Prezident Miloš Zeman sdělil místopředsedovi KDU-ČSL Petru Hladíkovi, že má výhrady k jeho jmenování do funkce ministra životního prostředí a není v tuto chvíli připraven tak učinit. Hladík to řekl novinářům po dnešním jednání s hlavou státu na Pražském hradě. Má dojem, že Zemanovi výhrady, které vznesl, vysvětlil.
Hladík nyní bude informovat o prezidentově postoji předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku, který dočasně ministerstvo životního prostředí vede, a lidovecké předsednictvo. Mluvčí KDU-ČSL Lucie Ješátková dnes v podvečer řekla, že Hladík by se s Jurečkou měl sejít ještě během dnešního večera. Jurečka následně situaci probere s premiérem Petrem Fialou (ODS), uvedl Hladík. Novináři nedostali prostor pro dotazy.
»Vedli jsme spolu poměrně dlouhou debatu nad tématem řízení ministerstva životního prostředí. Debata byla poměrně obsáhlá, hluboká, poměrně konkrétní,« řekl Hladík. »V jejím závěru mi pan prezident sdělil, že má výhrady k mému jmenování a není v tuto chvíli připraven mě jmenovat ministrem životního prostředí. Domnívám se, že jsem mu tyto výhrady, které on vznesl, vysvětlil, nicméně v tuto chvíli pan prezident na svém stanovisku trvá,« dodal.
Hladíkovo jmenování zkomplikovala brněnská korupční kauza
• Poté, co ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) počátkem loňského října oznámila, že se rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na vládní funkci, širší vedení strany nominovalo do této funkce Hladíka. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že rozhodnutí KDU-ČSL respektuje. Hladík je předsedou komise pro životní prostředí KDU-ČSL, spolu s Annou Hubáčkovou připravoval ekologickou část programu koalice Spolu a za agendu životního prostředí zodpovídal v Brně.
• Hladíkovo jmenování zkomplikovala korupční kauza na brněnském magistrátu. V polovině loňského října totiž policie zasahovala v Brně v kauze privatizace městských bytů na několika místech, a to na bytovém odboru magistrátu, u Hladíka v kanceláři, ale také na radnicích Brno-Černovice a Brno-sever. Policisté poté zahájili trestní stíhání sedmi lidí a dvou firem pro účast na organizované zločinecké skupině, podplácení či legalizaci výnosů z trestné činnosti. Policie v kauze požádala Hladíka o podání vysvětlení.
• Hladík v prohlášení uvedl, že policii poskytne součinnost a že není z ničeho obviněný. Celostátní výbor KDU-ČSL jeho nominaci na ministra životního prostředí podpořil. Poté, co prezident Zeman 27. října přijal s účinností od 1. listopadu demisi Hubáčkové, pověřil dočasně vedením úřadu vicepremiéra a předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že chce Hladíkovo jmenování navrhnout, až se situace vyjasní tak, aby mohl návrh na jmenování předat Zemanovi s klidným svědomím.
• Fiala nakonec Zemanovi návrh na Hladíkovo jmenování do funkce podal na konci prosince. Tehdy sdělil, že chtěl poskytnout dostatek času, aby se situace vyjasnila, a že potřebná doba uplynula.
• Hladík měl možnost stát se ministrem životního prostředí už předloni při sestavování kabinetu Petra Fialy (ODS) po sněmovních volbách, ale rozhodl se zůstat v Brně ve funkci primátorčina náměstka. V předsednictvu KDU-ČSL má v kompetenci kromě životního prostředí i komunální politiky a Mladé lidovce.
(jb, čtk)