0:2! Pomsta se povedla, Sparta si veze z Malmö vynikající výsledek

Fantastický výsledek si veze pražská Sparta z Malmö! Ve čtvrtém předkole Ligy mistrů konečně prolomila švédské prokletí a po výhře 2:0 je jednou nohou v milionářské soutěži, v níž se nepředstavila již dlouhých 19 let!

Pro Spartu to byl nejen jeden z klíčových duelů proto, že si její hráči vyslechli slavnou znělku Champions League po 14 letech, kdy Letenští v play off nečekaně nestačili na Žilinu, ale také proto, že sparťanský národ prahnul po pomstě.

V roce 2014 byla Sparta našlapaná a s prakticky nezměněným mistrovským kádrem z předešlé sezony byla protu Malmö jasným favoritem. Doma sice musela otáčet, ale i díky třem brankám Davida Lafaty se to povedlo a výsledek 4:2 hovořil nadějnou řečí. Jenže přišla nečkaná porážka 0:2, která v souladu s tehdejším pravidlem po vyšším počtu vstřelených branek venku znamennala konec letenského snu o Champions League. Přitom mohlo být veseleji, kdyby současný kouč Liberce Radoslav Kováč tehdy po rohu netrefil spojnici, od níž se míč odrazil na čáru. Mnohé sparťany tohle dvojutkání budí ze snu ještě teď, naopak v Malmö tento duel považují za jeden z ikonických v klubové historii a píší od něj hegemonii na švédské scéně…

»Víme o tom, ale nebereme zápas jako pomstu. Je to šance posunout se blíž našemu cíli,« hlásil kouč Sparty Lars Friis, který oproti duelu s Jabloncem obměnil základní sestavu hned na osmi místech.

A po oné vysněné znělce, již mnozí hostující fotbalisté slyšeli naživo poprvé v kariéře, se již šlo na věc. Nebyl to sice zrovna poločas plný šancí a gejzíru útočných nápadů, v elektrizující atmosféře si však oba týmy nedarovaly ani jeden souboj. Domácí více drželi míč a Sparta zase častěji střílela. Většinou však pohříchu ukvapeně.

Přesto uplácala – však vy víte z čeho – kuličku. Po půlhodině hry si na levé straně skvěle zpracoval dlouhý míč Lukáš Haraslín, nahrál ho před branku Olatunjimu, jenž dostal na hrotu přednost před Kuchtou i Tucim, následně přišla nepřesná střela »exmalmáckého« Birmančeviče, kterou tečoval Haraslín nenápadně do Strygera Larsena, jenž si dal vlastní gól. »Možná to zapíšou jako vlastňák, ale to není důležité, pro nás byla důležitá výhra,« hlásil Haraslín.

Ve čtyřech případech nikdy letenský tým nedal ve Švédsku branku. To se dnes změnilo, i když ji vlastně sparťané také nedali…

Haraslín se vzápětí mohl zapsat i mezi střelce, když svou typickou zasekávačkou a střelou k vzdálenější tyči jen o fous minul levou tyč domácí svatyně. Nenavázal tak ze své oblíbené disciplíny na nádhernou trefu ze třetího předkola v Bukurešti proti tamnímu FCSB.

Malmö v závěru první půle Spartu přišpendlilo do obrany, ovšem tutové šance nepočítalo. Což platilo i po změně stran, ovšem zhruba po půlhodině hosté začali hrát svoji hru, byli koncentrovaní a domácí k ničemu zvláštního nepouštěli. Naopak v 65. minutě Laciho milimetrový centr neposlal z metru před odkrytou brankou do sítě Vitík.

To se povedlo v 89. minutě Matěji Rynešovi, který využil skvělé práce Sörensena. Ten před vápnem skvěle udržel míč, přiťukl si se střídajícím Kuchtou a vyzval Ryneše k životní trefě levačkou k tyči. Domácí fandové skryli hlavu v dlaních, zatímco sparťané křepčili na trávníku. Vyhráno však ještě není. »Byl to fyzicky náročný zápas. Zvládli jsme jen první poločas, ale dobře jsme se nastavili do odvety. Výhru jsme si zasloužili,« uvedl spokojený Haraslín. »Jsme moc rádi za výsledek. Byl to týmový výkon, jen jsem v některých momentech nebyl spokojený s tím, jak jsme pracovali na míči. Musíme být odvážnější, což věřím, že domácí odveta přinese. Letná bude ve varu, tam jsme silní,« připojil kouč Friis.

Odveta je na plánu v úterý 27. srpna a vyprodaná Letná se těší už nyní!

* * *

Malmö FF – AC Sparta Praha 0:2 (0:1)

Branky: 31. Stryger Larsen (vl.), 89. Ryneš. ŽK: Busanello, Pena, Christiansen – Olatunji, Laci, Pešek. Rozhodčí: Gil Manzano – Barbero, Nevado (video Gómez).

Malmö: Dahlin – Busanello, Zätterström, Jansson, Stryger Larsen – Nanasi, Johnsen, Pena, Bolin (64. Ali) – Botheim (64. Christiansen), Kiese Thelin. Trenér: Henrik Rydström.

Sparta: Vindahl – Vitík (82. Zelený), Panák, Sörensen – Preciado (68. Wiesner), Laci (68. Sadílek), Kairinen, Ryneš – Birmančević, Olatunji (60. Kuchta), Haraslín (82. Pešek). Trenér: Lars Friis.