Zabití Reinharda Heydricha bylo nejvýznamnějším činem protifašistického odboje v celé Evropě, uvedl na včerejší odpolední pietní akci před pravoslavným chrámem sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici bývalý premiér a potenciální kandidát na prezidenta Jiří Paroubek. Připomenutí osmdesáti let od smrti hrdinných parašutistů se konalo ve slavnostním rázu v české metropoli prakticky po celý den.
Paroubek na aktu pořádaném stranami Domov a Česká suverenita, prohlásil, že se záměrně vyhýbá slovu »atentát«. »Zabít tak vysokého funkcionáře, navíc v zemi, kde se cítil naprosto jistý, kde rozpoutal teror a myslel si, že se mu nemůže nic stát, to bylo něco neuvěřitelného. Rovnou z čistého nebe. A západní spojenci, kteří tak selhali v Mnichově, nás začali brát vážně. Měli jasný signál, že stojíme o to, aby bylo Československo obnoveno v předválečných hranicích, protože teorií o uspořádání poválečného světa bylo v té době několik,« zdůraznil Paroubek.
Podle něj měl smysl jak nekomunistický, tak i komunistický odboj za druhé světové války. »Kdysi se zdůrazňovala jedna strana, teď zase ta druhá, ale ve skutečnosti obojí přispělo ke konečnému cíli,« upozornil Paroubek.
Dle jeho předřečníka, předsedy strany Domov Davida Tygra Ploce, si musíme vážit toho, co parašutisté dokázali. »Bojovali o naši budoucnost. Za to, abychom měli svůj domov,« prohlásil v narážce na název své strany Ploc, zároveň lídr koalice PRAHA NÁŠ DOMOV pro nadcházející volby do zastupitelstva hlavního města.
To Eva Novotná z iniciativy NE ZÁKLADNÁM viděla v činu Jana Kubiše, Josefa Gabčíka a dalších přesah do dnešní doby. »Bojovali, abychom mohli žít v míru. Desetiletí to tak bylo, a teď nám kdosi sděluje, že žijeme ve válce,« řekla Novotná, podle níž si nikdo normální nepřeje žít ve válce, snad jen obchodníci s municí.
Seskok tří výsadkářů v Zítkových sadech
Slavnostní den byl zahájen již dopoledne seskokem tří výsadkářů z velitelství vzdušných sil české armády v Zítkových sadech. Ti seskočili před 09.30 z vrtulníku z výšky 1000 metrů. Po pětisekundovém volném pádu roztáhli padáky a vlajky České republiky, Slovenska a Velké Británie. Za účasti vládních politiků se následně v kostele v Resslově ulici od 10.00 konala bohoslužba. Svíčku za výsadkáře zapálil mj. i premiér Petr Fiala (ODS). Prezidenta Miloše Zemana při ceremoniálu zastoupil ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.
Fiala v tiskové zprávě uvedl, že v české historii je mnoho události a činů, na které můžeme být hrdí a které si máme připomínat. »Patří k nim i neuvěřitelně statečný boj československých parašutistů, kteří se před 80 lety nacistům statečně bránili v kostele svatých Cyrila a Metoděje až do poslední chvíle. Jejich obrovská odvaha se navždy zapsala do paměti našeho národa. Čest jejich památce,« uvedl Fiala.
Dobový vojenský tábor
Československá obec legionářská a Praha 2 navíc uspořádaly celodenní akci na Karlově náměstí, kde vznikl dobový vojenský tábor s prezentací výcviku a vybavení československých parašutistů a pozemních jednotek ve Spojeném království. Na své si přitom přišli nejen dospělí, ale také děti, pro něž byla připravena i řada tematických soutěží a série komentovaných ukázek.
Památku parašutistů si připomněli i pražští hasiči, kteří byli v roce 1942 pod hrozbou smrti donuceni zapojit se do obléhání chrámu.
V něm přesně před 80 lety zemřeli při boji se stonásobnou přesilou nacistů vedle Kubiše a Gabčíka i Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Adolf Opálka a Josef Bublík. Na Heydricha, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zaútočili 27. května 1942. Zastupující říšský prorektor podlehl následkům atentátu 4. června. Na základě činu, který provedli Kubiš s Gabčíkem, došlo k vyhlášení stanného práva a velkým raziím na celém území, včetně akcí masové odvety. Okupanti vypálili 10. června obec Lidice, o dva týdny později potkal stejný osud také osadu Ležáky.
Svoboda vybojovaná krví
Pietní akce probíhaly nejen v blízkosti chrámu sv. Cyrila a Metoděje, ale například i u pomníku parašutistů v Technické ulici na Praze 6. Tam uspořádal vzpomínku na válečné parašutisty a jejich spolupracovníky z druhého domácího odboje Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) spolu s dalšími třemi protifašistickými organizacemi. Akt se nesl přesně v duchu motta na památníku Strom svobody bývá občas zalévání krví katanů a vlastenců. »Nesmíme zapomínat historii a ty, co svobodu vybojovali krví,« uvedl například předseda České strany národně sociální Michal Klusáček.
Podle místopředsedy KSČM Milana Krajči dnešní doba bohužel přeje přepisování historie, a proto se například v Praze odebírá čestné občanství našim osvoboditelům. »Ne vždy je ale přepisování dějin úspěšné, a důkazem je dnešní shromáždění,« konstatoval Krajča. A šéf ČSBS Jaroslav Vodička na něj navázal rýpnutím do ministryně obrany Jany Černochové (ODS): »Ačkoli vím, že se Český svaz bojovníků za svobodu nedočká finanční podpory státních orgánů, neskloníme hlavu před barbary, kteří odsuzují naši činnost.«
Petr Kojzar
Zdá se mi to, nebo je ten Krajča čím dál tlustší, a Paroubek zase ím dál hubenější?