Analýza: Devátý balíček sankcí? Když už nejde kousat, tak alespoň hlasitě štěkat

Státy Evropské unie pokračují v sankční protiruské mánii. Tento týden schválily v pořadí již devátý balík, který by měl přinést další znepříjemnění života Rusům, a přispět tak ke změně politiky jejich země.

Evropský blok se po týdenním vyjednávání shodl na nových sankcích v době, kdy podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella začalo Rusko využívat zimu jako zbraň proti Ukrajincům. »Budeme nadále cílit na ekonomiku a na ty, kteří pomáhají vést tuto brutální válku,« uvedl Borrell.

V novém balíčku sankcí EU ale není podle Rusů »nic překvapivého«. »EU pokračuje v cestě sebezničení,« poznamenal náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Gruško. »Nakonec to budou vlády členských států EU, které se budou muset zodpovídat svým občanům za vysokou míru inflace, deindustrializaci, energetickou krizi a všechny další negativní důsledky této politiky odmítání spolupráce s Ruskem,« dodal.

Ne všichni se také tentokrát okamžitě s devátým balíkem ztotožnili. Podle původních záměrů ho totiž měli schválit ministři zahraničí již začátkem tohoto týdne, konečné dojednání jeho podoby však blokovalo několik sporů, zejména pře o vývoz ruských hnojiv do méně vyspělých mimoevropských zemí trpících nedostatkem potravin. Tento export sice prý dosavadní sankce přímo nezakazovaly, v některých případech jej však komplikovaly postihy vztahující se na majetek a obchodní transakce ruských oligarchů dlouhodobě podnikajících v zemědělství či potravinářství.

Po určitých korekcích a kompromisech byl nakonec onen v pořadí již devátý balík schválen. Pojďme si ale nejprve jenom ve stručnosti shrnout balíčky předchozí:

  • Balík první: 24. února se na sankční seznam dostalo více než 300 poslanců ruské Státní dumy, kteří navrhli uznání nezávislosti separatistických území. Sankce nově postihly 27 politiků, armádních činitelů, byznysmenů či oligarchů.
  • Balík druhý: 25. února sankce omezily přístup Ruska ke kapitálu a mířily na energetiku, dopravu či obchod. Zasáhly i 70 procent ruského bankovního trhu. Zakázaly také dodávky nejdůležitějších součástek ruským rafineriím či omezily přístup Ruska ke klíčovým technologiím.
  • Balík třetí: 27. února (s platností k 2. březnu) byl uzavřen unijní vzdušný prostor pro ruská letadla. EU také vyřadila z mezinárodního platebního systému SWIFT sedm ruských bank, zakázala prodávat do Ruska eura či jakkoli se podílet na projektech spojených s Ruským fondem přímých investic (RDIF). Platit začal i zákaz šíření televize RT a webu Sputnik. Na sankční seznam přibylo 22 armádních velitelů, 160 ruských politiků a podnikatelů. EU rovněž prosadila zákaz exportu námořních navigačních a komunikačních systémů do Ruska. Sankce tentokrát mířily i na Bělorusko.
  • Balík čtvrtý: 15. března sankce zasáhly desítku dalších podnikatelů. Unijní země rovněž zakázaly vývoz luxusního zboží včetně aut či jakékoli investice do ruské energetiky. Do Evropy se také nesmí dovážet ruská ocel ani železo.
  • Balík pátý: 8. dubna EU zcela zakázala dovoz ruského uhlí, který má začít platit na přelomu roku. Na sankční seznam přibylo 217 ruských činitelů (jsou mezi nimi například dvě Putinovy dcery) a podnikatelů a 18 subjektů. EU zároveň výrazně omezila možnosti dovozu zboží ruskou lodní či silniční dopravou. Sankční seznam zahrnuje i zmrazení styku se čtveřicí ruských bank.
  • Balík šestý: 3. června EU definitivně schválila zákaz dovozu většiny ruské ropy od příštího roku. Z embarga budou mít dočasné výjimky Česko, Slovensko a Maďarsko, tedy země závislé na dodávkách ropovodem Družba. Evropský blok zároveň vyloučil z mezinárodního platebního systému SWIFT tři ruské banky včetně největší Sberbank. Tři ruské televize dostaly nově zákaz vysílat v EU. Na více než již tisícičlenný seznam potrestaných ruských činitelů přibylo 65 lidí, na seznamu se objevila i gymnastka Alina Kabajevová, která je podle médií Putinovou přítelkyní. Seznam rozšířilo také 18 firem.
  • Balík sedmý: 21. července státy EU formálně schválily balík, který zahrnuje zákaz dovozu ruského zlata. Na sankční seznam přibyla největší ruská banka Sberbank a pět desítek ruských činitelů či podnikatelů. EU také rozšířila dosavadní zákaz kotvení ruských lodí v unijních přístavech.
  • Balík osmý: Počátkem října se velvyslanci zemí Evropské unie shodli na zavedení cenového stropu na ruskou ropu. EU také rozšířila zákaz vývozu některých strategických technologií do Ruska či dovozu ruských produktů, jako je ocel či dřevo. Na sankční seznam se dostaly další více než tři desítky Rusů. Seznam potrestaných činitelů a subjektů se rozšířil o 37 jmen na celkových 1351.
  • Balík devátý…

Černá listina

Evropská unie v pátek 16. prosince zařadila na černou listinu 141 fyzických a 49 právnických osob z Ruska, včetně ministrů, gubernátorů, zákonodárců a celebrit, a také pět politických stran, včetně Jednotného Ruska, LDPR, Spravedlivého Ruska. Na černé listině se ocitly i dcery Čečenského vůdce Ramzana Kadyrova Ajšat a Karina a jeho bratranec. Seznam osob a subjektů, kterým unie zmrazila majetek a zakázala cesty na své území, se tak rozrostl na 1557. Kadyrov již reagoval, že je hrdý na to, že Evropská unie uvalila sankce na jeho dcery. »Jste mé malé křehké dcerušky, ale celý Západ se vás bojí. Jsem na vás nesmírně pyšný, moje zlatíčka. Vítejte na sankční černé listině EU,« uvedl Kadyrov a dodal, že západní sankce se staly dalším faktorem, který stmeluje jeho již tak semknutou rodinu.

Podle místopředsedy Rady federace Konstantina Kosačeva mohou sankce Evropské unie uvalené na ruské zákonodárce zasáhnout pouze parlamentní diplomacii v Evropě. »Jediné, co mohou sankce EU vůči Federálnímu shromáždění zasáhnout, jsou kontakty obou komor s poslanci Evropského parlamentu, jinými slovy parlamentní diplomacii v Evropě. Dovolím si odhadnout, komu prospívá, že parlamentní diplomacie EU-Rusko je zmrazena. Podle mého názoru by ti, kdo rozhodují o dalších balíčcích proti Rusku, měli získat status zahraničních agentů v Evropské unii, protože v zájmu třetích sil jednají hrubě proti cílům Evropy,« napsal na kanálu Telegram. »Dokonce i z hlediska formální logiky: jak přesně ovlivní bruselské zákazy pro zástupce například Sachalinu nebo Čukotky navštívit Amsterdam nebo Prahu průběh speciální vojenské operace na Ukrajině? Co přesně chcete zabavit těm, kteří u vás nic nedrží?« dodal.

Obchod s obilím

Evropská unie ale současně schválila rozmrazení aktiv »některých osob« z Ruska, které se zabývají obchodem se zemědělskými a potravinářskými produkty, včetně obilí a hnojiv, což bylo jednou z podmínek pro prodloužení dohody o obilí.Žádné z opatření přijatých s ohledem na kroky Ruska na Ukrajině není podle dokumentu »žádným způsobem zaměřeno na obchod se zemědělskými a potravinářskými produkty, včetně pšenice a hnojiv, mezi třetími zeměmi a Ruskem«.

V březnu přitom Evropská unie uvalila osobní sankce na vedení předních ruských výrobců a vývozců hnojiv, v důsledku čehož se tyto společnosti potýkaly s problémy při pronájmu lodí, získávání pojištění a provádění plateb atd. Polsko a další státy, které toto uvolnění odmítaly, na něj nakonec musely přistoupit.

Usnadnění prosazování ruských potravin a hnojiv na světových trzích je zakotveno v memorandu podepsaném v rámci dohody o obilí uzavřené 22. července v Istanbulu mezi Ruskou federací a OSN.

Průmysl, energetika a technologie

Podle dokumentu pak ale »EU rozšíří zákaz vývozu zboží a technologií souvisejících s leteckým a kosmickým průmyslem na letecké motory a jejich části. Tento zákaz se bude vztahovat na pilotovaná i bezpilotní letadla, což znamená, že od nynějška bude platit zákaz přímého vývozu motorů pro drony do Ruska a do jakékoli třetí země, která by mohla do Ruska dodávat drony«. EU pak také rozšíří zákaz zaměřený na nové investice v ruském energetickém odvětví o další zákaz nových investic v ruském těžebním odvětví, s výjimkou těžebních a lomových činností týkajících se určitých kritických surovin. Unijní země nově také omezí vývoz chemikálií, nervově paralytických látek, elektroniky a IT komponentů, které by Rusko mohlo využít pro vojenské účely. Jde mimo jiné o vybavení pro noční vidění či navigační systémy.

EU dále zakázala svým občanům zastávat jakékoli funkce v řídících orgánech všech ruským státem vlastněných nebo ovládaných právnických osob, subjektů nebo orgánů se sídlem v Rusku.

Finance a média

Devátý balíček sankcí rovněž zavádí »zákaz poskytování služeb EU v oblasti reklamy, průzkumu trhu a veřejného mínění, jakož i služeb v oblasti testování výrobků a technické kontroly Ruské federaci«. EU pak zavede zmrazení aktiv vůči dalším dvěma ruským bankám a přidá Ruskou banku regionálního rozvoje na seznam ruských státem vlastněných nebo ovládaných subjektů, na které se vztahuje úplný zákaz transakcí. Kromě toho bude zakázáno vysílání dalších televizních kanálů: NTV/NTV Mir, Rossiya 1, REN TV a Pervyi Kanal.

Nějak to neklape

Jestli se dalo sankcemi něčeho dosáhnout, nejspíš už se to mělo dávno projevit, tedy i jinak, než jen inflací v zemích Evropské unie. Z výše uvedeného souhrnu je jasné, že EU se nyní soustředí na ruský vojensko-průmyslový komplex, protože předchozí balíčky prostě nezabraly. Ruské rezervy se přitom už poněkolikáté ukázaly jako mnohem větší, než vůbec kdo na Západě odhadoval. Navíc se postupně projevuje, že EU v  kritických odvětvích nenápadně ustupuje, či klíčové body přímo raději vynechává. Že by záblesk rozumu či alespoň pudu sebezáchovy?

Každopádně je už dnes zřejmé, že medvěd není kočka, aby měl »pouze« devět životů, a navíc velmi zdatně regeneruje. Sankce si tak jako klasický virus nacházejí jiné cíle, jejichž imunita ani zdaleka takovéto síly nedosahuje. Samotná EU se přitom podobnými akcemi pasuje do role psa, který nekouše – tedy ne, že by nechtěla, ale holt na to nemá zuby, o to hlasitěji tedy štěká…

Tomáš Cinka

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Evropská Unie zakázala vývoz vánočních stromků do Ruska. Když sankce vůči Kubě nezměnily, po 60 letech, politický system Kuby tak sankce Evropské Unie nezmění politický a ekonomický system Ruska. Ta ženská, Evropská Unie, je podle mne blázen. Lid Ruska má suroviny energie , půdu a další přírodní zdroje. Má a bude mí to, co si vypěstuje, vyrobí a ubrání.
    ———-Na DEZINFORMAČNÍM webu je , v diskuzi, široké podpora obrany Ruska před útokem anglo- usáckých kolonizátorů.Nějaká Ruska píše: “ Dokud nás armáda a námořníci ubrání, budeme mít co jíst. Bez nové kabelky, bot nebo auta se obejdu ale bez SEBEÚCTY ? no nevím „

  2. Skvělá analýza. Škoda, že takhle ty sankce nerozebiraji i jina media. Očekával bych to hlavně od Nasi pravdy.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy