V Česku ročně utone v průměru kolem dvou set lidí, což je v porovnání s dalšími okolními státy vysoké číslo. Policisté ve spolupráci se Státní plavební správou proto dnes u Orlické přehrady představili preventivní akci se zaměřením na bezpečnost u vody. ČTK to řekla mluvčí písecké policie Kamila Čuřínová Ingrišová.
»Je třeba si uvědomit, že nemáme moře, a přesto se u nás utopí více lidí než v řadě přímořských států,« řekla. Dnešní preventivní akce s názvem Bezpečně u vody se proto lišila od minulých let. Při nich se policisté zaměřili především na kontrolu vůdců plavidel. »Ale nyní jsme si řekli, že potřebujeme osvětu především pro rodiče a děti, abychom předešli řadě zbytečných tragických případů u vody,« řekla.
Bazénová velmoc
Dodala, že utonulí v přírodních koupalištích tvoří jen část obětí. Velkou skupinu tragických událostí evidují policisté u bazénů, a to především u těch zahradních. »Je třeba říci, že v tomto směru jsme zřejmě světová velmoc. Nikde jinde snad není tolik bazénů u domů jako v České republice. Bohužel z toho pramení i řada neštěstí,« řekla. Připomněla případ, kdy rodina pořádala akci s větším počtem hostů. Rodiče se spoléhali jeden na druhého, že hlídají své dítě, o kterém však ztratili přehled a ono se mezi tím utopilo v bazénu. »Do dneška mě z té tragické události mrazí,« řekla mluvčí.
Další početnou skupinu tvoří lidé utonulí v řece. »Většinou přecení své schopnosti a správně neodhadnou situaci,« řekla. Minulý týden například policejní potápěči vytáhli v Českém Krumlově z Vltavy tělo utonulého muže. Do řeky se převrhl s raftem na jednom z jezů ve městě, i když po vlně dešťů byl průtok výrazně vyšší než obvykle. »Bohužel se často jedná o naprosto zbytečné oběti. Chceme apelovat na lidi, aby byli u vody a bazénů maximálně obezřetní, chovali se zodpovědně a předešli tím tragickým událostem,« řekla policejní mluvčí.
(jb, čtk)