Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin na pravidelné tiskové konferenci řekl, že Čína doufá, že Německo a další členové G7 nejenže přijmou jasný závazek prosazovat zásadu jedné Číny, ale také přijmou konkrétní opatření k implementaci zásady jedné Číny.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková včera vydala prohlášení, v němž uvedla, že ministři zahraničí G7 a vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku vedli rozhovory a vyjádřili, že všechny strany jsou proti jednostranné změně situace na čínském Tchaj-wanu. Základní postoj členů G7 k tchajwanské otázce se nezměnil, včetně artikulované »politiky jedné Číny«.
Wang Wen-pin v tomto ohledu řekl, že »obě strany Tchajwanského průlivu patří do stejné Číny, Tchaj-wan je součástí Číny a čínská národní suverenita a územní celistvost nebyly nikdy rozděleny. To je současná situace Tchajwanského průlivu, jejíž hlavní podstatou je jedna Čína. Vrcholem principu jedné Číny je mír a stabilita přes Tchajwanský průliv. Čím jasnější a pevnější postoj k dodržování zásady jedné Číny, tím bezpečnější bude mír přes Tchajwanský průliv«.
Wen-pin dále poukázal na to, že Spojené státy vyjádřily ochotu poskytnout větší podporu rozvoji tichomořských ostrovních zemí, a Čína doufá, že Spojené státy udělají, co řekly. Zdůraznil proto, že rozvoj vztahů Číny s tichomořskými ostrovními zeměmi dodržuje rovnost, vzájemný respekt, oboustranně výhodnou spolupráci, otevřenost a inkluzivitu a ostrovní země ho upřímně vítají a podporují. Čína je ochotna spolupracovat se všemi stranami na společné podpoře rozvoje a prosperity ostrovních zemí v duchu otevřenosti, transparentnosti a inkluzivity.
Mluvčí připomněl projev člena čínské Státní rady a ministr zahraničí Wang I v sídle Asijské společnosti v New Yorku. Wang I v něm poukázal na to, že v posledních několika letech se čínsko-americké vztahy pohybovaly na nízké úrovni v rámci celého období po navázání diplomatických vztahů, což přineslo obrovské nejistoty do budoucnosti těchto dvou národů a zemí po celém světě. V zásadě jde o to, že USA špatně porozuměly Číně, světu i sobě samým, ať už vyvolávají rozsáhlou konfrontaci nebo obhajují strategickou soutěž, odchýlily se od správné cesty čínsko-amerických vztahů. Pokud jde o správný způsob, jak spolu mohou Čína a Spojené státy vycházet, dal čínský prezident Si Ťin-pching jasnou odpověď – tou je vzájemný respekt, mírové soužití a oboustranně výhodná spolupráce. Tyto tři principy jsou důležitými závěry vyvozenými po více než půl století ze zkoumání vzestupů a pádů čínsko-amerických vztahů a jsou také správným způsobem, jak spolu mohou velmoci v této éře komunikovat.
Wang Wen-pin upozornil, že v Jihočínském moři není žádný problém se svobodou plavby. Čína podporuje svobodu plavby a přeletů, kterou mají všechny země v Jihočínském moři v souladu s mezinárodním právem. Čína bude nadále řádně řešit námořní spory se zeměmi, kterých se to přímo týká, včetně Filipín, prostřednictvím dialogu a konzultací a bude spolupracovat se zeměmi ASEAN na udržení míru a stability v Jihočínském moři. »Doufáme, že země mimo tento region budou vážně respektovat úsilí regionálních zemí o udržení míru a stability v Jihočínském moři,« uvedl.
K situaci na Ukrajině pak Wang Wen-pin dodal, že Čína mnohokrát vyjádřila svůj postoj. »Vždy zastáváme názor, že by měla být respektována suverenita a územní celistvost všech zemí. Je třeba dodržovat cíle a zásady Charty Organizace spojených národů. Legitimní bezpečnostní obavy všech zemí by měly být brány vážně. Mělo by být podporováno veškeré úsilí o mírové řešení krize. Čína vyzývá příslušné strany, aby řádně vyřešily své neshody prostřednictvím dialogu a konzultací, a je ochotna spolupracovat s mezinárodním společenstvím, aby nadále hrála konstruktivní roli při deeskalaci situace,« konstatoval mluvčí.
(pr)