Zrušení EET podpořil i senátní hospodářský výbor

Elektronická evidence tržeb (EET) ke konci letošního roku zřejmě definitivně skončí. Její zrušení bez náhrady dnes doporučil plénu Senátu jeho hospodářský výbor, a to hlasy většiny zástupců stran vládní koalice. Ze sedmi přítomných členů výboru byli proti jen Ondřej Feber (ANO) a Hana Žáková (za STAN). Horní parlamentní komora bude o zrušení rozhodovat za týden.

Vláda označila EET za zbytečnou zátěž jak pro podnikatele, tak pro stát kvůli nákladům na správu evidence. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už dříve odmítl zachování evidence jako dobrovolné. Zdůvodnil to tím, že stát nemá žádnou výhodu, kterou by za získaná data podnikatelům nabídl. Proti zrušení EET bylo opoziční hnutí ANO, za jehož vládního působení byla evidence zavedena.

Expremiér a předseda ANO Andrej Babiš v minulosti uvedl, že EET narovnala podnikatelské prostředí a vynesla více než 35 miliard korun. Podle odpůrců EET exaktní čísla neexistují a výnosy vycházejí z odhadů.

Předseda senátního hospodářského výboru Miroslav Plevný (za STAN) označil EET za nadbytečnou vzhledem k rozvoji bezhotovostních plateb. Stanjura už ve Sněmovně uvedl, že podíl bezhotovostních plateb se loni zvýšil na 60 procent.

Podle zastánců evidence její zrušení posílí šedou ekonomiku. »Vrátili jste se do devadesátek, ve kterých vám bylo tak dobře,« prohlásila ve Sněmovně po hlasování směrem k vládním poslancům bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

Zrušení evidence označila za špatný krok také bývalá předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM). EET podle ní poskytovalo přehled jak zaměstnavatelům, tak zákazníkům o tom, že služby jsou opravdu vykázány tak, jak by vykázány být měly, čímž se aspoň částečně omezila šedá ekonomika.

Pro zachování EET se pro iportaL24.cz před časem vyjádřil také expremiér Jiří Paroubek. Poukázal na to, že státní rozpočet přijde o 15 až 20 miliard korun. Obává se, že vláda se bude snažit tento výpadek pokrýt na úkor příjmově slabších a středních vrstev.

Elektronická evidence tržeb měla omezit daňové úniky a narovnat tím podnikatelské prostředí. Začala platit od prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od loňského května se měla EET rozšířit na další obory, zapojit se mělo dalších zhruba 300 000 podnikatelů. Šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Pozastavením evidence od jara 2020 se tak nestalo. Kvůli pandemii covidu byla přerušena do konce letošního roku a stala se fakticky dobrovolnou. Pokud by se zrušení schválit nepodařilo, začala by EET od příštího roku opět fungovat a rozšířila by se navíc na další obory podnikání.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy