VZP varuje před podvodnými e-maily požadující splacení dluhu či přístupové údaje

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) varuje před podvodnými e-maily, které od klientů požadují platbu za neexistující dluh nebo přístupové údaje k účtům. Pojišťovna upozornila, že tímto způsobem na dluh nikdy neupozorňuje a zasílání přístupových údajů nevyžaduje, klienti by proto měli takové výzvy ignorovat a v případě pochybností se obrátit na infolinku 952 222 222.

ČTK to dnes sdělila mluvčí největší zdravotní pojišťovny v zemi Viktorie Plívová. »VZP od svých klientů takové údaje nevyžaduje, jedná se o podvodný phishing,« zdůraznila mluvčí.

»Pokud VZP informuje klienta o vzniku dluhu na zdravotním pojištění, pak jej zpravidla oslovuje dopisem, který posílá poštou nebo datovou schránkou. Někdy zasílá i SMS zprávu, ale pouze tehdy, pokud takový způsob komunikace klient předem schválil. Každý klient VZP si také může stav plateb za zdravotní pojištění zkontrolovat sám, a to v aplikaci MojeVZP,« dodala Plívová.

Podvodné emaily, na které upozorňují i jiné instituce, často na první pohled vypadají reálně. Snaží se vyvolat dojem, že byly skutečně odeslány daným úřadem či institucí, a přesvědčit tak adresáta, aby kliknul na uvedený odkaz. Uživatel se tím ale dostane na podvodné stránky, které po něm žádají přístupové údaje k účtům, platebním kartám nebo jiné důvěrné informace.

»Jejich vyplněním získají data podvodníci, kteří je následně využijí k vydírání oběti a zisku finančních prostředků nebo je později mohou prodat na černém trhu. V případě VZP se velmi často jedná o e-maily upozorňující na nedoplatek na pojistném a nutnost uhradit dlužnou částku co nejrychleji, jinak vše bude předáno exekutorovi,« upozornila pojišťovna.

Takzvaný e-mailový phishing klient pozná podle více parametrů, například podle toho, že doména neodpovídá oficiální adrese VZP. Pro komunikaci s klienty používá VZP emailové adresy info@vzp.cz nebo ekk@vzp.cz. Forma výzvy také nebývá taková, na jakou jsou klienti od VZP zvyklí. Text může být psán například lámanou češtinou s gramatickými chybami nebo může obsahovat cizí nepřeložená slova, uvedla Plívová.

E-mail může také obsahovat podezřelé odkazy na neznámé a nezabezpečené stránky, které budí dojem, že směřují na webové stránky VZP. Ve skutečnosti ale odkazují na jinou adresu s podvodnou stránkou. Podvodný e-mail může obsahovat požadavek na úhradu dlužné částky, a to včetně čísla bankovního účtu, na který má být platba zaslána. VZP ale takové zprávy nikdy nerozesílá, dodala mluvčí.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy