Američtí ekologové zjistili, že letní vlny veder v letech 2018 a 2019 vedly téměř ke kolapsu populací kraba sněžného (Chionoecetes opilio) u východních břehů Beringova moře, což vedlo k poklesu jejich počtu o 90 %. Zjištění vědců byla zveřejněna v článku v časopise Science.
Krab je charakteristickou vizitkou Beringova moře, píší autoři článku. Tento druh je hospodářsky významný jako objekt rybolovu, a proto vědci z různých zemí jeho populace neustále monitorují. »Počínaje rokem 2018 zmizelo z východní části Beringova moře více než 10 miliard krabů královských, což způsobilo, že se jejich počet do roku 2021 propadl na rekordně nízkou úroveň. Tento kolaps přičítáme vlnám veder na moři ve východní části Beringova moře v letech 2018 a 2019,« uvádí se ve studii.
Vědci vyhodnotili stav přeživších jedinců a změny v potravě, kterou měli k dispozici, a naznačili, že vymírání bylo způsobeno masovým hladověním. Tato událost může být jedním z největších známých vymírání pohyblivých mořských živočichů v důsledku vln veder, napsali vědci v článku.
K tomuto závěru dospěl tým vědců pod vedením vědce Codyho Szuwalského z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) při pozorování populací krabů druhu C. orilio žijících v americké části Beringova moře.
Ekologické důsledky vln mořských veder
Prudký pokles početnosti krabů před dvěma lety přiměl vědce k tomu, aby se komplexně podívali na to, jak se populace mění. Analýzy ukázaly, že početnost byla nejvíce ovlivněna dlouhotrvajícími vlnami veder ve východní části Beringova moře v letních měsících let 2018 a 2019. V důsledku toho se množství potravních zdrojů, které měli krabi k dispozici, dramaticky snížilo, jejich metabolismus se zrychlil a korýši začali vydávat čtyřikrát více energie na svou obživu.
To vše vedlo k tomu, že 90 procent krabů, kteří žili u východních břehů Beringova moře, v letech 2018-2019 zemřelo kvůli nedostatku potravy. V důsledku toho se jejich populace snížila o 10 miliard jedinců.
Autoři se domnívají, že častější vlny veder a zvyšující se průměrné teploty v severním Tichém oceánu mohou v příštích desetiletích situaci přežívajících skupin C. opilio výrazně zhoršit. To by se mělo zohlednit při tvorbě ochranných opatření a vydávání kvót pro lov krabů, uzavřeli vědci.
(cik, TASS)