Analýza: Životní úroveň půjde raketově dolů, jen aby se pokrylo 3,5 % schodku, který vláda vytvořila

Takzvaný konsolidační balíček, který ve čtvrtek představila vláda, budí nemalé emoce. Není se co divit, když postihne nejen důchodce, na které vláda s oblibou doposud cílila, ale také živnostníky, majitele menších firem a dokonce i těch větších, které jsou stále v českých rukou, o zaměstnancích a jejich rodinách ani nemluvě. Náklady se každopádně zvýší všem, zisky pak poputují leda tak do zahraničí.

Balíček počítá se zavedením pouze dvou sazeb daně z přidané hodnoty (DPH), zrušení 22 daňových výjimek, omezení neinvestičních dotací, zvýšení firemních daní nebo daně z nemovitosti. Zvyšuje také odvody živnostníků a stát opětovně zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance, ve hře je pak i snížení důchodů. Není divu, že se proti této »fialové politice« okamžitě ohradila opozice či odbory. Tentokrát ale navíc i nezvykle mnohé firmy či třeba sázkové kanceláře, byť přitom pravicové vlády obvykle pracují v jejich prospěch. Stačí jen pár příkladů:

Madeta – Největší česká mlékárna, která kvůli vládním škrtům přijde o zemědělské dotace, zřejmě ukončí dodávky mléka do škol. Byl to vládní program, jejž kabinet asi přestane dotovat, firma přijde také o dotace na technologie. Škrtání zemědělských dotací totiž míří proti velkým podnikům. »V našem případě je to podpora technologických investic, druhá stránka věci je taky školní mléko, vládní program. Přestanou ho dotovat, tak já nebudu dělat charitu a zavážet 1100 škol mlékem, abych na každé dodávce tratil takové strašné peníze. Jak nejrychleji to půjde, tak to skončím. Je to samozřejmě (vládní škrty dotací) zaměřené proti velkým fabrikám, to jde proti Agrofertu, proti nám taky. Tak uvidíme, jak to malinké, menší a zanedbatelné mlékárny převezmou za nás,« řekl generální ředitel Madety Milan Teplý.

Podporu z programu, který chce vláda při škrtech v zemědělských dotacích zrušit, čerpalo v minulosti několik potravinářských firem z holdingu Agrofert, také Madeta, Mlékárna Kunín nebo společnost Hamé. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ve čtvrtek řekl, že od příštího roku bude na dotaci určených »nula korun«.Madeta má čtyři výrobní závody: v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Zaměstnává 1500 lidí, zpracuje denně téměř milion litrů mléka. Má kolem 170 dodavatelů mléka, nabízí přes 250 druhů výrobků, vyváží pětinu produkce.

Kofola – I nápojářská skupina Kofola je vládním návrhem zvýšení DPH na nealkoholické nápoje na 21 procent šokována. »Je to kudla do zad, kterou těžce zkoušený nápojový průmysl opravdu nečekal. Zejména tíživý bude dopad na restaurace, u kterých má dojít k navýšení z deseti procent na 21 procent. Gastronomie se stále ještě nevzpamatovala z covidu a energetické krize a tímto dostane další ránu,« uvedl generální ředitel Kofoly v Česku a na Slovensku Daniel Buryš. »Z pohledu odůvodnění chystaného kroku vládou je velice překvapivé přeřazení minerálních vod do vyšší sazby. Právě minerální vody mají totiž prokazatelně pozitivní zdravotní účinky a rozhodně nepatří mezi ‚nezdravé‘ potraviny. Stejně tak tam jistě nepatří bylinkové čaje nebo například čerstvé šťávy UGO,« uvedl ředitel.

Argumentaci ministerstva financí, že cílem rozhodnutí je omezit jednorázové nápojové obaly, označil za zcela nekompetentní. Připomněl, že Kofola dnes veškerý sortiment pro restaurace dodává ve vratných obalech. Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má 11 výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Korunní, Ondrášovka, Kláštorná Kalcia, Jupí, Vinea nebo Semtex. Do skupiny patří síť UGO, český výrobce směsí z léčivých rostlin Leros, slovinská společnost Radenska a chorvatský výrobce minerálních vod Studenac. Kofola má více než 2000 zaměstnanců. V loňském roce skupina Kofola zvýšila tržby meziročně o 18,7 procenta na 7,88 miliardy korun.

Sázkové kanceláře – Zvýšení daně z hazardu státu nepřinese víc peněz, konstatují zástupci sázkových kanceláří. Předvídají spíše rozmach nelegálního hazardu společností, které na dani neodvedou nic. Vládní balíček počítá se zvýšením daně z hazardu z 23 na 30 procent.Podle mluvčího společnosti Tipsport Václava Sochora se však může stát, že se na dani z hazardu vybere naopak méně. »Protože legální provozovatelé nebudou moci nabízet dostatečně atraktivní kurzy oproti ilegální internetové konkurenci za zahraničí, která na dani nezaplatí nic,« řekl Sochor. Podle něj je zdanění kurzových sázek v České republice už dnes jedno z nejvyšších v Evropě.

