V ostravské zoo zvážili největší želvy Afriky! Chcete vědět kolik váží, a proč se jmenují zrovna ostruhaté?

Přemýšleli jste někdy, kolik asi tak váží třetí největší suchozemské želvy světa a zároveň největší želvy Afriky? A proč je vědci v češtině pojmenovali druhovým jménem ostruhaté? Na začátku prázdnin proběhlo v Zoo Ostrava vážení čtveřice místních želv ostruhatých. Váha nejtěžšího zdejšího jedince se blíží 70 kilogramům. S těmito obry se můžete setkat v ostravské zoo v expozici u Pavilonu afrických zvířat, a každé úterý dopoledne lze vyslechnout povídání chovatelů při komentovaném setkání. A kdo by chtěl těmto želvám pomoci, může se zúčastnit třeba srpnového charitativního běhu pro želvy. 

»Želvy ostruhaté (Centrochelys sulcata) jsou v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava k vidění v chovatelsko-expozičním zařízení u Pavilonu afrických zvířat, které bylo vybudováno v roce 2016 tak, abychom v něm tyto velké želvy nejen prezentovali návštěvníkům, ale také aby zde měly vhodné prostředí pro rozmnožování. V současnosti v něm žijí dva samci a dvě samice,« uvedla tisková mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková. Jedná se o třetí největší suchozemské želvy na světě. Samci mohou dosáhnout hmotnosti až 100 kilogramů a délka krunýře zespodu (nazývá se platon) bývá až 80 centimetrů, vzácně až 100 centimetrů. »Na váhu našich želv se často ptají i návštěvníci, kteří se účastní komentovaného setkání. Teď jim budeme moci odpovědět docela přesně,« řekl chovatel plazů Lucas Bono.

Na vážení byly všechny želvy opatrně naloženy na vlečku zahradního malotraktoru a převezeny do zookuchyně, kde se připravuje krmení pro zvířata v zoo a je zde i vhodná váha. S nakládáním a přenášením pomáhali i další pracovníci zoo, jak zachycuje video níže. Kromě vážení měřili chovatelé i délku plastronu, což je spodní části krunýře.

Kolik tedy ostravské želvy váží a měří? »Jedna ze samic má 23 kilogramů a 51 centimetrů, druhá 30 kilogramů a 50 centimetrů. Lehčí samec váží 49 kilogramů a měří 71 centimetrů, ten těžší má 67 kilogramů a 66 centimetrů. Pro zajímavost, čerstvě vylíhlé mládě váží 5–10 gramů a měří okolo 5 centimetrů,« upřesnila chovatelka plazů Petra Valentová.

Zoo Ostrava chová želvy ostruhaté od roku 2002, od roku 2017 se zde tito plazi pravidelně množí. Trvalo tedy 15 let, než se chovatelé ostravské zoo dočkali prvních mláďat. Od té doby se zatím se podařilo odchovat přes 70 mláďat. Aktuálně pobývá v chovatelském zázemí 10 letošních želviček. S ohledem na pověstnou délku života želv je chov těchto zvířat běh na dlouhou trať, neboť těmto želvám trvá i více než 10 let, než zcela pohlavně dospějí. Také pohlaví lze u želv ostruhatých rozeznat teprve až za několik let.

Dva samci a dvě samice v chovatelsko-expoziční zařízení u Pavilonu afrických zvířat každý rok kladou vejce do pískového lože. Vejce pak chovatelé přemisťují do inkubátorů v chovatelském zázemí, aby měla zajištěné vhodné podmínky po celou dobu inkubace. Přitom také kontrolují, zda jsou oplozená. U želv je známo, že o pohlaví mláďat rozhoduje teplota, při níž probíhá inkubace. Při vyšších teplotách se většinou líhnou samičky, při nižších samečkové. Přesněji tedy při teplotách 31-32 stupňů Celsia je inkubace kratší cca tři měsíce, a měly by se vyklubat samičky, kdežto při inkubačních teplotách 29 stupňů Celsia je větší pravděpodobnost líhnutí samců. Nižší teplota znamená také delší inkubaci oplozených vajec.

Mláďata zůstávají po vyklubání nějaký čas v klidu na místě, dokud nestráví žloutkový váček, který je na spodní straně krunýře a malé želvičce by bránil v pohybu. Po vstřebání žloutkového váčku jsou krmena trávou a lučním senem.

Během letní sezóny se mohou návštěvníci těšit na komentované setkání u želv ostruhatých, které probíhá každé úterý v 10 hodin a 30 minut.

Původní domovinou želv ostruhatých jsou suché savany a polopouště na jižním okraji Sahary, od Senegalu na západě až po Súdán a Etiopii na východě. Vysokým teplotám a suchu je želva ostruhatá dobře přizpůsobená, jelikož si vyhrabává nory nebo u ní v některých místech převažuje noční aktivita. Na každé straně u ocasu má dva až tři silné výrůstky, jakési ostruhy, a právě díky nim získala tato želva své české druhové jméno ostruhatá. Na předních nohou má rohovinné šupiny připomínající brnění, které jí pomáhají při hrabání. Zatímco velikost je účinnou ochranou před přirozenými predátory, jejich charisma a působivé krunýře vedly k tomu, že lidé tyto želvy hojně odchytávali v celém jejich areálu. Kromě tohoto tlaku čelí želvy ostruhaté jednomu z nejdrsnějších prostředí na africkém kontinentu, nadměrnému spásání zeleně hospodářskými zvířaty a postupujícímu rozšiřování pouští do jejich sahelského areálu.

Kombinace těchto hrozeb vedla k vážnému poklesu početnosti divoké populace želvy ostruhaté v Senegalu. Ve skutečnosti není v současné době známo, zda v zemi stále existuje životaschopná divoká populace. Dnes je i tento druh vzácný a ohrožený vyhubením. Proto se ostravská zoo rozhodla věnovat těmto impozantním tvorům i letošní ročník charitativního běhu. Běh Zoo Ostrava pro želvy se uskuteční v pátek 23. srpna v 18 hodin, a přidat se může opravdu každý. Nemusíte být trénovanými běžci, stačí běžet klidně i želvím tempem, protože se nejedná o závod. Tratě jsou v nádherném přírodním areálu ostravské zoo, který je druhým největším v České republice. Tratě jsou dlouhé 480 metrů, 3 kilometry, a 6 kilometrů. Letos nově vede část trasy i botanickým parkem.

Důležité je zúčastnit se, tak neváhejte. Podrobné informace o akci a registrační formulář najdete na https://www.behzooostrava.cz/.

(mac)

FOTO – Zoo Ostrava/Enrico Gombala, commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 4.0/Jesus Manuel Rodriguez Fernandez, commons.wikimedia.org/Ji-Elle, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0/fr.zil

VIDEO – Zoo Ostrava/Enrico Gombala

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy