat.

Na lidoveckého poslance reagoval Králíček, podle něhož vláda čekala na dobu po prezidentských volbách. »Nemuselo dojít ke stavu legislativní nouze. Jestliže je deadline 22. března, tak jsme mohli probrat novelu ve standardním procesu třech čtení. Podle našeho názoru je tento zákon protiústavní. My určitě podáme ústavní žalobu, máme na to vlastní sílu, takže nepotřebujeme spolupráci další opoziční strany. Určitě podáme žalobu k Ústavnímu soudu,« dodal.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti) Králíčkovi připomněla, že pozdější odchod do důchodu navrhovala před čtyřmi lety i tehdejší ministryně financí a současná zastánkyně seniorů Alena Schillerová (ANO). »Vždyť i paní předsedkyně Schillerová chtěla hranici věku zvýšit. Chtěli jste to jako hnutí, ale nedokázali jste to a nic neudělali,« vmetla Richterová Králíčkovi. »Jsme v jiné době a v jiné diskuzi,« reagoval poslanec a připomněl, že návrh Schillerové padl už v roce 2019.

Podle předsedkyně KSČM a europoslankyně Kateřiny Konečné je systém důchodového pojištění v ohrožení kvůli nízké porodnosti. »Celý problém je, že se nepodporuje porodnost, mladá rodina nemá možnost najít bydlení. V Praze se dá koupit byt za 17 let průměrných výdělků. V Berlíně nebo ve Varšavě je to všude za osm nebo devět let výdělků,« pronesla Konečná.

Poté se i ona pustila do kritiky vlády – zejména za to, že vytváří nové úřady a nabírá tisíce úředníků. Richterová na to chtěla reagovat vysvětlením, jak se vypočítává průměrný výdělek na pořízení bytu. Obě političky se ale začaly překřikovat.

Poslanci se ke schválení důchodové novely sejdou v úterý dopoledne. Opozice chce ve Sněmovně prosazení změn bránit obstrukcemi. Králíček dnes sdělil, že trvat budou minimálně do pátku (3. března). Koalice má většinu v dolní komoře i v Senátu. Poté dostane normu k podpisu prezident. Zástupci ANO avizovali, že podle nich by měla vláda novelu stáhnout a měla by začít s opozicí vyjednávat o změnách valorizace, které by platily od ledna. Mezi návrhy je například návrat k dřívějšímu pomalejšímu navyšování důchodů.

(zmk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy