V blížících se komunálních a senátních volbách budou kandidáti rozděleni do dvou skupin, někteří se stanou průnikem – většina kandidátů bude moci volit sama sebe. V komunálních tedy všichni, tam je podmínkou kandidatury trvalý pobyt v místě, kde se kandiduje. V senátních to tak ovšem není.
Jednoduchým porovnáním kandidátních listin a mapy volebních obvodů Českého statistického ústavu velice snadno najdete zajímavé situace ohledně místa bydliště a volebního obvodu, ve kterém někteří kandidáti zkusí získat post senátora.
Nejzajímavější je příklad známého žokeje, vítěze Velké pardubické a trenéra Josefa Váni. Ten kandiduje za ANO v obvodu 7 Plzeň-město, přestože je místostarostou Chyše, která patří do obvodu 1 Karlovy Vary, kde ovšem za ANO kandiduje bývalá poslankyně, lékařka Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Věra Procházková.
Ještě více vzdálený je případ obvodu 55 Brno-město, kde se pokouší o politický návrat někdejší pražský senátor za ODS Tomáš Töpfer. Proč si tentokrát vybral Brno, možná souvisí s jeho velmi populární rolí strážmistra Arazíma ze známého seriálu Četnické humoresky, který se natáčel právě na Brněnsku. Za ANO proti němu kandiduje lékař, ředitel nemocnice Bořek Semrád z Lelekovic, které patří do obvodu 49 Blansko, kde ale za ANO jde do souboje OSVČ Antonín Žirovnický přímo z Blanska.
V obvodu 70 Ostrava-město se pokusí o návrat do Senátu advokát a vysokoškolský pedagog Miroslav Antl (ANO) z Hradce Králové, kde byl v letech 2008 – 2020 za obvod 48 Rychnov nad Kněžnou za ČSSD.
V obvodu 34 Liberec obhajuje post senátora starosta Chrastavy Michael Canov (SLK). Nebude moci počítat s hlasem svým ani svých voličů, kde kandiduje v komunálních volbách – jeho obec je totiž zařazena do sousedního obvodu 36 Česká Lípa. Volit sama sebe nebude ze stejného důvodu moci ani manažerka projektů obecně prospěšné společnosti, konzultantka a překladatelka Martina Motshagen (KDU-ČSL+ODS+TOP 09) z Kryštofova Údolí.
V obvodu 10 Český Krumlov kandiduje ředitel hospice Robert Huneš KDU-ČSL z Vodňan, v obvodu 13 Tábor filmový režisér, vysokoškolský pedagog Miloš Zábranský (SPD) z Vlašimi.
Tři »přeshraniční« kandidáti jdou do voleb v obvodu 28 Mělník – pražský publicista, do září 2021 člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka (TOP 09), energetik z Prahy 10 Ivan Noveský (PRO) a manažerka neziskové organizace ze Sluštic Andrea Brzobohatá (ANO).
Rozdělení obvodů někdy stačí
Většinou jde o kandidaturu v sousedních obvodech, za které může vlastně jen rozdělení do 81 obvodů. Ale někdy i o více kilometrů.
Obvod 43 Pardubice připravuje zajímavou věc vzhledem k vzájemné rivalitě s Hradcem Králové, odkud je inspektor bezpečnosti údržby letadel Svatopluk Pleva (BOS). To samé může platit pro zástupce primáře ARO Jaromíra Noska (SPD) z Chrudimi nebo OSVČ Milana Buška (NK) z Bojanova. Obě místa patří právě do obvodu 44 Chrudim.
V obvodu 46 Ústí nad Orlicí kandidují jen dva – vedle Petra Fialy (neplést, jde o starostu Letohradu) už jen technolog Stanislav Ešner (ANO) z Jenišovic, které patří do obvodu 50 Svitavy.
Z šesti uchazečů v obvodu 52 Jihlava jsou doma pouze obhájce mandátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (ANO), advokát Luděk Růžička (DOMOV) má jako bydliště uvedeno Jaroměřice nad Rokytnou, advokát, předseda Institutu práva a občanských svobod – Pro Libertate Tomáš Nielsen (PRO) je z Prahy, lékař Václav Lhotský (SPD) z Třebíče a ekonom Josef Pavlík (KSČM) z Havlíčkova Brodu.
V obvodu 61 Olomouc kandidují ředitel Základní školy a Mateřské školy Troubky Petr Vrána (PRO) z Tovačova ve volebním obvodu 62 Prostějov a vědecký pracovník, vysokoškolský pedagog Václav Ranc (Piráti) z Bohuňovic, které patří do druhého olomouckého obvodu 66 a lékař Ctirad Musil (Moravané) z Dolních Nětčic z obvodu 63 Přerov. Také Starý Jičín, ve kterém bydlí ministerský rada Dana Váhalová, kandidátka ČSSD v obvodu 67 Nový Jičín, patří do sousedního obvodu 63 Přerov.
Naopak vysokoškolský učitel Antonín Staněk (PŘÍSAHA) z Olomouce kandiduje v obvodu 64 Bruntál.
V jednom ze dvou frýdecko-místeckých obvodů, kde se letos volí (obvod 73) kandidují důchodkyně Gina Horylová (BOS) z Čeladné, která patří do druhého ze zmiňovaných obvodů s číslem 69, a exposlanec Daniel Pawlas (DOMA) z nedalekého Havířova.
Obvod 76 Kroměříž má polovinu kandidátů »svých«, dva ze Zlína – předseda správní rady enviromentálního ústavu, bývalý ředitel Krajského odboru Ministerstva zemědělství ČR Stanislav Skála (SPD) a jednatelka společnosti Lucie Pluhařová (ANO) – a nezávislá kandidátka advokátka Jana Zwyrtek Hamplová z Mohelnice je doma v obvodu 66 Olomouc.
Vždyť jsem jeden z nich
Kandidát v obvodu 37, což představuje okres Jičín a část okresu Nymburk, Václav Ort měl rozhodnutí jít do volebního souboje daleko jednodušší, neboť celý život žije a pracuje v okrese Jičín, ale zná problematiku obou okresů. »Troufám si říct, že v okrese Jičín je jen málo rodin, které mě neznají. Chci pomoct lidem v tomto regionu, tomu rozumím, dělal jsem to celou dobu. Chci přesvědčit lidi a posléze i voliče – mně tady musejí znát všichni, jsem odsud, nikam neprchám, nejsem někde zašitý Praze a nejezdím sem jenom na návštěvu, já tady žiju, já tady pracuju, celý život jsem tady pracoval, takže znám tu problematiku a věřím, že lidé si to uvědomí, že potřebují někoho, kdo se bude skutečně zajímat o problémy, které tady jsou. Vymezuji se vůči pravicové politice, protože ta politika se mi nelíbí, protože ohrožuje drtivou většinu obyvatel této země. A samozřejmě ruku v ruce i tohoto regionu. To je potřeba si zřetelně říct, vždyť se to dotýká každého, protože jsou přijímány zákony, které vlastně umožňují rozkrádat republiku. Dneska už se zase hovoří o tom, že budeme prodávat to, co jsme ještě nestihli prodat,« uvedl k významu spojitosti s místem, kde kandiduje.
Také předseda ČSSD Michal Šmarda má jasno: »Jako patriota od nás z Vysočiny by mě nenapadlo kandidovat do Senátu někde jinde, než ve svém volebním obvodě. Kam patří člověk, který neví kde je doma?«
Další kandidát do Senátu Jiří Reichel cítí sounáležitost se svým regionem: »Mezi významné problémy mého volebního obvodu náleží stav nemocnic, dále je zde spor o stavbu vysokorychlostních tratí, které by mohly negativně ovlivnit životní prostředí zvláště s ohledem na zásobárny pitné vody, dominantou kraje se pomalu ale jistě stává čáslavská skládka. Ovšem občany v celé republice v současnosti nejvíce tíží situace s cenami energií, které jsou pro mnohé likvidační. Problémy regionů lze do značné míry zredukovat změnou zákona o rozpočtovém určení daní, která by zajistila větší přesun financí do nižších územních celků. A co si budeme povídat, dostatek peněz vyřeší řadu potíží. A dovětek – samozřejmě, že chci pomoci lidem, žijícím v tomto regionu. Vždyť jsem jeden z nich.«
Efekt souseda nebo efekt kandidáta?
Proč vůbec dochází ke kandidaturám mimo místo svého bydliště? A má to vliv na výběr voličů? Politologie na to má čtyři pojmy:
efekt souseda – vliv konkrétního kandidáta, který získává výrazně vyšší volební podporu v místě svého bydliště; může se projevit i na volebním zisku celé strany
efekt kampaně – vliv prostorově diferencované intenzity volební kampaně, kdy se její koncentrace do určité lokality projeví i vyšším volebním ziskem v daném regionu
efekt sousedství/nákazy – vliv osobních interakcí mezi lidmi, přičemž volební chování obyvatel je ovlivňováno názory a postoji lidí v jejich okolí
hlasování o sporném bodě – vliv skutečnosti, jak se politické strany a jejich představitelé staví k určitému místně specifickému problému (např. regionální nacionalismus).
Efektu souseda a jeho vlivu na volební chování se věnují desítky českých i zahraničních studií. Zatímco například výzkum efektu kampaně je často limitován problematickou dostupností potřebných dat – nedostatečnou mírou transparentnosti toků finančních prostředků v předvolebních kampaních, pro účely zkoumání efektu souseda postačuje znalost obce bydliště analyzovaného kandidáta, doplněná o volební data na požadované řádovostní úrovni a případně data o sociální struktuře obyvatelstva za stejné územní celky.
Slovník humánní geografie definuje efekt souseda (friends and neighbours effect) jako formu kontextuálního efektu identifikovaného ve volební geografii, při jehož působení voliči upřednostňují místní kandidáty (z okolí jejich bydliště), i přes možný odklon od svých tradičních stranických preferencí. Důvodem může být skutečnost, že lidé daného kandidáta osobně znají, nebo věří, že jeho zvolením podpoří lokální zájmy, které bude na svém získaném postu prosazovat.
V posledních letech byla na českých univerzitách obhájena řada diplomových prací, které se efektem souseda zabývají. Zaběhlý termín »efekt souseda« však výlučně nevyužívá žádná z nich. Častěji se přiklánějí k alternativním pojmenováním jako efekt kandidáta, aby nedocházelo k jeho záměně s »efektem sousedství«.
Efekt souseda bychom z pohledu kandidáta označili jako výhodu domácího prostředí. Domácí prostředí kandidátovi nabízí možnost získávat tzv. osobní hlasy, o které nemusí v podstatě vůbec bojovat například v průběhu předvolebních kampaní. Tato výhoda pramení dominantně z kandidátovy místní dobré pověsti, důvěryhodnosti, ale často i z pouhého známého jména pro místní občany. Někdy stačí voličům dokonce jen vidět obec jejich bydliště u někoho na kandidátní listině, aby se rozhodli mu udělit svůj hlas ve volbách. Jako primární důvod existence efektu souseda lze označit vztah mezi důvěrou a vzdáleností, kdy lidé více důvěřují někomu, kdo je jim blízký, a to nejen ve smyslu přátelsky a citově blízký, ale také geograficky. S rostoucí vzdáleností mezi lidmi důvěra klesá.
Co tedy nakonec převáží při rozhodování voličů?
Takže uvidíme, jak volby za pár dnů dopadnou a co bude více rozhodující. Například ve zmiňovaném obvodu 37 Jičín (celý okres Jičín, severní část okresu Nymburk, ohraničená na jihu obcemi Lysá nad Labem, Stratov, Kostomlaty nad Labem, Kostomlátky, Písty, Nymburk, Budiměřice, Křečkov, Pátek, Choťánky, Libice nad Cidlinou, Oseček) je mezi jmény na seznamu kandidátů také René Franěk. Kandidát za hnutí Svobodní byl původně vybrán jako kandidát oblastní radou ODS Nymburk. Když ale vedení ODS změnilo pravidla a souhlasilo se spolunominací Tomáše Czernina, rozhodl se přijmout nominaci Svobodných. Bude mu to, že je »jen« z části volebního obvodu, stačit? A jak to bude u jmen, zmíněných v úvodu? Kapitola sama pro sebe ovšem může být i to, že mnohdy údaj v občanském průkazu za slovy »TRVALÝ POBYT« znamená opravdu jen »evidenční údaj, který je zaveden do systému evidence obyvatel«.
Zbyšek Kupský
Je jasne, ze kdo nezije v daném regionu, nema o něm ani ponětí a nepomůže lidem. Osobně bych to zakázal zákonem.