Analýza: Komunální volby ve znamení koalic, levicových i pravicových

Blíží se komunální volby, které rozhodnou, kdo bude řídit radnice a magistráty v novém volebním období. I zde, stejně jako v senátních volbách bylo podáno méně kandidátek. Buď přestává být zájem pracovat »pro obec«, anebo si stále čím dál tím více lidí myslí, že to nemá cenu… Uvidíme, jaká bude voličská účast.

Trendem letošních voleb jsou časté koalice, ať už na pravé či levé části politického spektra. Na pravici je to pochopitelné po úspěchu v parlamentních volbách, kde se dařilo koalicím Spolu a Piráti/STAN.

V komunálních volbách je situace roztříštěnější. V Praze, Ostravě, Plzni, Olomouci, Pardubicích a Karlových Varech kandidují koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). V Brně sestavily společnou kandidátku ODS a TOP 09, v Jihlavě ODS a KDU-ČSL, v Liberci ODS a Unie pro sport a zdraví, v Českých Budějovicích KDU-ČSL a TOP 09, v Ústí nad Labem KDU-ČSL a TOP 09. V žádném krajském městě se nespojili Piráti a STAN.

Také ČSSD v řadě menších ale i velkých měst jde v koalicích. V Praze se jmenuje Solidarita, v Plzni Plzeň v srdci, v Pardubicích Žijeme Pardubice, v Mladé Boleslavi Hlas pro Boleslav, ve Frýdku-Místku Přátelé FM, v Ústí nad Labem jsou součástí kandidátky Hnutí Zdraví Sport Prosperita, v Ostravě jdou společně s hnutím LEČO – Lepší a čistá Ostrava.

Dokonce i předseda ČSSD Michal Šmarda chce na podzim obhajovat post starosty Nového Města na Moravě, ale ani letos nekandiduje pod značkou strany, jíž sám šéfuje, nýbrž jako lídr uskupení Lepší Nové Město.

Také bývalý místopředseda ČSSD a šéf krajské sociální demokracie v Královéhradeckém kraji Jan Birke bude obhajovat funkci starosty města Náchoda pod jinou než stranickou hlavičkou. Kandidátka ponese název »Jan Birke pro Náchod«. Poprvé to řekl už v květnu v exkluzivním rozhovoru pro iportaL24.cz.

V následujícím textu jsou souhrny kandidátek ve 27 statutárních městech podle krajů, na konci výběr kandidátů na primátory krajských měst. Uvidíme, jestli je tam opravdu po 24. září najdeme.

PRAHA:

O hlasy voličů se bude v podzimních komunálních volbách do zastupitelstva hlavního města ucházet 23 uskupení. Vyplývá to z informací uvedených na webu hlavního města. V minulých volbách v roce 2018 kandidovalo 29 subjektů. Pražané budou volit stejně jako před čtyřmi lety v jednom obvodu 65 zastupitelů, kromě toho se v metropoli konají i volby do zastupitelstev městských částí.

Poslední komunální volby v roce 2018 vyhrála ODS, která získala 14 zastupitelských křesel. Po 13 získali Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL). ANO si z voleb odneslo 12 mandátů. Na koalici se po volbách domluvili Piráti, Praha Sobě a Spojené síly, vítězná ODS a ANO skončily v opozici. Primátorem se stal Pirát Zdeněk Hřib.

Oproti posledním volbám se proměnila koalice na pravici. Namísto původních Spojených sil nyní vytvořily novou koalici Spolu ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. STAN kandiduje samostatně, stejně jako Piráti, Praha Sobě a ANO.

Lídrem Pirátů zůstává Hřib, stejně jako Jan Čižinský v případě Prahy Sobě. Koalici Spolu do voleb v metropoli vede bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a ANO poslanec a nynější zastupitel Patrik Nacher. Jedničkou kandidátky STAN je Petr Hlaváček, který nyní v zastupitelstvu a radě zasedá za TOP 09.

SPD v metropoli kandiduje spolu s Trikolorou, Hnutím PES a nezávislými kandidáty. O místa v zastupitelstvu usiluje také Solidarita, koalice ČSSD, Zelených, Budoucnosti a Idealistů, kterou vede bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. V čele kandidátky KSČM je místopředseda strany Milan Krajča. Koalici PRAHA NÁŠ DOMOV vede David Tygr Ploc, předseda strany DOMOV, dále na ní jsou i lídři dalších sloučených subjektů – Jana Volfová za Českou suverenitu a Petr Hannig za Rozumné.

STŘEDOČESKÝ KRAJ:

Kladno

Na Kladně se chce v podzimních komunálních volbách ucházet o hlasy voličů devět uskupení, stejně jako před čtyřmi lety.

Dvě nejúspěšnější strany z posledních komunálních voleb povedou primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) a kaskadér a koordinátor kaskadérských týmů Leoš Stránský (ODS). V roce 2018 vyhrála Volba pro Kladno, která získala 13 mandátů v 33členném zastupitelstvu. Druhá ODS získala tehdy sedm mandátů. Vítězná Volba pro Kladno město do září 2020 nevedla, Kladno řídila koalice ODS, Kladeňáci a ANO v čele s Danem Jiránkem (ODS), Volf se primátorem stal poté, co Jiránka zastupitelé odvolali. Vedení se poté ujali členové Volby pro Kladno, KSČM a dva bývalí členové ANO. V největším středočeském městě letos vzniklo nové uskupení, jde o koalici STAN a Pirátů nazvanou Opravíme Kladno. Vede jej Roman Hájek (Piráti). Lídrem kandidátky ANO je předseda kladenské organizace František Bureš.

Mladá Boleslav

V Mladé Boleslavi se chce v podzimních komunálních volbách ucházet o hlasy voličů osm uskupení, o jedno méně než minule.

Volební jedničkou ODS bude dosavadní primátor Raduan Nwelati. Lídrem kandidátky Hlas pro Boleslav, na které jsou kandidáti ČSSD a nezávislí, bude Robin Povšík. Kandidátku ANO a Volby pro Mladou Boleslav povede stejně jako před čtyřmi lety nynější první náměstek mladoboleslavského primátora Jiří Bouška. Kandidátku hnutí STAN, které bylo v posledních komunálních volbách třetí, povede Pavel Nechanický.

V Mladé Boleslavi slavila v minulých volbách úspěch ODS s 11 mandáty v 33členném zastupitelstvu.

ÚSTECKÝ KRAJ:

Ústí nad Labem

O místa v zastupitelstvu Ústí nad Labem chce usilovat 13 politických stran, hnutí či uskupení. Před čtyřmi lety kandidovalo v krajském městě 15 politických uskupení.

ANO již dříve informovalo o tom, že bude funkci primátora obhajovat Petr Nedvědický (ANO). V roce 2018 v Ústí zvítězilo ANO a vytvořilo koalici se třetím UFO a dále s ODS a hnutím Pro Zdraví a Sport. V roce 2021 nahradilo UFO hnutí PRO! Ústí. Po řadě neshod však z koalice po tři čtvrtě roce odešlo. Teď je vládnoucí ústecká koalice v menšině.

ODS bude v Ústí nad Labem kandidovat samostatně, v čele kandidátní listiny je ředitel gymnázia na Severní Terase Michal Šidák. KDU-ČSL a TOP 09 tvoří koalici s nezávislými kandidáty, pod značkou Společně za ně bude jako lídr kandidovat manažer Zbyněk Novák.

Nejsilnější opoziční hnutí PRO! Ústí postavilo do čela kandidátky architekta Richarda Loskota. Lídrem Ústeckého fóra občanů pro letošní komunální volby je zastupitel Petr Křivan. Hnutí Zdraví Sport Prosperita povede do voleb stejně jako před čtyřmi lety současný náměstek primátora a ředitel základní školy Michal Ševcovic. Na kandidátce hnutí jsou také členové ČSSD a Aliance pro budoucnost.

Opoziční hnutí Vaše Ústí má v čele Lenku Vonku Černou, ředitelku Dobrovolnického centra, která byla před čtyřmi lety do zastupitelstva zvolena za občanské demokraty. Lídrem komunistů je stejně jako v minulosti Pavel Vodseďálek. SPD s podporou politické strany Trikolora povede do voleb v krajském městě zastupitel Ústeckého kraje Bohumil Ježek. STAN postavil do čela kandidátky podnikatele Radovana Dostálka.

Kandidátní listiny podalo také hnutí Za lepší Střekov, hnutí Přísaha a Aliance pro Ústí.

Děčín

V Děčíně podalo kandidátní listinu do letošních komunálních voleb 11 stran a hnutí, to je o jednu více než v roce 2018. Před čtyřmi lety vyhrálo volby hnutí ANO s výsledkem 27,98 procenta, primátorem se stal Jaroslav Hrouda. Později byl ze své funkce odvolán a nahradil ho nestraník za ANO Jiří Anděl, který je letos jedničkou kandidátky.

V červnu 2020 se vedení Děčína rozpadlo, koalici poté utvořili zástupci ANO, Pirátů, ODS, Změny pro Děčín a Volby pro Děčín. Vládní koalici před jejím rozpadem tvořilo ANO, ČSSD a Náš Děčín.

Primátorské křeslo se pokusí získat také současná náměstkyně primátora Anna Lehká (Volba pro Děčín). Na kandidátní listině se objeví i zástupci KDU-ČSL a TOP 09. Děčínské Piráty povede do voleb jejich předseda Martin Strnad. V čele kandidátní listiny ODS je ekonom a podnikatel Martin Kubš. Opoziční zastupitel Ondřej Smíšek povede do voleb uskupení Náš Děčín.

O hlasy voličů bude usilovat také ČSSD nebo sdružení politického hnutí Starostové a nezávislí a nezávislých kandidátů pod hlavičkou Živý Děčín. Kandidátní listinu podala i koalice Dělnické strany Sociální spravedlnosti a politické strany Bezpečné ulice pod značkou Severočeši Děčín, dále koalice Trikolora a Svobodní a SPD nebo KSČM.

Chomutov

Kandidátní listinu do zastupitelstva v Chomutově podaly politické strany a hnutí, přibyli ale i nováčci.

Celkem se jedná o jedenáct uskupení, mezi kterými jsou již tradičně PRO Chomutov, Nový sever, ANO, ODS, KSČM a SPD s podporou PRO. Nově přibyli STAN, Chomutovská koalice, Za bezpečný domov a Moderní společnost.

Staronová je Správná volba PRO Zdraví a Sport, která šla posledně do voleb jako PRO Zdraví a Sport. Oproti minulým komunálním volbám se nezúčastní například ČSSD, Patrioti ČR ani Národní demokracie. Celkový počet kandidujících uskupení zůstává stejný.

Most

V Mostě, druhém největším městě v Ústeckém kraji, podalo kandidátku do komunálních voleb deset stran a hnutí. Před čtyřmi lety zde kandidovalo dvanáct politických subjektů. Vyhrálo hnutí ProMOST, které sestavilo menšinovou vládu v čele s primátorem Janem Paparegou. Ten je lídrem i v letošních komunálních volbách.

Do zastupitelstva, které má 45 členů, se před čtyřmi lety dostalo šest stran a uskupení. Někteří politici později změnili stranu nebo se z nich stali nezařazení zastupitelé. Po celou dobu ve městě vládne hnutí ProMOST. V opozici vystupuje zejména ANO či Sdružení Mostečané Mostu. V zastupitelstvu jsou ještě komunisté, ODS a Piráti a Zelení pro Most.

Do zastupitelstva se letos pokusí dostat ČSSD, která před čtyřmi lety nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro získání mandátu. Kandidátku podala také Svoboda a přímá demokracie (SPD) s podporou Trikolory. Za ODS kandidují i nezávislí. Dostat se na magistrát pokouší opět politické uskupení Občané městu, město občanům, ani ti naposledy ve volbách neuspěli. Posledním kandidujícím je sdružení Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT a nezávislých kandidátů.

Lídra zveřejnilo Sdružení Mostečané Mostu (SMM), je jím podnikatel Jiří Nedvěd který před čtyřmi lety kandidoval za vládnoucí hnutí ProMost a v červnu odstoupil z funkce radního a dalších orgánů města. Do klubu SMM vstoupila i zastupitelka Hana Aulická Jírovcová, bývalá členka KSČM. Další strany vedle SMM a hnutí ProMOST kandidáty zatím nezveřejnily.

FOTO – Facebook

Teplice

V Teplicích podalo kandidátku do komunálních voleb šest stran a koalic. Je to o tři méně než při volbách v roce 2018. Tehdy vyhrála v lázeňském městě ODS, koalici vytvořila s v pořadí třetím ANO. Teplice, v jejichž čele stál řadu let Jaroslav Kubera (ODS), jsou tradiční baštou občanských demokratů. Primátorem se po minulých volbách stal Hynek Hanza (ODS), který následně převzal po Kuberově úmrtí jeho štafetu i v Senátu. Jedničkou na kandidátce ODS bude i letos. ODS kandiduje společně s TOP 09.

Nejsilnější opoziční stranou je VOLBA PRO! TEPLICE. Jejím lídrem bude pro podzimní hlasování středoškolský učitel a zastupitel Jakub Mráček. Sdružení je koalicí nezávislých kandidátů, KDU-ČSL, Zelených a Pirátů.

ANO povede do voleb náměstek primátora Jiří Štábl. Kandidátku podala také Svoboda a přímá demokracie, jež má v současném zastupitelstvu dva mandáty, i komunisté, kteří mají také dva zastupitele. Zdraví Sport Prosperita je posledním politickým hnutím, které se chce ucházet o hlasy voličů. Kandidátku v Teplicích nepodali sociální demokraté, kteří při posledních volbách propadli.

KARLOVARSKÝ KRAJ:

Karlovy Vary

V Karlových Varech podalo kandidátky 13 stran a hnutí. Před čtyřmi lety kandidovalo 15 politických subjektů. Do zastupitelstva se dostali zástupci šesti z nich.

Kandidátku poslaly strany a hnutí Karlovaráci, ČSSD, SPD, ANO, Česká pirátská strana, KSČM, Karlovarská občanská alternativa (KOA), Spojené síly, Přísaha – občanské hnutí Roberta Šlachty společně se stranou Právo Respekt Odbornost a nezávislých kandidátů, Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Trikolora, Srdcem pro Vary a STAN.

Většina subjektů, které uspěly v minulých volbách, už zveřejnila své lídry. ANO povede současná primátorka Andrea Pfeffer Ferklová, lídrem koalice Spolu složené z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 je Jiří Vaněček za ODS. Třetí strana současné koalice v karlovarském magistrátu, Karlovaráci, nominovala do čela kandidátky hokejistu a trenéra Václava Skuhravého.

I některé opoziční strany už zveřejnily lídry nebo čelo svých kandidátek. Piráty povede do voleb Barbora Hradečná. Hnutí STAN postavilo do čela kandidátky mladé tváře, na prvním místě bude manažer Albert Tošovský. Hnutí KOA, které mělo po osm let v čele města svého zástupce Petra Kulhánka, dnes hejtmana, povede Michaela Tůmová.

Hnutí Srdcem pro Vary postaví do čela kandidátky Josefa Janů, donedávna významného představitele Pirátů a bývalého krajského radní za Pirátskou stranu. Od Pirátů ale už před časem odešel a nakonec souhlasil s nabídkou vstoupit do hnutí Srdcem pro Vary. V čele kandidátky za ním budou Vladimír Valkoun a Petr Prokop.

I když jde o politické hnutí vzniklé teprve před několika měsíci, stojí za ním lidé, kteří se už v komunální politice v krajském městě angažovali. Například stáli u zrodu spolku Chraňme Vary, který upozorňuje na sporné stavební projekty ve městě.

V posledních komunálních volbách v Karlových Varech zvítězilo hnutí ANO, které získalo v 35členném zastupitelstvu 12 mandátů. Osm míst v zastupitelstvu získali Karlovaráci, shodně pět mandátů obdrželi Piráti i KOA, která vyhrála komunální volby v roce 2014. Po třech zástupcích má koalice složená z ODS s podporou Strany soukromníků ČR a Mladých konzervativců, po dvou KSČM.

PLZEŇSKÝ KRAJ:

Plzeň

Celkem 14 politických stran, hnutí či uskupení se chce ucházet o místa v plzeňském zastupitelstvu. Při minulých volbách podalo přihlášku 16 subjektů.

Vítěz minulých voleb, ANO, povede do voleb znovu šéf krajské organizace a první náměstek primátora Plzně Roman Zarzycký. ODS, která je v komunální politice v Plzni nejúspěšnější stranou s třicetiletým podílem na vedení města, letos kandiduje s TOP 09 a s KDU-ČSL v koalici Spolu. Lídrem kandidátky je náměstek primátora David Šlouf z ODS. Na kandidátce je také současný primátor Pavel Šindelář (ODS) a lídr z minulých voleb, bývalý primátor, nyní ministr kultury, místopředseda ODS a šéf regionální organizace Martin Baxa.

Dosud opoziční Piráty povede stejně jako před čtyřmi lety předseda jejich zastupitelského klubu Pavel Bosák. V čele kandidátky STAN stojí bývalý novinář a poslední čtyři roky starosta nejmenšího plzeňského obvodu Malesice Aleš Tolar. Lídrem opoziční KSČM je bývalý poslanec Jiří Valenta.

Pod názvem Plzeň v srdci kandiduje do městského zastupitelstva ČSSD s nezávislými kandidáty, lídrem je bývalý náměstek primátora a místopředseda městské organizace ČSSD Pavel Kotas, před čtyřmi lety vedl kandidátku jediný polistopadový sociálnědemokratický primátor Plzně Martin Zrzavecký. Lídrem kandidátky SPD je olympijský vítěz ve sportovní střelbě z roku 1968 Jan Kůrka, lídrem hnutí Pro Plzeň je lékař Jiří Klečka.

Kandidáti Plzeň v srdci FOTO – Facebook

Kandidátku podalo také nové politické uskupení Ta Pravá Plzeň, dále Koruna Česká, Demokratická strana zelených – Za práva zvířat, uskupení Česká Plzeň a Bezpečné ulice, strana Právo Respekt Odbornost a také Přísaha – občanské hnutí Roberta Šlachty.

Volby v Plzni vyhrálo v roce 2018 ANO s 22,19 procenta hlasů, těsně druhá ODS dostala 22,11 procenta, obě strany získaly po 13 mandátech. Třetí skončili se sedmi mandáty Piráti, po čtyřech křeslech získala TOP 09 a také KDU-ČSL s Pravou volbou pro Plzeň, tři mandáty dostaly shodně ČSSD a KSČM. Koalici vytvořily ANO, ODS, ČSSD a TOP 09.

JIHOČESKÝ KRAJ:

České Budějovice

Kandidátní listiny v Českých Budějovicích podalo 12 politických subjektů. Je to o dva méně než před čtyřmi roky.

ANO povede do voleb současný primátor Jiří Svoboda. Lídrem Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) bude náměstek primátora Juraj Thoma. Jedničkou Pirátů bude opoziční zastupitelka Zuzana Kudláčková a STAN bude mít na prvním místě krajského zastupitele Jiřího Fencla. Kandidátku KSČM – Fungující Budějce povede bývalý místopředseda Poslanecké sněmovny a někdejší předseda komunistů Vojtěch Filip. Lídrem ODS se stala děkanka ekonomické fakulty Jihočeské univerzity a městská zastupitelka Dagmar Škodová Parmová. Společnou kandidátku KDU-ČSL a TOP 09 povede současný náměstek primátora Tomáš Bouzek.

Před čtyřmi lety zvítězilo v Českých Budějovicích ANO, které získalo 12 mandátů v zastupitelstvu. Druhé skončilo HOPB s devíti mandáty. Třetí ODS si zajistila osm zastupitelů. Čtvrtí Piráti získali šest mandátů, čtyři KSČM. Šesté skončilo spojenectví STAN a Čistých Budějovic se třemi mandáty, sedmá byla koalice Společně pro Budějovice – lidovci a TOP 09 se třemi zastupiteli. Koalici vytvořily ANO, HOPB, Společně pro Budějovice a Čisté Budějovice se STAN. V zastupitelstvu o 45 členech měla původně 27 zastupitelů. Potom se počet snížil na 26, když František Konečný opustil ANO a stal se nezařazeným zastupitelem.

VYSOČINA:

Jihlava

V Jihlavě požádalo o registraci kandidátky pro zářijové komunální volby 12 subjektů, o dva víc než před čtyřmi roky.

Samostatnou kandidátní listinu mají tentokrát Starostové a nezávislí. Nové jsou také kandidátky Jihlava srdcem, Malá strana velkých cílů a Spolek za zdravou Jihlavu. Naopak občanští demokraté a lidovci, kteří šli do minulých voleb v krajském městě Vysočiny samostatně, podali podle očekávání společnou kandidátku. Kandidátní listiny pro volby do jihlavského zastupitelstva ve stanoveném termínu předložily také hnutí ANO, KSČM, Moravské zemské hnutí a SPD s podporou Trikolory. Společnou kandidátku mají Piráti a Fórum Jihlava, další kandidátku sestavila ČSSD a Levice. Za kandidátkou Žijeme Jihlavou stojí TOP 09 a Zelení.

Jihlavu v tomto volebním období řídí Fórum Jihlava s ODS, lidovci, Piráty a koalicí Žijeme Jihlavou, v níž je TOP 09 se Zelenými.

Primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) bude svoji pozici obhajovat z prvního místa kandidátky Pirátů a osobností z Fóra. ANO, které přes výhru v minulých volbách skončilo v opozici, znovu povede bývalý náměstek jihlavského primátora Radek Popelka.

Náměstek jihlavské primátorky Petr Ryška z ODS je v čele společné kandidátky občanských demokratů a lidovců. Další jihlavský náměstek Vít Zeman z TOP 09 opět vede kandidátku Žijeme Jihlavou.

Lídrem kandidátky ČSSD a Levice je podle dřívějších údajů stran jihlavský zastupitel Martin Hyský. KSČM dala do čela Ladislava Vejmělka, který teď také zasedá v městském zastupitelstvu Jihlavy, stejně jako Petr Paul, jednička kandidátky SPD. Kandidátku Starostů vede Radim Hošek.

ANO má nyní v Jihlavě deset zastupitelů z 37. Fórum Jihlava drží v městském zastupitelstvu sedm míst, ODS šest a Žijeme Jihlavou čtyři. Lidovci mají stejně jako KSČM tři zastupitele a ČSSD a SPD po dvou.

PARDUBICKÝ KRAJ:

Pardubice

V Pardubicích podalo kandidátky devět politických subjektů. Je to o šest méně než před čtyřmi lety.

ANO povede náměstek primátora Jan Nadrchal, lídrem koalice Spolu složené z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 je náměstek primátora Jan Mazuch z ODS. Piráti půjdou do voleb se Zelenými, jedničkou je zastupitelka Ivana Böhmová (Piráti). STAN postaví poprvé samostatnou kandidátní listinu, lídrem bude Alice Paurová. SPD vyšle do voleb lékaře Vítězslava Novohradského.

Uskupení Společně pro Pardubice vzniklé spojením čtyř subjektů, Sdružení pro Pardubice (SPP), Patrioti Pardubic, Pardubice pro lidi a Pardubáci, povede René Živný. Formaci Žijeme Pardubice, která sdružuje ČSSD, ProPce21 a nestraníky, bude na prvním místě reprezentovat náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD). Kandidátku podali také komunisté a uskupení Naše Pardubice.

V roce 2018 v Pardubicích vyhrálo komunální volby ANO s 13 mandáty, ODS má sedm zastupitelů, Piráti pět, Pardubáci společně čtyři. Koalice pro Pardubice a SPP mají po třech zastupitelích. Komunisté a sociální demokraté získali po dvou mandátech. Koalici vytvořily ANO, ODS, ČSSD, Koalice pro Pardubice a Sdružení pro Pardubice.

Jakub Rychtecký na předvolební akci Žijeme Pardubice FOTO – Facebook

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ:

Hradec Králové

Přihlášky k registraci pro zářijové komunální volby v Hradci Králové podalo rekordních 16 subjektů, což je o tři více než v roce 2018. Ve volbách roku 2018 se do zastupitelstva dostalo sedm stran.

Kandidátní listiny podaly ANO, Česká pirátská strana, ČSSD, uskupení Demokratická strana zelených – Za práva zvířat – sdružení DSZ – Za práva zvířat a NK, uskupení Hradec rozumem, koalice Hradecký demokratický klub (HDK) a TOP 09 s podporou Hradeckých patriotů a LES, uskupení Hradečáci, uskupení Hradečtí kantoři a Nestraníci, lidovecká Koalice pro Hradec, KSČM, ODS, strana Roma Luma, hnutí Rozvíjíme Hradec, STAN, SPD a uskupení Změna pro Hradec a Zelení.

Za hnutí ANO bude kandidátkou na primátorku krajská zastupitelka Jana Šandová. Jednička ANO v roce 2018 a současná náměstkyně primátora pro ekonomiku Monika Štayrová a současný náměstek primátora pro majetek Pavel Marek by měli kandidovat z nižších míst. Koalici HDK a TOP 09 povede prorektorka Univerzity Hradec Králové a hradecká zastupitelka Pavlína Springerová (HDK). Lídrem ODS bude ředitel hradecké městské policie Miroslav Hloušek. O pozici jedničky ODS se ucházel i primátor Alexandr Hrabálek, ale při vnitrostranické volbě neuspěl a kandidovat bude z pátého místa. Na sedmém místě bude za ODS kandidovat náměstek primátora pro investice Jiří Bláha.

Jedničkou Koalice pro Hradec bude vodohospodářka Růžena Divecká, Piráty opět povede poradce ve strojírenství Pavel Vrbický. Změnu pro Hradec a Zelené znovu povede zastupitel a člen rady města Adam Záruba. V čele kandidátky KSČM je znovu bývalá krajská radní pro školství Táňa Šormová. Lídrem hnutí STAN bude logistik Luboš Hoker. Jedničkou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) bude středoškolská učitelka a ekonomka Irena Němcová. Sociální demokracii se do hradeckého zastupitelstva po čtyřleté pauze pokusí vrátit z pozice lídra obchodní manažer Jan Král.

Lídrem hnutí Rozvíjíme Hradec bude senátor, hradecký a krajský zastupitel a právník Jan Holásek. Nový volební subjekt Hradečtí kantoři a Nestraníci povede ředitel ZŠ Mandysova Jan Faltýnek. Lídrem nového uskupení Hradec rozumem bude advokát a krajský předseda strany PRO Zdeněk Cvejn.

Po volbách v roce 2018 koalici vytvořilo vítězné hnutí ANO s ODS a uskupením Změna pro Hradec a Zelení. Po odchodu Změny a Zelených se však koalice na podzim 2020 rozpadla a nová nevznikla. Dalšími stranami v nynějším zastupitelstvu jsou HDK, Piráti, Koalice pro Hradec a KSČM.

LIBERECKÝ KRAJ:

Liberec

Kandidátku podalo v Liberci deset uskupení, o dvě méně, než před čtyřmi lety.

Post primátora obhajuje Jaroslav Zámečník, který je znovu lídrem společné kandidátky Starostů pro Liberecký kraj, KDU-ČSL a TOP 09. Známá jsou i jména lídrů kandidátek dalších parlamentních stran. ODS se do voleb spojila s Unií pro sport a zdraví a lídrem je radní města Petr Židek (ODS). ANO povede v krajském městě do voleb radní Šárka Prachařová, lídrem SPD je ředitel Mobile muzea Svatopluk Holata. Poprvé postavili v Liberci kandidátku Piráti, lídrem je copywriter Jan Hruška.

Mezi kandidujícími stranami není Změna pro Liberec, její zástupci se spojili s dalším opozičním uskupením v libereckém zastupitelstvu – Liberec otevřený lidem (LOL), lídrem je zastupitel Jaromír Baxa (LOL). Neúspěch z posledních voleb se pokusí napravit ČSSD a také komunisté. Sociální demokraty vede do voleb učitel Ivan Hrbek, KSČM postavila do čela kandidátky právníka Josefa Vondrušku. Samostatnou kandidátku postavila i SPD, Trikolora se spojila se Soukromníky a samostatně jde do voleb v Liberci ještě strana Právo Respekt Odbornost (PRO 2022).

Před čtyřmi lety vyhrála volby ve stotisícovém Liberci s výrazným náskokem kandidátka Starostů pro Liberecký kraj s TOP 09 a KDU-ČSL, hlasovalo pro ni 32,1 procenta voličů, v zastupitelstvu má díky tomu 16 z 39 mandátů. Druhé skončilo ANO, které získalo 11 mandátů. Změna pro Liberec obsadila šest křesel a za ní skončila ODS se čtyřmi mandáty. Uskupení LOL má dva zastupitele. Na koalici se dohodli vítězní starostové s ANO a ODS, v zastupitelstvu mají 31 hlasů.

Jablonec nad Nisou

V Jablonci nad Nisou kandidátku podalo 11 uskupení. Před čtyřmi lety si voliči mohli vybírat z 12 kandidátek.

Primátor Jiří Čeřovský (ODS) svůj post obhajovat nebude, politiku se rozhodl opustit a na kandidátce vůbec není. Občanské demokraty vede do voleb někdejší náměstek primátora Miloš Vele. Lídrem ANO je náměstek primátora David Mánek, Starosty pro Liberecký kraj vede do voleb ekonomická náměstkyně ředitelky muzea Jana Hamplová. KDU-ČSL půjde v Jablonci nad Nisou do komunálních voleb se Zelenými a nezávislými kandidáty pod názvem Společně pro Jablonec, lídrem kandidátky je Lenka Opočenská (Zelení).

Samostatné kandidátky podaly v Jablonci Piráti a také SPD. Po neúspěchu v minulých volbách se chtějí do zastupitelstva ve druhém největším městě v Libereckém kraji vrátit komunisté, sestavili znovu vlastní kandidátku, do voleb je povede krajský předseda František Pešek. Naopak ČSSD samostatnou kandidátku v Jablonci nepostavila, zástupci strany jsou na kandidátce Pro Jablonec, kterou vede ředitel jabloneckého divadla Pavel Žur.

V roce 2018 vyhrála volby v Jablonci ODS, když pro ni hlasovalo 22,34 procenta voličů a získala osm mandátů z 30. Druhé skončilo ANO se sedmi zastupiteli, Piráti získali pět mandátů a čtyři koalice Společně pro Jablonec. Tři místa obsadili Starostové, dva Nová budoucnost pro Jablonec a jednoho zastupitele má SPD. Na koalici se před čtyřmi lety dohodlo druhé ANO s Piráty, uskupením Společně pro Jablonec a připojil se i jeden ze dvou zastupitelů za Novou budoucnost. Primátorem byl Milan Kroupa (ANO), koalice ale vydržela sotva deset měsíců. V září 2019 zastupitelstvo Kroupu odvolalo a do čela města zvolilo Jiřího Čeřovského z ODS. Město od té doby vede koalice ODS a ANO, zastupitelé Pirátů a Společně pro Jablonec skončili v opozici.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ:

Brno

Do Zastupitelstva města Brna podalo kandidátní listinu 14 uskupení. Ve volbách před čtyřmi lety bylo 22 kandidátních listin, do zastupitelstva se dostalo šest subjektů, a to ANO, ODS, KDU-ČSL, Piráti, ČSSD a SPD.

Některé strany už složení kandidátek oznámily. ODS bude kandidovat s TOP 09 a jedničkou bude současná primátorka Markéta Vaňková (ODS). KDU-ČSL půjde do voleb se STAN a lídrem bude primátorčin náměstek a místopředseda lidovců Petr Hladík. V čela ANO bude brněnský předseda a místostarosta Řečkovic a Mokré Hory René Černý, na kandidátce nebude Petr Vokřál, bývalý primátor, který vedl ANO v Brně poslední dvoje volby, které hnutí vyhrálo. Na 30. místě ale bude bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

ČSSD povede primátorčin náměstek Jiří Oliva, Piráty zastupitel městské části Brno-Královo Pole Marek Lahoda. Piráti původně zvažovali společnou kandidátku se Zelenými a Žít Brno, nakonec jdou ale do voleb sami. Zelení a Žít Brno budou kandidovat spolu s Idealisty, jedničkou bude starostka Nového Lískovce Jana Drápalová, dvojkou bude bývalý náměstek primátora Brna Matěj Hollan (Žít Brno). SPD povede lékař Tomáš Skřička.

Lídrem společné kandidátky Svobodných se spolkem Brno Plus bude bývalý náměstek primátora Robert Kotzian (dříve ODS). Název Restart pro Brno mají pro společnou kandidátku KSČM, Slušní lidé 2.0, Strana Práv Občanů – Zemanovci a Nezávislí společně pro Brno, přičemž lídrem bude bývalý brněnský zastupitel Martin Říha (KSČM). Samostatnou kandidátku pod názvem Fakt Brno postavil i současný koaliční zastupitel David Pokorný (zvolen za ODS).

Před čtyřmi lety obhájilo vítězství ve volbách ANO v čele s Vokřálem. I když oznámil vznik koalice s dalšími partnery, nakonec ANO zůstalo v opozici společně s SPD. Koalici totiž vytvořili zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD.

ZLÍNSKÝ KRAJ:

Zlín

Ve Zlíně se utká devět politických stran a hnutí. V minulých volbách v roce 2018 se o vstup do zastupitelstva krajského města ucházelo 12 subjektů.

Post primátora chce obhájit Jiří Korec, který je jedničkou ANO. V čele kandidátky STAN je náměstkyně primátora Kateřina Francová. Lídrem kandidátky hnutí Zlín 21 bude stejně jako před čtyřmi lety podnikatel a prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura. Lidovci půjdou do voleb ve Zlíně s TOP 09, lídrem bude náměstek primátora a krajský zastupitel Vojtěch Volf (KDU-ČSL).

V čele kandidátky ODS figuruje senátor a daňový poradce Tomáš Goláň. Kandidátku Pirátů povede Jiří Robenek, který pracuje v IT marketingu a vede skautské středisko. Jedničkou SPD je zastupitel města Pavel Sekula. V čele kandidátky uskupení Rozhýbejme Zlín jsou majitelka realitní kanceláře Pavla Jahodová a podnikatel David Nepimach. Uskupení tvoří členové Trikolory a nezávislí kandidáti bez politické příslušnosti.

Komunisté v komunálních volbách ve Zlíně kandidovat nebudou. Zástupci strany usoudili, že v krajském městě nemají u voličů šanci uspět. Sociální demokraté podobu případné kandidátky a jejího lídra oficiálně neoznámili. Ani jedna z těchto dvou levicových stran ve zlínském zastupitelstvu od roku 2018 není.

Před čtyřmi lety zvítězilo v komunálních volbách ve Zlíně hnutí ANO. Koalici následně sestavilo se STAN, lidovci, ODS a Piráty. V opozici skončilo hnutí Zlín 21, které bylo ve volbách třetí, dále uskupení Rozhýbejme Zlín, které tvořili Soukromníci, Svobodní a Nezávislí, a také SPD.

OLOMOUCKÝ KRAJ:

Olomouc

O hlasy voličů se v Olomouci v nadcházejících komunálních volbách chce ucházet 11 kandidátek politických stran a hnutí, o pět méně než před čtyřmi lety.

V řádném termínu podaly v Olomouci kandidátky Spolu, SPD a Trikolora, ANO 2011, koalice Svobodní, Soukromníci, Koruna Česká a Konzervativní strana, KSČM, ProOlomouc a Piráti, Přísaha – občanské hnutí Roberta Šlachty, Olomoučané, koalice STAN, Zelení a nezávislé olomoucké osobnosti, Sdružení pro republiku-Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska a hnutí spOLečně.

V Olomouci bude dosavadnímu primátorovi Miroslavu Žbánkovi (ANO) konkurovat jeho náměstkyně Markéta Záleská z ODS, která se stala volební jedničkou koalice Spolu tvořené ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Hnutí STAN se rozhodlo v Olomouci pro společnou kandidátku se Zelenými, v čele stanula olomoucká zastupitelka Andrea Hanáčková za STAN. Hnutí spOLečně povede do voleb primátorův náměstek Otakar Bačák. Hnutí ProOlomouc půjde do voleb v Olomouci společně s Piráty, lídrem je předseda ProOlomouc a zastupitel Tomáš Pejpek. KSČM do čela kandidátky vybrala Liběnu Večeřovou. Koalici vytvořily také Trikolora s SPD, lídrem společné kandidátky je bývalý poslanec SPD Pavel Jelínek.

Před čtyřmi lety komunální volby v Olomouci vyhrálo ANO, získalo 14 mandátů. Druhé skončilo ProOlomouc s šesti mandáty, třetí koalice Piráti a Starostové rovněž se šesti zastupiteli. Čtvrtá ODS získala pět mandátů, čtyři měla pátá KDU-ČSL. Šesté skončilo hnutí spOLečně se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadila koalice SPD a SPOZ rovněž se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila KSČM se dvěma mandáty. Devátá ČSSD získala dva mandáty. Koalici po volbách vytvořily ANO společně s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně.

Prostějov

V Prostějově zástupci stran podali deset kandidátek – ANO, ODS a nezávislé osobnosti města Prostějova, PéVéčko, ČSSD, KSČM a širší levicové síly, SPD, Na rovinu! (TOP09, STAN, Zelení), Piráti a dvě nová uskupení: Spojenci pro Prostějov (KDU-ČSL a Nezávislí) a Zvířata potřebují pomoc a Sdružení zelených a nezávislých kandidátů. V roce 2018 jich bylo 13. Funkci obhajuje primátor František Jura (ANO).

Přerov

V Přerově politické strany a hnutí v termínu doručily 11 kandidátek, o jednu méně než před čtyřmi lety. Kandidátky sestavili ostřílení matadoři jako hnutí ANO, ODS, Společně pro Přerov nebo Piráti, vrátit do hry se chce ale po debaklu před čtyřmi lety také ČSSD, která se do zastupitelstva vůbec nedostala.

ODS jde do voleb pod značkou Pomáháme městu – ODS a nezávislé osobnosti, lídrem je náměstek hejtmana Michal Zácha, dvojkou náměstek primátora Petr Kouba. O přízeň voličů se bude ucházet také nové uskupení Srdce Přerova, které založil bývalý politik ODS Marek Dostál. Do voleb jdou společně KDU-ČSL a TOP 09. Politici ze strany Za Prosperitu Přerova a jeho místních částí, kteří během stávajícího volebního období převlékli dres a načas hájili barvy Trikolóry, se vrátili ke své původní značce.

O křeslo primátora za ANO se bude ucházet Petr Vrána, který by v případě volebního úspěchu vystřídal na radnici Petra Měřínského.

Opoziční strana Společně pro Přerov půjde do voleb tentokrát bez Pirátů a jejím lídrem zůstává Jan Horký. Kandidátkou Pirátů na primátorku je Lenka Jüngling.

V obměněné sestavě a s lídrem Danem Chromcem bude usilovat o přízeň voličů SPD, KSČM povede Věra Vránová. Kandidátku sestavili i STAN a jejím lídrem je právník Zdeněk Horák. Do voleb půjde i ČSSD, která se před čtyřmi lety do zastupitelstva nedostala.

Sociální demokraté budou kandidovat v Ostravě společně s hnutím LEČO – Lepší a čistá Ostrava. Na snímku u mikrofonu lídr kandidátky Petr Kajnar (ČSSD) FOTO – ČTK/Vladimír Pryček

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ:

Ostrava

V Ostravě se utká o hlasy voličů 14 politických stran, hnutí či sdružení. Před čtyřmi lety kandidovalo o jeden subjekt více.

Některé strany a hnutí už oznámily své kandidáty. Lídrem ANO bude opět současný primátor Tomáš Macura, který město vede od roku 2014. Kandidátku Spolu povede místostarosta obvodu Ostrava Jih Jan Dohnal (ODS). V čele kandidátky Pirátů bude současná primátorova náměstkyně pro školství a sport Andrea Hoffmannová.

Hnutí Ostravak povede do podzimních voleb znovu Lukáš Semerák. Kandidáta na primátora už dříve oznámilo i Hnutí Starostové a nezávislí (STAN). S dalšími nezávislými kandidáty vytvořilo pro komunální volby uskupení Starostové pro Ostravu a lídrem je starosta ostravského obvodu Hošťálkovice Jiří Jureček.

Sociální demokraté budou kandidovat společně s hnutím LEČO – Lepší a čistá Ostrava a lídrem kandidátky bude někdejší primátor Petr Kajnar (ČSSD). Komunisté vytvořili kandidátku s nezávislými kandidáty, nese název Ostravská levice a v čele bude zastupitel a starosta Michálkovic Martin Juroška.

V roce 2018 vyhrálo komunální volby v Ostravě ANO, které v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 21 mandátů. Druhé skončilo hnutí Ostravak, které má sedm křesel. Po šesti mandátech získaly ODS a KSČM. Do zastupitelstva se dostali rovněž Piráti, kteří mají pět zastupitelů, a SPD se čtyřmi křesly. Po třech mandátech mají lidovci a ČSSD. Po několika zvratech ve vyjednávání nakonec koaliční smlouvu podepsali ANO, lidovci, Piráti a ODS, kteří město vedou dosud.

Frýdek-Místek

Ve Frýdku-Místku bude o hlasy voličů usilovat devět subjektů. Je to o dvě kandidátky méně než v roce 2018.

Podle dřívějších informací by rád funkci primátora obhájil Petr Korč (Naše Město F-M), který je v ní přes rok, když po změně koaliční spolupráce nahradil v čele města Michala Pobuckého (ČSSD), který bude znovu lídrem kandidátky. Stojí v čele uskupení Přátelé FM, půjde o sdružení hnutí Občané spolu-Nezávislí, ČSSD a nezávislých kandidátů.

Piráty povede současný radní a ředitel divadla Jakub Tichý. Lídrem ANO bude primátorův náměstek Radovan Hořínek. SPD povede zastupitel Tomáš Krpel.

V roce 2018 komunální volby ve Frýdku-Místku vyhrála ČSSD, získala 11 mandátů v zastupitelstvu, které má 43 členů. Druhé skončilo Naše Město F-M s deseti mandáty. Třetí ANO má osm zastupitelů. Čtvrtá KDU-ČSL má čtyři mandáty, čtyři zastupitele získali i pátí Piráti. Šestá byla KSČM se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadila SPD se třemi zastupiteli.

Vlevo Michal Pobucký FOTO – Facebook

Havířov

V Havířově bude o hlasy voličů usilovat deset subjektů. Je to o tři kandidátky méně než v roce 2018. Podle už dříve zveřejněných informací bude v Havířově funkci primátora obhajovat Josef Bělica z ANO, koalici Spolu bude zastupovat primátorův náměstek Bohuslav Niemec z KDU-ČSL, sociální demokraté si do čela kandidátky vybrali někdejší primátorku Janu Feberovou, Piráty povede zastupitel Martin Rédr, komunisté budou mít v čele někdejšího náměstka primátora Eduarda Heczka. SPD bude mít na prvním místě kandidátky asistentku poslance Veroniku Turskou.

Komunální volby v roce 2018 v Havířově vyhrálo ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu. Druhá skončila KSČM se sedmi mandáty. Třetí ČSSD má šest zastupitelů. Čtvrté Hnutí pro Havířov má čtyři mandáty, čtyři zastupitele má na pátém místě také koalice Společně pro Havířov. Šestí Piráti mají čtyři mandáty. Sedmou příčku obsadila SPD se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila ODS se dvěma mandáty.

Karviná

V Karviné podalo kandidátky sedm subjektů, většina z nich o vstup do zastupitelstva usilovala i v předešlých volbách. Před čtyřmi lety kandidovalo osm subjektů.

Do čela kandidátky sociálních demokratů se opět postaví současný primátor Jan Wolf, ANO bude mít v čele náměstka hejtmana Martina Gebauera a lídrem komunistů bude primátorův náměstek Miroslav Hajdušík. Koalici Spolu bude reprezentovat předseda karvinské ODS a ředitel školy Roman Hamrus a v čele Pirátů stane zastupitelka Zuzana Klusová. Kandidátku STAN povede odborový předák Lukáš Němeček a lídrem SPD bude zastupitel Ladislav Hammer.

V roce 2018 komunální volby v Karviné vyhrála ČSSD, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 41 členů. Druhé skončilo ANO s devíti a třetí KSČM s pěti zastupiteli. Tyto strany a hnutí vytvořily koalici a primátorem se stal Wolf, který město vedl už v předchozím období.

Sdružení Karvinskakoalice.cz získalo v roce 2018 tři mandáty stejně jako SPD. Koalice Piráti a Starostové získala dvě křesla.

Opava

Opavský magistrát přijal 15 kandidátních listin politických subjektů, které budou v září usilovat v komunálních volbách o mandáty v městském zastupitelstvu. O hlasy voličů se tak bude ucházet o jeden subjekt více než v posledních volbách v roce 2018.

Lídrem ANO bude současný primátor Tomáš Navrátil. ODS bude kandidovat společně s TOP 09 a lídrem bude předseda opavské ODS a zastupitel Marek Veselý. Komunisty povede zastupitel Jaroslav Čech. Jedničkou kandidátky lidovců bude náměstek primátora Michal Jedlička. Piráti budou kandidovat společně s uskupením Opavané a v čele kandidátní listiny stane zastupitelka Hana Brňáková. Lídrem ČSSD bude náměstek primátora Petr Orieščík. V čele SPD stane zastupitel Martin Šatný.

O hlasy se bude ale ucházet i Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT – sdružení DSZ – ZA PRÁVA ZVÍŘAT a NK, Trikolora, NEZÁVISLÍ pro OPAVU, Volný blok, Zelená pro Opavu, Změna pro Opavu, Občané městských částí Opavy a KSČM.

V roce 2018 vyhrálo ANO, které v devětatřicetičlenném zastupitelstvu mělo deset mandátů. Na druhém místě skončila koalice ODS, TOP 09 a Soukromníků, která má šest křesel, a třetí Piráti & Opavané s pěti mandáty. Do zastupitelstva se dostalo deset ze 14 kandidujících subjektů.

Čtyři křesla mají sociální demokraté, po třech křeslech připadla Změně pro Opavu a Občanům městských částí Opavy. Po dvou mandátech mají čtyři politické subjekty: KDU-ČSL, SPD, Zelená pro Opavu + Strana zelených a KSČM.

Třinec

O hlasy voličů se bude v podzimních komunálních volbách do zastupitelstva v Třinci ucházet sedm stran a hnutí. Většina současných kandidujících subjektů se zúčastnila voleb i před čtyřmi lety. V předešlých volbách zaregistroval úřad v Třinci o dvě kandidátky více.

Svou funkci bude obhajovat primátorka Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec). Lídrem hnutí ANO bude zastupitel Patrik Bocek, v čele lidovců stane poslankyně Pavla Golasowská a občanské demokraty spolu s TOP 09 povede předseda třinecké ODS Robin Lotko. V čele kandidátky sociálních demokratů bude zástupce ředitele školy Marian Plucnar a Piráty povede překladatelka a korektorka Joanna Hyrnik.

V roce 2018 vyhrály komunální volby v Třinci Osobnosti pro Třinec, které dostaly přes 47 procent hlasů a v třiatřicetičlenném zastupitelstvu mají pohodlnou většinu 21 křesel. Koalici vytvořily s lidovci, kteří mají čtyři mandáty. V zastupitelstvu jsou ještě ANO, které má pět křesel, a Nezávislí se třemi mandáty.

KOLÁŽ – iportaL24.cz

Kdo chce být primátorem v krajských městech:

Praha

Zdeněk Hřib (Piráti), současný primátor

Jan Čižinský (Praha Sobě)

Patrik Nacher (ANO)

Anna Šabatová (Solidarita – ČSSD + Zelení + Idealisté + Budoucnost)

Bohuslav Svoboda (SPOLU – ODS + TOP 09 + KDU-ČSL)

Petr Hlaváček (STAN)

Milan Krajča (KSČM)

David Tygr Ploc (PRAHA NÁŠ DOMOV)

Ústí nad Labem

Petr Nedvědický (ANO), současný primátor

Radovan Dostálek (STAN)

Michal Ševovic (Zdraví Sport Prosperita, s kandidáty ČSSD a Aliance pro budoucnost)

Richard Loskot (PRO! Ústí)

Michal Šidák (ODS)

Zbyněk Novák (Společně – KDU-ČSL + TOP 09)

Pavel Vodseďálek (KSČM)

Bohumil Ježek (SPD)

Karlovy Vary

Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), současná primátorka

Michaela Tůmová (Karlovarská občanská alternativa)

Jiří Vaněček (SPOLU – ODS + TOP 09 + KDU-ČSL)

Barbora Hradečná (Piráti)

Albert Tošovský (STAN)

Plzeň

David Šlouf (SPOLU – ODS + TOP 09 + KDU-ČSL)

Roman Zarzycký (ANO)

Pavel Kotas (Plzeň v srdci – ČSSD + nezávislí kandidáti)

Pavel Bosák (Piráti)

Aleš Tolar (STAN)

Jan Kůrka (SPD)

Jiří Valenta (KSČM)

České Budějovice

Jiří Svoboda (ANO), současný primátor

Juraj Thoma (Hnutí Občané pro Budějovice)

Zuzana Kudláčková (Piráti)

Vojtěch Filip (KSČM)

Jiří Fencl (STAN)

Dagmar Škodová Parmová (ODS)

Tomáš Bouzek (KDU-ČSL + TOP 09)

Miroslav Joch (ČSSD)

Jihlava

Karolína Koubová (PiFo – Piráti + Fórum Jihlava)), současná primátorka

Radek Popelka (ANO)

Vít Zeman (Žijeme Jihlavou – TOP 09 + Zelení + nezávislí kandidáti)

Martin Hyský (ČSSD + Levice)

Petr Paul (SPD, s podporou Trikolóry)

Petr Ryška (ODS + KDU-ČSL)

Radek Hošek (STAN)

Ladislav Vejmělek (KSČM)

Pardubice

Jan Nadrchal (ANO)

Alice Paurová (STAN)

Jan Mazuch (SPOLU – ODS + TOP 09 + KDU-ČSL)

Ivana Böhmová (Piráti + Zelení)

René Živný (Společně pro Pardubice – Sdružení pro Pardubice + Patrioti Pardubic + Pardubice pro lidi + Pardubáci)

Vítězslav Novohradský (SPD)

Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice – ČSSD + ProPce21 + nezávislí kandidáti)

Hradec Králové

Miloslav Hloušek (ODS)

Růžena Divecká (Koalice pro Hradec – KDU-ČSL + nezávislí kandidáti)

Adam Záruba (Změna pro Hradec a Zelení)

Pavlína Springerová (Za Hradec – Hradecký demokratický klub + TOP 09)

Irena Němcová (SPD, s kandidáty za Trikolóru)

Luboš Hoker (STAN)

Pavel Vrbický (Piráti)

Jan Král (ČSSD)

Jana Šandová (ANO)

Táňa Šormová (KSČM)

Liberec

Jaroslav Zámečník (SLK + TOP 09 + KDU-ČSL)), současný primátor

Jaromír Baxa (Liberec otevřený lidem – LOL + Změna pro Liberec)

Šárka Prachařová (ANO)

Ivan Hrbek (ČSSD)

Svatopluk Holata (SPD)

Petr Žídek (ODS + Unie pro sport a zdraví)

Jan Hruška (Piráti)

Josef Vondruška (KSČM)

Brno

Markéta Vaňková (ODS + TOP 09), současná primátorka

Jana Drápalová (Zelení + Idealisté + Žít Brno)

Jiří Oliva (ČSSD)

Leoš Němec (PŘÍSAHA)

Petr Hladík (KDU-ČSL + STAN)

Marek Lahoda (Piráti)

René Černý (ANO)

Martin Říha (Restart pro Brno)

FOTO – Facebook

Zlín

Jiří Korec (ANO), současný primátor

Pavel Sekula (SPD)

Jiří Robenek (Piráti)

Kateřina Francová (STAN)

Tomáš Goláň (ODS)

Vojtěch Volf (KDU-ČSL + TOP 09)

Olomouc

Miroslav Žbánek (ANO), současný primátor

Tomáš Pejpek (ProOlomouc + Piráti)

Markéta Záleská (SPOLU – ODS + TOP 09 + KDU-ČSL)

Andrea Hanáčková (STAN + Zelení)

Otakar Bačák (spOLečně)

Pavel Jelínek (Trikolóra + SPD)

Liběna Večeřová (KSČM)

Ostrava

Tomáš Macura (ANO), současný primátor

Andrea Hoffmanová (Piráti)

Petr Kajnar (ČSSD + LEČO – LEPŠÍ A ČISTÁ OSTRAVA)

Jiří Jureček (Starostové pro Ostravu – STAN + nezávislí kandidáti)

Peter Harvánek (SPD)

Jan Dohnal (SPOLU – ODS + TOP 09 + KDU-ČSL)

Lukáš Semerák (Ostravak)

Martin Juroška (Ostravská levice)

Zbyšek Kupský

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy