Tento týden došlo k bezprecedentní události. Velká porota v New Yorku odhlasovala obžalobu na bývalého prezidenta Spojených států Donalda Trumpa kvůli padělání dokumentů. Pokud by se potvrdilo, že obvinění jsou pravdivá, stal by se Trump prvním exprezidentem v historii USA, který by se v takové situaci ocitl. Není ale tato situace pro exprezidenta, který už oznámil ambice znovu kandidovat, vlastně výhodná?
Jenom pro shrnutí, velká porota v New Yorku 30. března odhlasovala obvinění Trumpa v případu padělání finančních dokumentů společností Trump Organization při vyplácení peněz bývalé pornoherečce Stormy Danielsové. Podle vyšetřování jí advokát Michael Cohen zaplatil 130 000 dolarů za to, aby během volební kampaně v roce 2016 nešířila informace o údajném poměru s Trumpem z roku 2006. Utržené peníze mu pak byly podle žalobců vyplaceny na účet Trump Organization, k čemuž měly být zfalšovány firemní dokumenty. Text obžaloby je ale nadále tajný.
Samotné padělání dokumentů je přitom v americkém právním systému považováno za přestupek a obvykle není trestáno odnětím svobody. Pokud však velká porota rozhodne, že falšování bylo provedeno za účelem zakrytí nebo spáchání jiného trestného činu, hrozí Trumpovi až čtyři roky vězení. Jelikož ale Trump už otevřeně oznámil, že se hodlá ucházet o post v příštích prezidentských volbách, které se mají konat v listopadu 2024, může ono obvinění výrazně zamíchat kartami. Líčení totiž může zhruba tou dobou klidně vrcholit…
A Donald Trump moc dobře ví, že i na pohled nepříznivá situace lze často otočit ku vlastnímu prospěchu.
Odkládat, odkládat, odkládat. Trump je na soudy expert
Se soudy a justicí má Trump a jeho tým skutečně mnoho zkušeností. Nebude tedy překvapivé, když že se mu podaří do hry vplout s předem označenými kartami. Jak třeba napsal server POLITICO, Trumpův tým dokonale umí strategii »Odkládat, odkládat, odkládat«. »Mistr právních průtahů« má podle serveru ve svém arzenálu mnoho taktik, od návrhů na předběžné projednání až po jednání o ostraze. A právě protahováním řízení mezi obviněním a soudním procesem by Trump mohl proces posunout hluboko do prezidentské kampaně v roce 2024.
Mezi kroky, které by mohly zabrat čas, patří: pokus o zrušení celého případu, snaha o přesunutí procesu mimo New York (návrh už je na stole), snaha o vyloučení státního zástupce nebo soudce v jeho případu, snaha o přesunutí případu od státního k federálnímu soudu, rozsáhlá jednání o bezpečnostních protokolech pro jeho vystoupení u soudu a návrh na snížení jeho obvinění z trestných činů na přestupky.
Trumpovi právníci také naznačili, že se pravděpodobně pokusí přimět soudce, aby se vměšoval do jednání velké poroty a snažil se prokázat, že obvinění nemají dostatečně podložený důvod nebo že při instruování porotců došlo k nějakému pochybení. Takové snahy jsou u federálních soudů téměř nemožné, ale zrovna třeba v New Yorku jsou povoleny.
Trump by vlastně také mohl způsobit průtahy i tím, že by si stěžoval na průtahy samotné prokuratury.
Jenom pro srovnání – nedávno skončený trestní proces s Trump Organization a spřízněnou společností kvůli obviněním z daňových deliktů trval od obvinění po úvodní řeči téměř 16 měsíců. Volební shromáždění v Iowě se přitom uskuteční už za 10 měsíců a do všeobecných prezidentských voleb zbývá 19 měsíců.
Očekává se navíc, že Trumpův soudní proces bude vyžadovat mimořádná bezpečnostní opatření, opatření, která budou znamenat orientaci v protokolech tajné služby, newyorské policie a soudu. Když federální obžalovaný ve Washingtonu nedávno požádal o Trumpovo svědectví v probíhající trestní věci, Trumpův advokát poukázal na bezpečnostní noční můru, kterou by to způsobilo pro budovu federálního soudu poblíž Kapitolu. Tajná služba totiž přijímá »protiopatření vždy, když bývalý prezident cestuje, včetně kontroly prostředí, které může být nebo se může stát nebezpečným či nepřátelským«.
Získání času může být pro Trumpa na jednu stranu obzvláště atraktivní kvůli právní nejistotě, která by vznikla v případě jeho vítězství v prezidentských volbách v listopadu 2024. V takovém případě by totiž podle některých ústavních odborníků potřeba výkonu funkce převážila nad důsledky odsouzení, včetně případného trestu odnětí svobody. Na druhou stranu je pak zajištěná neustálá pozornost médií a dokonce i sympatií veřejnosti, která z velké části skutečně nepovažuje Trumpovo obvinění za jiné, než politické. Současná události trend ukazují jasně:
- Veřejnost – Podle průzkumu, zveřejněném krátce po obvinění, je Trump nyní mezi republikány nejoblíbenějším kandidátem v boji o post prezidenta i poté co velká porota v New Yorku odhlasovala jeho obžalobu. Ukazují to výsledky zveřejněné v sobotu. Podle údajů společnosti YouGov podporuje Trumpa 52 % respondentů, zatímco jeho nejsilnějšího soupeře, floridského guvernéra Rona DeSantise, 21 %. Ostatní možní republikánští kandidáti jsou výrazně méně populární.
- Média – Trump si pak polepšil dokonce i u médií, tedy těch »svých«. Takzvaně prorepublikánská média totiž nebyla vždy tak úplně na jeho straně, jak by se mohlo zdát. Většina z nich, včetně jejich nejsilnější stanice Fox často zcela nepokrytě fandila floridskému guvernérovi DeSantisovi. Ale napadněte jednoho z »našich«… Nyní se všechna podobně zaměřená média předhánějí v tom, kdo přivede na obrazovku více expertů, kteří považují celou záležitost přinejmenším za politicky motivovanou.
- Finance – Rozhodně už nyní Trump na kauze netratí ani finančně. Vždyť do fondu na jeho kampaň pro prezidentské volby v roce 2024 přišly dary ve výši více než čtyři miliony dolarů, a to za pouhých 24 hodin, které uběhly od zveřejnění zpráv o jeho obvinění.
O spravedlnosti to opravdu není…
Donald Trump není, nebyl a rozhodně nikdy nebude žádný svatoušek a současná obžaloba nejspíš nebude nijak zvlášť přibarvovaná a určitě ani nebude z těch nejhorších, kterým by mohl čelit. Stejně tolik, ne-li více a mnohem horších obvinění, by si ale měl nejspíš vyslechnout kterýkoliv z poslední desítky prezidentů Spojených států, včetně toho současného, obzvláště vzhledem k prapodivnému vztahu, který jeho syn má k podnikatelským projektům na Ukrajině. I když zde by bylo nejspíš vcelku jednoduché hájit se pomatením smyslů.
Každopádně jak již zhruba před dvěma týdny tweetnul Elon Musk – pokud bude Trump obviněn, vyhraje příští volby – tak něco na tom být může. Trump je mistr ve využívání nepříznivých situací. Rozhodně má nyní fakticky zajištěnou nominaci a na své straně srdce těch republikánů, kteří si potajmu čtou historky o americkém Deep state. Přesto ale vyhráno rozhodně nemá a to už jen proto, že bělošská konzervativní střední třída, tedy základna jeho voličů, se v USA dostává každým rokem víc a víc do pozadí, a to ne jenom kvůli tomu, že proti ní většinově šijí média, ale ona prostě vymírá.
A i když Spojené státy nyní pronásleduje katastrofa za katastrofou a životní úroveň povážlivě klesá, nejspíš ani to ony potřebné body nepřinese. Ono totiž ani za těch republikánů nebylo běžným Američanům o moc lépe… Svým způsobem se tak začíná jevit Trumpův tribunál jako jeho jediná naděje, jak se znovu nastěhovat do Bílého domu.
Tomáš Cinka