Přelet britského stíhacího letounu Hawker Hurricane z období 2. světové války ve zbarvení osobního stroje známého československého stíhacího esa Karla Kuttelwaschera. Odjezd Reinharda Heydricha z Panenských Břežan do Libně ve voze Mercedes Benz 320 Cabriolet-B z roku 1938 za doprovodu dalších aut-veteránů. Rekonstrukce atentátu. Přelet tří armádních bitevních vrtulníků Mi-24. Vzpomínkový akt u památníku Anthropoid. Zahrají skotští dudáci Rebel Pipers – připomínka, že výcvik parašutistů probíhal ve Skotsku. Hymny Velké Británie a Československa zazpívá barytonista Luboš Skala. Slavnostní přehlídka vojáků a civilistů v dobovém oblečení, historická vojenská a civilní vozidla. Spanilá jízda vozidel pokračuje ulicemi V Holešovičkách – Povltavská – Zenklova – U Českých loděnic k Velkému Löwitovu mlýnu a Thomayerovým sadům.
To je část programu oslav k 80. výročí atentátu československých parašutistů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Zahájí je 27. května rekonstrukce útoku v zatáčce u Památníku Anthropoid v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny, kde se bude také konat vzpomínkový akt a slavnostní přehlídka vojáků a civilistů v dobovém oblečení a historické vojenské techniky.
»Hlavní oslavy s kulturním programem se uskuteční do 28. května v Thomayerových sadech u Velkého Löwitova mlýna. Na místě oslav si mohou zájemci pořídit také vzpomínkové předměty,« informoval dnes novináře místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek (Patrioti).
Výročí operace Anthropoid poprvé oslaví v den oficiálního významného dne České republiky, protože 27. květen byl vyhlášen jako Den národního vzdoru. »Naplnila se tak naše radniční iniciativa z minulého roku, kterou jsme vyzvali obě komory parlamentu ČR, aby v tomto smyslu novelizovali zákon o státních svátcích,« uvedl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).
Mezi upomínkovými předměty nabízenými u příležitosti atentátu provedeného Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem bude například pamětní medaile, nahrávka Jiřího Voskovce a Jana Wericha z vysílání z Ameriky, dobové Lidové noviny, trička, knihy nebo pamětní bankovka s portréty Gabčíka a Kubiše. Součástí akce bude také premiéra filmu režiséra Olivera Maliny-Morgensterna Příběhy vlastenců. Více informací se nachází na stránkách www.praha8.cz/anthropoid.
Mezi pozvanými hosty jsou podle Grose prezident České republiky Miloš Zeman a prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová, ministryně obrany Jana Černochová (ODS), primátor Zdeněk Hřib (Piráti), zástupci velvyslanectví Velké Británie a Slovenska a další osobnosti.
Nelítostnému nacistovi a spoluautorovi takzvaného konečného řešení židovské otázky Heydrichovi se osudnou stala silnice pod Vychovatelnou v Libni, kudy téměř každý den projížděl. Heydrich útok přežil, ale nečistoty zanesené do ran vedly k sepsi. Zemřel o pár dní později 4. června 1942. Nacisté v odvetě vyhladili obce Lidice a Ležáky a popravili mnoho odbojářů a lidí, kteří jim pomáhali. Kubiš s Gabčíkem a dalšími spolubojovníky zemřeli 18. června po boji, když se odmítli vzdát a opustit vyzrazený úkryt v kryptě kostela svatých Cyrila a Metoděje v Praze.
Výročí 80 let od operace Anthropoid připomenou i další akce. V Národním muzeu (NM) zahájí 27. května výstavu Nikdy se nevzdáme! Muzeum spustilo web www.1942.cz se seznamem dalších akcí, které se v souvislosti s operací Anthropoid budou po celé ČR konat. Výstava se bude podle ředitele NM Michala Lukeše věnovat nejen tehdejším událostem, ale i osudům lidí, kteří parašutistům pomáhali. Tehdejší události chce připomenout i Plzeňský Prazdroj, který ve spolupráci s anglickým pivovarem Fuller‘s společně uvařili pivo Hrdinům. U příležitosti výročí atentátu vyšla mimo jiné kniha Smrt na kůru od historika Dalibora Váchy.
(zmk)