Američtí kongresmani podnikají opatření, jejichž cílem je předložit k hlasování ve Sněmovně reprezentantů, a obejít tak jejího předsedu Mikea Johnsona, návrh zákona o poskytnutí prostředků na novou vojenskou pomoc Ukrajině. Informoval o tom deník The Washington Post.
Jak publikace uvádí, demokraté v dolní komoře Kongresu představili rezoluci, podle níž by se o návrhu zákona přijatém Senátem v únoru, který předpokládá přidělení 95 miliard dolarů na pomoc Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu, mohlo hlasovat bez Johnsonova souhlasu. K tomu musí rezoluci podpořit 218 zákonodárců, poznamenává publikace. Dosud ji podepsalo asi 180 členů Sněmovny reprezentantů.
Podobný dokument vypracovala skupina kongresmanů z obou stran. Předpokládá, že se bude hlasovat o návrhu zákona obcházejícího předsedu sněmovny, který by vyčlenil finanční prostředky na pomoc Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu a také na přijetí opatření k omezení nelegální migrace do Spojených států. Tuto rezoluci zatím podpořilo jen o něco více než tucet zákonodárců.
Jak list píše, Johnson nehodlá uvažovat o finančních prostředcích pro Ukrajinu a další země dříve, než dokončí návrhy zákonů o dalším financování amerických agentur. K tomu by mělo dojít nejpozději 22. března.
Washingtonská administrativa již dříve předložila Kongresu žádost o dodatečné rozpočtové prostředky ve fiskálním roce 2024, který v USA začal 1. října, a to především na pomoc Izraeli a Ukrajině, jakož i na boj proti Číně a Rusku v asijsko-pacifickém regionu. Celkem by exekutiva v čele s prezidentem Joe Bidenem chtěla na tyto účely získat asi 106 miliard dolarů. Další osud žádosti a alternativních návrhů zákonů zůstává nejasný. Několik republikánů ve Sněmovně reprezentantů a Senátu se v posledních měsících vyslovilo proti další finanční podpoře Kyjeva. Johnson soustavně upozorňuje, že hodlá další pomoc Ukrajině spojit se zpřísněním kontrol na jižní hranici USA.
V rozhovoru s novináři 27. února na závěr setkání vedoucích představitelů obou hlavních amerických stran v Kongresu s Bidenem Johnson ujistil, že »Sněmovna reprezentantů aktivně hledá a zkoumá všechny možné varianty«, včetně obnovení finanční a vojenské podpory Kyjevu. Johnson přislíbil, že se těmito otázkami bude zabývat včas, ale nenastínil časový harmonogram projednávání jakýchkoli iniciativ zaměřených na pokračování rozpočtových prostředků pro Ukrajinu v dolní komoře Kongresu. Jižní hranici USA a její bezpečnost označil za »nejvyšší prioritu«.
(cik)