Žatecké slavnosti chmele právě propukly a nabízejí ochutnávky 45 pivovarů

Na 65. ročníku tradiční Dočesné v Žatci na Lounsku mohou dnes a zítra návštěvníci ochutnat pivo ze 45 pivovarů. Novinkou letošního ročníku je rozšíření scén ze čtyř na sedm. Čtyři budou k dispozici 2. i 3. září, další tři se připojí na sobotu. Tak jako na jiné akce si však budou muset příchozí připravit víc peněz, pivo bude totiž dražší. Stojí za tím výrazný nárůst vstupních nákladů, řekl za pořadatele ředitel Městského divadla Žatec Martin Veselý.

»Dočesná je ve standardním rozsahu, novinkou je, že se na ní podílí víc organizátorů scén. My jsme jako divadlo zajišťovali program, techniku či brigádníky a teď děláme letní kino a zbylé scény dělají různé soukromé subjekty,« uvedl Veselý. Chybět tak nebude hudba, dobové prodejní stánky s kejklíři či šermíři, program pro děti, pouť a samozřejmě neodmyslitelné pivo.

Hlavní hvězdy se představí v Letním kině. Návštěvníci se mohou těšit na Pokáče, Olgu Lounovou, Kapitána Demo nebo Václava Neckáře. Veselý řekl, že vstupné do těchto prostor vyjde návštěvníka na 490 korun, vstup na ostatní scény je bezplatný. Upozornil, že na koncerty jednotlivých vystupujících v Letním kině jsou částky za vstup o dost vyšší než naše cena 490 na cca 5 kapel. Příchozí se musí připravit také na dražší pivo. Ředitel odhaduje, že z původních zhruba 30 až 35 korun letos vyjde jeden půllitr asi na 50 až 60 korun. Jaký bude o akci zájem, není podle Veselého jasné. Počítá s tím, že se oproti uplynulým rokům, kdy Dočesnou omezil koronavirus, příliš nezmění. Pokud to tak bude, přijdou desítky tisíc lidí.

Dočesná vznikla jako oslava dočesání posledního chmelového štoku. V Žatci má mnohaletou tradici. S víkendovou slavností je spojena ochutnávka piva různých pivovarů.

Pěstování chmele v Žatci a jeho okolí má více než sedmisetletou tradici. Současně s udělením práv městu, dostal Žatec i právo vařit pivo. Za zlatou éru českého chmelařství můžeme považovat 19. století. Žatecký chmel, kterým je poloraný červeňák, se stal pro své typické vlastnosti měřítkem pro stanovení kvality a ceny na evropském trhu. Město se stalo chmelařskou metropolí. Ve dvacátém století se žatecký chmel vyvážel zhruba do 70 zemí celého světa. Žatecký chmel stál u zrodu těch nejslavnějších značek piv a i dnes je symbolem kvality pěnivého moku.

Doprovodný kulturně-hudební program se odehrává na pěti podiích. Jedná se o náměstí Svobody, náměstí Prokopa Velkého a v letním amfiteátru ve Vrchlického ulici. Čtvrtou scénu s historickou tématikou najdou návštěvníci tradičně ve Dvořákově ulici. Nová, poslední scéna je umístěna na Hošťálkovo náměstí.

Mezi zajímavé doprovodné akce náleží aktivity Chrámu chmele a piva a recesní expozice Muzea Homolupulů s nejstarším pivařem Lojzou Lupulínem v Husitské baště. Nedílnou součástí jsou chmelové a pivní soutěže, mezi nejoblíbenější patří ruční česání chmele a tanec s korbelem piva na hlavě včetně soutěže generálního partnera slavností. Zajímavostí je i »živý obraz«, kdy jsou strhávány štoky chmele z »nejmenší chmelnice na světě«, která je hned vedle hlavního podia na náměstí Svobody. O Dočesné jsou tyto štoky chmele strhávány a návštěvníci se stávají součástí živého obrazu práce na chmelnicích. Následně si mohou uplést chmelový věnec a účastnit se tak hudebních vystoupení ve velkém stylu.

Vstupné se platí pouze do Letního kina. Ostatní scény jsou zdarma.

(mac, čtk)

FOTO – docesna.cz, Instagram/Žatecká Dočesná, Instagram/docesnazatec, Facebook/Žatecká Dočesná, mesto-zatec.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy