Osm ničivých požárů luxusních čtvrtí druhého největšího města Spojených států Los Angeles od 7. ledna 2025 za sebou zanechalo 29 mrtvých, desítky zraněných, na 17 000 shořelých domů, zpravidla luxusních vil, na 200 000 evakuovaných a traumatizovaných osob, dále na 20 000 vyhořelých hektarů městské a příměstské krajiny. Teprve 1. února tamní hasiči mohli oznámit, že dva hlavní požáry Palisades Fire a Eaton Fire se jim podařilo lokalizovat (zastavili jejich šíření) s tím, že jejich dohašování může trvat celé týdny, popř. i měsíce.
Přímé ekonomické škody se 1. února 2025 odhadovaly na asi 275 miliard USD. V této částce nejsou zahrnuty škody nepřímé, tj. výpadky výroby, výpadky služeb, výpadky v placení daní, náklady na hašení. Chápu, že při státním dluhu USA asi 36 500 miliard amerických dolarů nový prezident Donald Trump prská, o jeho ministru financí nemluvě. Riziko bankrotu kdysi velmi bohatých a mocných USA není zas tak nereálné, jak je nám nalháváno. K tomu jsou po uši zadluženy jednotlivé státy americké unie, jednotlivé kraje, města, domácnosti, podniky. Smrdí hory dluhů, smrdí, nejen v USA. Přitom ponechá-li stát Los Angeles osudu, bude obnova trvat dlouho a škody dále narostou.
Asi nepřekvapí, že tuto velkou tragédii provází hysterie a že se v této souvislosti objevily různé, někdy i bizarní konspirační teorie. Jde zejména o tyto:
- Požáry způsobily klimatické změny nebo klimatičtí aktivisté.
- Jde o velký pojišťovací podvod.
- Jde o velkou spekulaci s pozemky.
Ad 1) Klimatické změny nebo klimatičtí aktivisté?
Jak už se stalo zvykem, není extrému počasí, které by část klimatických aktivistů a expertů nepřisoudila sílící změně klimatu. Tak tomu bylo i v případě obřích požárů v Los Angeles. Stal se ale malér, tito aktivisté a experti se sami ocitli od jiných konspirátorů v obvinění, že požáry založili, aby podpořili teorii globálního oteplování způsobovaného neodpovědnou lidskou činností, masivními antropogenními emisemi skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého (CO2).
Začnu druhou částí. Že by ony požáry způsobili klimatičtí aktivisté a experti ve snaze podpořit teorii globálního oteplování, nevypadá reálně. Velké ničivé požáry krajiny jsou nejen v USA na pořádku takřka denním, není třeba v tomto směru riskantně přitápět pod kotel žhářstvím. Tím spíš, že se tito aktivisté i experti pokoušejí zatajit důležité okolnosti požárů nejen v Los Angeles a mnozí se nestydí klimatickým změnám přičítat i požáry prokazatelně způsobené žháři. Spíš to vypadá, že neustálá hysterie »požáry způsobuje globální oteplování« vede některé občany k přesvědčení, že si někteří rozhodli vypomoci podpálením Los Angeles.
První velký požár v Los Angeles začal 7. ledna kolem 10.00 až 10.30 v lese poblíž velké luxusní čtvrti Pacifik Palisades v místě, kde hasiči v časných ranních hodinách 1. ledna likvidovali lesní požár, který způsobila tamní zlatá mládež zakázaným odpalováním zábavné pyrotechniky. Došlo po šesti dnech k samovznícení? Je to významná vyšetřovací verze. Protože šíření požáru napomáhal silný vítr Santa Ana, již odpoledne hořely první vily nedaleké luxusní čtvrti Palisades. Postupně zde vyhořelo zastavené území o ploše asi 100 kilometrů čtverečních.
Odpoledne 7. ledna vypukly další dva požáry ve vzdálenosti asi 20 km od sebe, mimo jiné požár Eaton Fire, který postupně zničil luxusní čtvrť Altadena, resp. vyhořela zde plocha asi 90 km2. Příčiny vzniku požárů č. 2, 3, 7 a 8 nejsou známé. V noci pak vypukly ještě požáry 4, 5, a 6. Bezpečnostní kamery nafilmovaly dodávky, které přijely, vystoupili z nich muži v kombinézách, z kanystrů rozlévali nějaké tekutiny, po té vily vzplály, muži nasedli do dodávek a odjeli. Zde šlo o zdokumentované žhářství.
Meteorologové uvádějí, že jaro 2024 bylo v regionu Los Angeles silně deštivé. Následovalo velmi horké a suché léto, podzim a počátek zimy. Vegetace prý nejprve na jaře mohutně rostla, pak za sucha a vedra uschla. Vznikla tak prý silná palivová nálož podobná té, která sehrála tragickou roli při šíření obřích lesních požárů ve Skalistých horách USA v posledních letech. Deště i sucho měly způsobit velkou palivovou nálož, která podle některých expertů na klima umožnila šíření zničujících požárů v Los Angeles. K velkému suchu v Kalifornii přispěl jev La Niña, který se pravidelně po 2-3 letech střídá s pro Kalifornii srážkově a teplotně příznivějším jevem El Niño.
Podle meteorologů se jak z hlediska teplot, tak vlhkosti, tak větru v regionu Los Angeles v lednu 2025 nedělo nic extrémního. Problém byl prý ve skutečnosti, že došlo ke krajně nepříznivé kombinaci těchto jevů. Lze tudíž shrnout, že vedra, sucha a vítr přispěla k ničivosti současných požárů v Los Angeles, ale byl to jen jeden z řady faktorů, resp. házet je jen na klimatickou změnu je mimo realitu.
Palivovou nálož je nutné upřesnit v tom smyslu, že nevznikla jen v roce 2024. Vznikala celá desetiletí, podobně jako v nedalekých Skalistých horách poté, co kolem roku 1900 tam správu od indiánů převzala ochrana přírody USA. Dokud tam hospodařili indiáni, hořelo tam každou chvíli, ale požáry byly vesměs malé. Politika vymýtit požáry způsobila stále větší růst palivových náloží v tamních lesích. Když pak takové lesy jednou začaly hořet, byl požár k nezastavení tím spíš, že jim většinou pomáhal silný vítr.
Ad 2) Velký pojišťovací podvod?
Již v prvním týdnu požárů v Los Angeles podali zástupci sdružení majitelů příslušných vil u tamního soudu hromadnou žalobu na pojišťovny pro velký pojišťovací podvod. Pojišťovny několik týdnů před požárem vypověděly v některých čtvrtích Los Angeles smlouvy o pojištění vil pro případ požáru s tím, že tyto čtvrtě jsou nedostatečně chráněny proti ohni. Největší takto postižené čtvrti jsou právě shořelé Pacifik Palisades a Altadena. Tak se stalo, že majitelům vil v těchto čtvrtích zůstaly jen vkladní knížky a pozemky na místě spálenišť, těm šťastnějším ještě auto. Chápu rozhořčení postižených. Mnohé okolnosti ničivých požárů v Los Angeles ale dávají přístupu pojišťoven za pravdu.
Na místě je třeba se ptát, co dělaly příslušné úřady, když přinejmenším tolerovaly z hlediska protipožární ochrany takový nezodpovědný rozvoj příslušných čtvrtí. Důvěrně to připomíná neodpovědný rozvoj španělské Valencie ve vztahu k protipovodňové ochraně, kde následně hlavní silnice sloužily pro odtok povodňových vod, k čemuž určitě určeny nebyly. Otázkou je, jak protipožární ochranu zajišťovalo Los Angeles a stát Kalifornia, obojí spravované americkými demokraty.
Další otázkou je, zda je rozumné stavět vily v těsné blízkosti lesa, který může začít hořet. A zda je rozumné stavět vily vesměs ze dřeva, když v případě požáru snadno shoří.
V hydrantech v Los Angeles byl už před požáry nízký tlak vody. Současný guvernér státu Kalifornie pan Newsom před lety pod tlakem zelených lobbistů omezil pumpování vody ze severu na jih Kalifornie, aby ochránil ohrožený druh rybky korušky (Hypomesus transpacificus). Podle kritiků tento druh rybky ale ohrožují především invazní druhy, proti kterým se mnoho nepodniká. Nevím. Jisté je jen to, že voda v Los Angeles zoufale chyběla, což ztěžovalo hašení požárů.
Hlavní hasičská nádrž byla od počátku prázdná kvůli rekonstrukci. Zpupní obyvatelé luxusních čtvrtí Pacific Palisades a Altadeny si nechali odpojit veřejné hasičské hydranty. Vadilo jim, že si z nich berou vodu bezdomovci, aby nezemřeli žízní. V Kalifornii prý mají ráj, jednak pro příznivé klima, jednak pro vysoké sociální dávky. Že to byla nebetyčná hloupost a arogance, dnes už tam vědí snad všichni.
Místní samospráva snížila rozpočet hasičů v rámci úspor. Prý aby byly peníze na podporu LGBT. Marně si šéf tamních hasičů v médiích loni v prosinci stěžoval. Domnívám se, že šetřit na hasičích a jiných záchranných složkách může jen hlupák. Platí ale, že koho si občané většinově zvolili, ten jim vládne. Pro tuto mizérii nikdo odpovědný neabdikoval ani nebyl odvolán. Smutné, ale prý žijeme v demokracii.
Boj hasičů s běsnícím živlem byl svízelný. V jednu dobu zuřilo současně osm požárů. Mocně je šířil silný vítr Svatá Ana, který znemožňoval nasadit hasící letadla a vrtulníky. K tomu všude množství zoufalých lidí, kteří přicházeli o domov a s ním takřka o vše. Rozhodně bych smekl klobouk před tamními hasiči, včetně hasičské výpomoci z jiných států USA, Mexika a Kanady. Že zachránili jen kultovní Hollywood? Dělali, co bylo v jejich silách! Otřesné je, že po dva dny odmítali američtí celníci pustit mexické hasiče do USA s odkazem, že jejich auta nesplňují přísné americké emisí normy. Nebo snad nehořelo druhé největší americké město?
Shrnu-li to, konspirace o velkém pojistném podvodu je v rozporu se známými fakty.
Ad 3) Developerský teror?
Inspirací k této bizarní konspiraci jsou loňské záhadné požáry luxusních vil na Havajských ostrovech, kde vily údajně zapaloval laser z letadel či dronů a vily s modrými střechami uprostřed ohnivé zkázy přežily. Spekulanti s pozemky neuspěli s dobrovolným odkoupením příslušných vil a tak sáhli k ohni. Prý…
Velcí pozemkoví spekulanti se opravdu pokoušeli vykoupit vily a pozemky, mimo jiné ve čtvrtích Pacific Palisades a Altadena, za účelem likvidace a výstavby něčeho ještě luxusnějšího a výnosnějšího. Prý když to nešlo po dobrém, postarali se, aby to šlo po zlém, resp. ohnivém. Vzhledem k tomu, že u hlavních požárů v Los Angeles není známá příčina jejich vzniku, tak se na to těžko něco říká. Navíc žháři mohou být i pyromani, ne profíci, najatí za příslušný peníz na ohnivou práci.
Závěr
Chápu sice, že tak velké neštěstí plodí různé konspirační teorie. Přesto doporučuji zůstat u věcné analýzy.
Jan Zeman
Nic nového: I císař Nero nechal zapálit Řím
Vyhrajte cenu na – – https://ja.cat/prize