Mluvčí společnosti Fortuna Petr Šrain uvedl, že daňové zatížení je v Evropě průměrně 19 procent. »Kvůli dalšímu zvýšení v Česku o celých sedm procentních bodů pak bude náš trh prakticky nekonkurenceschopný,« uvedl Šrain.Podle něj by se měl stát zaměřit spíše na potírání nelegálního hazardu.Podle Sochora je pak scestná domněnka, že vyšší zdanění kurzových sázek odradí veřejnost od sázení. »Na rozdíl od jiných daní z neřesti, jako je alkohol či tabák, nelze v případě kurzových sázek promítnout zvýšení daně do ceny produktu,« řekl.Sázející podle něj bude sázet pořád za stejné částky, na které je zvyklý, jen bude častěji zvažovat, zda si nevsadí u nelegálního provozovatele s atraktivnějšími kurzy.

Pomůže to? NE!

Takzvaný konsolidační balíček má údajně pomoct českému rozpočtu, ale i pouhým selským rozumem je naopak devastační. Jak například spočítal vývojář a zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra – v roce 2019 činily výdaje státního rozpočtu 1551 mld. Kč, v roce 2023 plánuje vláda vydat 2223 mld. Kč – to je nárůst výdajů o 43 procent. »Kolik chce vláda uspořit škrty ve výdajích? 78 miliard. Tedy 3,5 procenta. Takže si to zopakujeme. Státní výdaje stouply oproti roku 2019 o 672 miliard a vláda s velkou slávou oznamuje, že ušetří 78. Panečku, to je ale úspora!« poznamenal na své facebookové stránce.

Připomněl přitom, že průměrný schodek státního rozpočtu v letech 2000-2014 byl 90 miliard. Průměrný schodek Miroslava Kalouska v letech 2008-2013 byl 115,5 miliardy. Průměrný schodek Andreje Babiše v letech 2015-2019 byl 6,5 miliardy. »Tedy 18x menší, než Kalouskův, přičemž Kalousek při odchodu tvrdil, že Babiš nemá šanci udělat menší schodky než on,« uvedl Vávra. Průměrný schodek Babiše a Schillerové včetně doby covidu pak činil 117 miliard.

Vávra připomíná, že mandatorní výdaje, tedy důchody a sociálka tvořily v roce 2021 zhruba bilión a nedá se s nimi moc dělat. »Řekněme tedy, že stát má k dispozici cca 520 miliard jiných výdajů, kde škrtat může, a 370 miliard kvazimandatorních, kde může taktéž, ale obtížněji. 78 miliard z 890 je 8,76 %. V době, kdy je krize, se tedy stát rozhodl i nadále zvyšovat organizacím rozpočty, a peníze místo šetřením získá jak? Získá je okradením těch, co pracují. Tedy daněním. Tu procentíčko, tu dvě, tady dvojnásobek daně z nemovitosti, támhle zvedneme sociálku skoro 2x a samozřejmě zdaníme chlast a hulení,« uvedl.

Přitom je to podle něj pouze hra s čísly. »Pokud jste státní zaměstnanec, tak stát, aby na vás nemusel šetřit, vám jakože valorizuje plat, aby vás nenasral, ale napálí vám vyšší sociálku, daně z příjmu, daň z nemovitosti, daň z chlastu a cigár a jelikož zvednul daně i OSVČ a právnickým osobám, ty si to promítnou do cen svých služeb, takže se všechno zdraží a vy si za svůj valorizovaný plat koupíte stejně, nebo míň, jako kdyby vám ho nezvedli a nezvedaly se daně. Plus to samozřejmě znamená i inflaci. Jo a díky vyšší dani z nemovitosti se samozřejmě zvednou nájmy,« konstatoval Vávra s tím, že to, co vláda představila, je tak jen špatný kouzelnický trik, žádná reforma. Doplnil, že je to asi podobné, jako když student zjistí, že potřebuje víc peněz, ale víc pracovat se mu nechce, omezit výdaje taky ne, tak prostě ukradne, co potřebuje, tátovi z peněženky.

Hlavně, že Posselt tleská…

Opravdu to příliš nevypadá, že se Fialova(á) vláda snaží něco dělat pro tuto zemi a její občany, a zdá se, že se to ani snad nesnaží nijak zakrývat. Pro ty, co ještě stále věří, by mělo být varovným signálem, že našeho premiéra vychvaluje Bernd Posselt, předseda hnutí, které má za hlavní cíl nabourat suverenitu České republiky. Fiala se s ním mimochodem ukazuje na fotkách již od devadesátých let, takže asi nebude jen náhoda, že pod jeho taktovkou vláda připravuje balíčky, které likvidují české podniky, aniž by jakkoliv postihovaly ty zahraniční – těm totiž pouze uvolňují prostor. A to, že při tom padnou i běžní občané? Asi jsme se měli moc dobře. Němci přeci také potřebují z někoho žít.

Martin Kalous

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy