Dnešní moderní technologie způsobují digitální závislost, jež má negativní dopady jak zdravotní, tak sociální, které vyvolávají obtíže v životě. Tato závislost je záludná, protože na rozdíl od drog nebo alkoholu je virtuální svět zdánlivě zadarmo a vždy na dosah ruky. Navíc zásoby jeho podnětů nikdy nedojdou. Není výjimkou vidět dvojici sedící pospolu, jak si namísto vzájemného rozjímání každý z nich vystačí jen s vlastním chytrým mobilem. Jiným častým příkladem je mladý člověk kráčející po chodníku nebo přes vozovku se sluchátky na uších a zaujatě čučící do mobilu. Viděl jsem srážku takového človíčka se sloupem pouličního osvětlení. Naštěstí se to obešlo bez zranění. Ale srážka s automobilem nebo s městskou hromadnou přepravou při přecházení ulice bývá fatální. Jde o jednu z ukázek psychických problémů dnešní mládeže. Čelí mnoha novým výzvám, rychlému rozvoji moderních technologií a sociálních sítí. Dnešní technologie umožňují získávat spoustu zajímavých a důležitých informací, ale bohužel i různé iluze o životě a ostatních lidech a jsou také nástrojem politické i jiné manipulace. Šíře volně dostupných informací cestou moderních technologií může přinášet nové tlaky, které dětská dušička nemusí zvládnout. Nemalou roli v odtržení od reality sehrávají hry na počítači, mobilu nebo na hracích konzolách. Určitou roli jistě hrají i společenská očekávání ohledně úspěchu a osobního vzhledu.
Výzkum Národního ústavu pro duševní zdraví ukázal, že u nás asi 30 % dětí trpí příznaky vážných úzkostí, kolem 40 % pak příznaky střední až těžké deprese, nemluvě o polovině dětí se sníženou životní spokojeností. Přitom chtějí být spokojení, šťastní, bohatí a úspěšní. Paradoxně jim v tom možná brání to, že mají víc možností, víc informací, víc novinek atd.
Dříve existovala větší lidská pospolitost, kdy platilo, že sdílený smutek je poloviční a sdílená radost je dvojnásobná. V této společnosti si lidé dokázali vyříkat problémy mezi sebou, a proto nebylo ani tolik vážných kriminálních deliktů, nebylo šikany na školách a už vůbec ne násilí žáků vůči učitelům a svému okolí. Dnešní násilí mladistvých bývá často inspirované mravní úrovní některých amerických teenagerů. Pravdou také je, že na zvýšeném podílu kriminality se podílí hlavně imigranti a nejenom z Afriky, ale i z Ukrajiny, nemajíce dostatečné ponětí o slušnosti a vděčnosti. Dnešní forma demokracie dbá hlavně na to, aby převládal jen jediný ideologický správný názor, řízený bruselskou žvanírnou. V důsledku tohoto procesu dochází k odlidštění neboli k neuznání kompletního lidství jiného jedince. Zapomíná se, že snaha o společnost myslící a chovající se unisono jen znásilňuje zákonitosti vývoje lidské společnosti. Cílem tohoto snažení je vytvořit poslušnou a nekriticky uvažující masu, kterou lze snadno ovládat.
Co přináší blokování přirozené lidské komunikace
Bohužel, moderní komunikační technologie, vedle bezesporných přínosů, způsobují také nárůst virtuálních vztahů vytvářející tlak na jedince, kterému mnozí z nich podléhají a blokují si přirozenou lidskou komunikaci. Moderní technologie vytváří nové normy, které mnohdy přerůstají až v masovou hysterii. Z emočního hlediska je navazování virtuálních vztahů prostřednictvím sociálních sítí pro mnohé snazší a bezpečnější než v případě reálné komunikace. Člověk se tak stává závislý na sociálních sítích i mobilech. Každá závislost chování může snadno přejít do specifické formy sociálně patologických jevů. V současné době téměř každý, od dětí až po seniory, vlastní mobilní telefon, notebook, tablet a další vymoženosti.
Americký výzkum ukázal na alarmující skutečnost, že tito lidé mají mnohem větší sklony k osamělosti, depresím, úzkostným stavům, impulzívnímu chování a ke zhoršení psychické pohody. Třicet procent mladých lidí si nedokáže najít opravdového přítele. Zvláště ženy a staří lidé podléhají na sociálních sítích úmyslným klamům majícím za následek je uvést v omyl a pod různou záminkou z nich vymámit peníze. Ne všichni si uvědomují, že do sociálních sítí pronikly falešné informace, různé mainstreamové zprávy sloužící k ovlivnění názoru lidí či manipulacím, kriminalita atd. Navíc se na sítích začíná zneužívat i umělá inteligence, která zvyšuje tato nebezpečí. Závislosti na sociálních sítích a na mobilu lze omezit jen tím, že se omezí celkový čas trávený na těchto zařízeních. Přitom duševní zdraví dětí je odrazem společnosti, ve které žijí. Chceme-li mít zdravou společnost, tak v první řadě musíme mít zdravou rodinu. Ve škole nesmíme děti ovlivňovat patologickou genderovou ideologií či LGBT, místo toho je třeba do školních osnov zařadit rozvoj emoční inteligence. Řada problémů je důsledkem závislosti na sociálních sítích a mediálním prostředí. Navíc z ideologických důvodů dochází k šíření polopravd či k zamlčování souvislostí, a tím se daná událost staví do jiného světla. Bohužel, často i nevybíravým způsobem.
Alarmující psychické problémy u dětí a mládeže
Podle vědců z Radiological Society of North America v Chicagu negativně ovlivňuje mladé lidi závislost na sítích a smartphonu. Pomocí magnetické rezonance se u sledovaného vzorku mladé populace objevily alarmující psychické problémy, včetně toho, že jejich mozek prokazatelně obsahoval látky, které negativně ovlivňují fungování mozku a tím i psychiku člověka. Národní ústav duševního zdraví v roce 2023 vykázal u 40 % žáků 9. ročníků základních škol známky duševní nepohody.
V ČR trápí duševní poruchy 13 % dětí – tj. každé osmé dítě. Polovina z nich se projevuje ve školním věku. S tím souvisí skutečnost, že nejčastější příčinou úmrtí dětí u nás zůstává sebevražda. Ukazuje se, že duševní zdraví dětí a mladistvých se u nás rapidně zhoršuje. Dochází k nárůstu psychických problémů. Alarmující je zvyšující se počet sebepoškozování a sebevražd i případů šikany ve škole. Dětská psychika se dostává pod stále větší tlak. Narušil se běžný život dětí tím, že dnešní události otřásají jejich pocitem, že svět je bezpečný. Jde o důsledek špatného systému, ve kterém žijeme.
Do psychiatrických ambulancí dochází přes 600 tisíc obyvatel ČR a tento počet stále stoupá. Mentální zdraví ovlivňují velké negativní události, jakými jsou covidová pandemie, válka na Ukrajině, diskutabilní klimatická krize, zvyšování cen či životních nákladů atd. Přitom na všech těchto událostech se neuvěřitelně záporně podepsala právě politická elita a jejich novinářští přisluhovači, kteří svým vystupováním jen přilévají oleje do ohně. Vládní a výkonní politici se neobklopují skutečnými odborníky, jakými v případě covidu byli MUDr. Peková či MUDr. Beran, raději nechali blekotat RNDr. Flegra, který šířil nesmyslné katastrofické scénáře. Např. ve Švédsku nepřipustili covidová drakonická opatření jako u nás, a proto ekonomicky i psychicky to překonali mnohem lépe.
Chybí zejména dětští psychiatři a vláda to neřeší
Máme obrovský nedostatek psychiatrů, a to zejména dětských. Proto jsou neúměrně dlouhé čekací doby, ve kterých dochází k rozvoji dalších potíží. Přitom více než pětina z těchto odborníků je starších 65 let, a proto lze očekávat další jejich úbytek v krátké budoucnosti.
Podobná situace, ne-li horší, je i u pediatrů a stomatologů. Celá situace se ještě zhoršila špatně řízeným a nelimitovaným příchodem ukrajinských migrantů. Jde také o důsledek neadekvátně nastaveného systému přípravy a motivace těchto odborníků, který jde ruku v ruce s nedostatkem uvolněných peněz pro tuto oblast. Ne, že by se peníze nenašly, ale to by se nesměly investovat do nesmyslných oblastí. Např. ve Finsku si stanovili jasné priority, kterými jsou vzdělanost, zdravotnictví a jurisdikce. Tomu odpovídají i platové podmínky, které jsou pro absolventy těchto oborů nejvyšší. To znamená, že o tyto obory je enormní zájem, a proto si z velkého počtu uchazečů mohou vybírat jen ty nejlepší a při studiu na ně klást vysoké požadavky. Zároveň nemusí mít obavy, že jim po absolvování studia odejdou do zahraničí.
Dlouhodobě se o těchto problémech ví, ale naše vlády to neřeší. Neřeší se ani radikální úbytek populace. Přitom cesty k nápravě jsou jasné. Ale to by vládnoucí elita nesměla nesmyslně rozhazovat peníze a musela by změnit priority. Dle odhadu by se za 20 let počet dětských psychiatrických pacientů, a to jen v Praze mohl vyšplhat až na 23 000 případů. V ČR je přitom kolem dvou stovek dětských psychiatrů a asi stovka dětských klinických psychologů. To vede k jejich přetížení a dlouhým čekacím dobám na vyšetření. Tento tristní stav je zcela neudržitelný, a proto se připravuje reforma psychiatrické péče. To, že se pracuje na reformě či nápravě stávajícího stavu, ale ještě neznamená, že se dosáhnou požadované efekty. V době, kdy dnešní vláda utápí naší ekonomiku a zemědělskou produkci, kdy postupně, ale jistě pozbýváme v mnohých směrech bývalé soběstačnosti, lze vážně pochybovat, že se dnešní zhoršující trend v oblasti dětských duševních poruch a zdravotní péče zlepší.
Peníze se zbytečně vyhazují a na to podstatné nejsou
Stačí připomenout: Předražený nákup amerických letounů F-35, který vůbec neřeší problémy naší armády a jde jen o plýtvání peněz na podporu válečnických choutek – což nevyřeší mezinárodní politické napětí ani nezajistí mír.
Další ukázkou mrhání peněz daňových poplatníků je měsíční příspěvek (asi 95 000 Kč) pro tzv. první dámu. Má snad dnešní pan prezident málo peněz, že nedokáže uspokojit požadavky své manželky? U předchozích prezidentů tento problém nebyl. Nebo mají snad naší politici tak nízké finanční náležitosti, že se musí pravidelně a neúměrně zvyšovat? Nebo snad vládní politika zajišťuje stále vyšší a vyšší ekonomickou prosperitu země a občanů, a proto si to zaslouží? Určitě ne! Přitom původní navýšení důchodů se zrušilo a bylo nahrazeno žebračenkou. A budoucí důchodci dostali »bonus« ve formě pozdějšího odchodu do penze. Přitom základním problémem budoucích penzí je to, že u nás plodnost žen (počet potomků na jednu ženu) je asi 1,83 a je hluboce pod požadovanou hodnotou 2,1. Jinak řečeno, naše populace vymírá, podobně jako ta eurounijní. Navíc průměrný věk matky při narození prvního dítěte se trvale zvyšuje, a tím i rizika s tím spojená.
Co na dnešní situaci říkají mnozí penzisté, samoživitelky nebo zdravotně postižení? Nebo které politiky zajímá, že u nás existuje nemalý počet obyvatel, kterým se ekonomicky nežije dobře (strádající a ohrožené vrstvy), a co proti tomu dělají? S tím úzce souvisí neřešené problémy s bydlením – dostupnost bydlení, zvláště pro mladé manželské páry, a sociální bydlení. Tento problém je vážný, protože se přelil i do střední třídy. Výše vzpomenuté problémy se dlouhodobě neřeší nebo se řeší nedostatečně.
Ukazuje se, že Fico i Orbán, na rozdíl od eurounijních politiků, zvláště těch českých, hájí na prvním místě prospěch svých občanů a ne zájmy cizáků. Je to obdoba americké politiky »America First«. Navíc se Ficovi, za podpory Orbána, podařil majstrštyk a zvrátili původní ukrajinské darebácké rozhodnutí o přerušení tranzitu plynu na Slovensko, Maďarsko i dál, a to i přes bláboly slovenské opozice v čele s progresivistou Michalem Šimečkem. V opačném případě by se musel nakupovat výrazně dražší americký plyn.
Naplňuje se cíl USA – snížení konkurenceschopnosti EU
Díky Trumpovi se začaly tvrdě prosazovat americké ekonomické zájmy, a to na úkor okolního světa, tedy i EU. Mezi ně patří i vstup Američanů na mezinárodní kolbiště vývozců plynu s cílem omezit ruský vývoz této komodity. Spojené státy však naráží na nesrovnatelně nižší ruskou cenu. V Evropě se jim to přesto podařilo, a to v důsledku politických čachrů. To povede k výrazně větší evropské ekonomické závislosti na USA a ke snížení eurounijní konkurenceschopnosti. S tím souvisí i americký zájem o Grónsko. Tomuto procesu nahrávají i nesmyslná rozhodnutí bruselské žvanírny (Green Deal, diskutabilní klimatická krize, spalovací motory atd.), která negativně ovlivní eurounijní průmyslovou výrobu. Naplňuje se jeden z cílů Američanů, kterým je omezení konkurenceschopnosti EU. Trump si uvědomuje zvyšující se sílu zemí BRICS a spolupartnerství Číny a Ruska. Uvidíme, co bude dál.
Trump dnem 20. ledna 2025 přebral vládnoucí otěže Spojených států a začal realizovat to, co jasně předeslal v rámci předvolební kampaně. Začal dělat imperiální politiku. Konflikt na Ukrajině po jednání s Putinem může být ukončen, protože Američané v tomto konfliktu dosáhli svých skrytých ekonomických cílů. Jejich další rozvoj ještě víc zatřese s EU. Trump také na 90 dní zastavil Ukrajině jakoukoli finanční a vojenskou pomoc. Ale eurounijní váleční štváči by rádi vtáhli Evropu do války proti Rusku a nechápou postoj USA. Proto se jeví pravděpodobné, že chystané svržení slovenské vlády bylo také motivované přístupem k východoslovenskému překladišti na širokorozchodné ukrajinské koleje, aby tak byl zajištěn přísun vojenského materiálu, techniky a vojáků na Ukrajinu. Pokud by došlo ke konfliktu s Ruskem, pak se to bude týkat jen evropských členů NATO. Američané z pochopitelných důvodů nepůjdou do přímého konfliktu proti Rusku. A také je téměř jisté, že ukrajinská ekonomická zátěž zůstane jen na eurounijních bedrech. Trump ví velmi dobře proč tak činí. Jen naivní nebo ideologicky zblblý politik si může myslet, že zkorumpovaná Ukrajina své půjčky či ekonomické závazky splatí. I kdyby náhodou chtěla, nebude na to mít.
Takže »slovenský majdan« pod taktovkou předsedy strany Progresivne Slovensko, Michala Šimečky, a dalších cizáckých přisluhovačů nevyšel. Při této příležitosti se omlouvám Slovákům za vystoupení některých českých občanů na demonstracích proti slovenské vládě. Oni nevyjadřovali názor Čechů, Moravanů a Slezanů. Vyjádřili jen svůj postoj, který je shodný s momentální českou vládní ideologickou demagogií. Doufám, že ta po letošních volbách skončí.
A co my v ČR?
Díky vládní politice, budeme tahat jen za kratší konec provazu, protože nám chybí politici formátu Orbána a Fica. Ti, co je kritizují, jen dokazují, že nepochopili vývoj ve světě, že nemají systémové uvažování a ztratili i poslední zbytky kritiky rozumu. Politici i mnozí občané pod vlivem ideologické demagogie zapomněli, že nejsme-li zrovna přátelé, ještě neznamená, že se musíme nenávidět a dělat vše pro vzájemné zničení. Eurounijní ideologická idiocie úspěšně vede ekonomiku do záhuby, a tím k obrovské závislosti na Spojených státech. Stávající pojetí demokracie ukázalo, že se jedná o chybný systém, který nejenom neumí řešit vlastní problémy, ale naopak je svými špatnými rozhodovacími procesy ještě umocňuje. Položme si na závěr otázku: Jaká asi je naše reálná budoucnost?
František Krincvaj
Lidi na přechodu silnic „čumí“ do mobilu -jsou to „zombíci“ a nejen tito.
Mám taky chytrou „plácačku na mouchy“-mám jen 1Gb dat…