V souvislosti s libereckou korupční kauzou vyzvalo ANO k rezignaci hejtmana Půtu

V souvislosti s libereckou korupční kauzou vyzvala dnes krajská organizace ANO k okamžité rezignaci hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj). Pokud se tak nestane, bude ANO usilovat o svolání mimořádného jednání krajského zastupitelstva, uvedlo hnutí ve svém vyjádření pro ČTK. V souvislosti s vyšetřováním korupce spojené s libereckou radnicí bylo obviněno osm lidí, z toho dva skončili ve vazbě. Půta mezi obviněnými není. ČTK řekl, že výzvu k rezignaci vůbec nechce komentovat.

»Hlavním důvodem našeho postoje je, že v případě hejtmana Martina Půty z hnutí Starostové pro Liberecký kraj, které je součástí STAN, se různá vyšetřování, potažmo obvinění a podezření z korupce, objevují opakovaně. V minulém týdnu po nátlaku médií přiznal, že mu příslušníci NCOZ (Národní centrála proti organizovanému zločinu) zabavili notebook a mobilní telefon, a nepřímo potvrdil i to, že vyšetřování mělo mít souvislost s plánem kraje vybudovat v Ralsku solární elektrárnu,« uvádí se v prohlášení krajské organizace ANO.

»Chtěl bych kolegům z ANO připomenout, že na úterý 23. dubna je svolané řádné zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje, a předpokládám, že tam bude také prostor diskutovat o projektu fotovoltaické elektrárny Ralsko a mých dosavadních krocích, za kterými si stojím a považuji je za legitimní. A předpokládám, že se zeptají svého zástupce v pracovní komisi pro Ralsko, která k tomu byla zřízena, na všechny dosavadní kroky,« dodal v reakci na výzvu ANO Půta.

Hnutí připomnělo, že ve starší korupční kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci stojí Půta před soudem kvůli podezření z přijetí úplatku. »Kdy firma Metrostav sama z pozice spolupracujícího obviněného přiznala, že mu úplatek poskytla,« uvedlo krajské ANO. Půta to opakovaně odmítl. Tyto kauzy podle hnutí poškozují dobré jméno ostatních politiků, kteří v Libereckém kraji, městech a obcích pracují v zájmu občanů. Do své funkce by se podle hnutí měl hejtman vrátit, až očistí své jméno.

Policisté z NCOZ v úterý zasahovali ve dvou budovách liberecké radnice a v soukromé budově S tower, kterou vlastní SYNER Group. V první větvi případu je obviněno šest lidí, z toho dva jsou stíhaní vazebně, kvůli podezření z korupčního jednání při zadávání veřejných zakázek na opravy komunikací zejména v Liberci. Soud poslal ve čtvrtek do vazby vedoucího odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu Lukáše Hýbnera a spolumajitele liberecké firmy Investing CZ Josefa Nadrchala.

Druhá větev se týká náměstka primátora za ODS pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petra Židka a předsedy představenstva liberecké stavební, developerské a investiční společnosti SYNER Group a prezidenta hokejového klubu Bílí Tygři Liberec Petra Syrovátka. Oba jsou obviněni a Výkonná rada ODS jim v pátek zrušila členství ve straně. Státní zastupitelství už dříve naznačilo, že v této části vyšetřuje možnou korupci spojenou se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi liberecké radnice.

V třetí části kauzy, jež se týká Libereckého kraje, zatím nikdo obviněn nebyl. Podle státního zastupitelství zatím nelze v této věci podat žádné další informace. Kvůli třetí větvi případu byl podat na policii vysvětlení i liberecký hejtman Půta, bližší informace kvůli mlčenlivosti ale novinářům neřekl. »Jsem přesvědčený, že jsem postupoval jako hejtman správně, že jsem dělal kroky, které byly ve prospěch Libereckého kraje, a nejsem si vědom toho, že bych se dopustil nějaké trestné činnosti,« řekl ve čtvrtek novinářům hejtman.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy