Úžasný lednový život v Safari Parku Dvůr Králové

Život v Safari Parku Dvůr Králové se nezastavil ani v lednu. Představíme vám letošní sněhobílé mládě guarézy angolské, ptáčata pelikánů, které získat pro vážení z hnízda rodičů je docela hrdinský boj a mládě tučňáka brýlového. Také se můžete přesvědčit, jak malý sameček hrošíka liberijského přibírá na váze, stejně jako choulostivý mladý hrabáč. Dobře se daří i mláděti nosorožčí matky Jasiri ve Rwandě, která ale byla vypiplána v Safari parku Dvůr Králové. Do venkovního výběhu chodí už i mladá samička psa hyenového a shlédnout můžete i labutě malé, které jsou zde v dočasném azylu stejně jako kolpíci bílí a čápi bílí.

Ve skupině gueréz angolských je ještě víc živo než obvykle. Jedné z chovných samic se na konci prosince narodilo mládě. Jak je pro tyto opice typické, mládě se narodilo celé bílé. Do kontrastního šatu dospělých se »převlékne« až v průběhu dospívání, nicméně srst mu začne černat již ve třech měsících.

Obývají nejvyšší stromová patra lesů, pralesů a horských oblastí konžské pánve, některé hory Tanzánie, kde se živí téměř jen listím, kůrou a případně nalezeným ovocem. K jeho trávení potřebují složitý a velký žaludek, proto se jejich břicho zdá téměř pořád nafouknuté. Dospělí jedinci váží od 6 do 11 kilogramů, dorůstají výšky 50–70 centimetrů a disponují ocasem o délce 75 centimetrů. Palce na předních končetinách má redukované a ne zřídka jim zcela chybí. Jejich predátory ve volné přírodě jsou šimpanzi, paviáni a levharti.

Mládě hrabáče kapského, které přišlo na svět 24. listopadu s váhou 1,7 kilogramu. Díky vzorné péči své matky Skyly zdárně roste, a po dvou měsících života již váží přes 10 kilogramů. Aby měli chovatelé nad vývojem tohoto choulostivého přírůstku přehled, pravidelně ho váží. »Skyla je velmi zkušená matka, jedna z nejúspěšnějších v rámci evropských zahrad,« doplnila zooložka Gabriela Linhart.

Chov hrabáčů je velmi náročný. Hrabáči jsou totiž potravními specialisty. V přírodě se živí takřka výhradně termity. Ty je třeba v péči člověka nahrazovat speciálními kašemi a míchanicemi, které si každý chovatel připravuje sám. V té dvorské jsou kromě hmyzu zastoupeny také speciální granule, mrkev, banány, vejce nebo koktejl vitamínů a minerálů.

Hrabáči jsou také proslulí útěkáři, navzdory nemotornému vzhledu jsou neobyčejně pracovití a mohutnými drápy dovedou zakrátko prohrabat i beton. V přírodě se totiž musejí zvládnout dostat i do podobně tvrdých termitišť.

Odborníci se domnívají, že mládě je samec. S jistotou to ale prokáže až test DNA z odebraných chlupů. »Pokud půjde o samce, je to dobrá zpráva – v chovech je jich nedostatek,« uzavřela Linhart. V lidské péči je dle světové databáze ZIMS 111 hrabáčů v celkem 53 zahradách. Samců je jen 37. V lidské péči se v minulém roce narodilo 9 hrabáčů.

Návštěvníci dvorské zoo ho mohou navštívit v pavilonu Africká savana.

Pár nádherných a nepříliš často chovaných labutí malých dočasně opanoval průchozí voliéru areálu West Cape dvorské zoo. Jde o obyvatele severských oblastí Evropy a Asie. V safari parku se zdrží jen na dobu nezbytně nutnou. Nastěhovaly se sem poté, co jejich expozici v Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou, zasáhla sněhová kalamita. Než se jejich původní domov opraví, pobývají labutě a také kolpíci bílí a čápi bílí v Podkrkonoší.

Hnízdní sezona pelikánů vrcholí. V hnízdech pod rodiči aktuálně rostou 4 pelikáni afričtí a jeden pelikán kadeřavý. Chovatelé mláďata pravidelně odebírají, váží a kontrolují, zda zdárně prospívají. Při vážení chovatelé ptáčatům trochu přilepší rybkami a zase je rychle vrátí do hnízda.

A jak je těžké se dostat k ptáčeti kvůli vážení a vrátit je nazpět se můžete přesvědčit z následující fotografie.

Samička psa hyenového už objevuje venkovní výběh. V Africkém safari Josefa Vágnera má spolu se zbytkem smečky k dispozici částečně zalesněný svah i vytápěnou ubikaci. Teplejší počasí posledních dnů ji ale takřka denně láká k objevování padlých kmenů, bahenních prohlubní nebo i různých hraček.

Prvním mládětem roku 2024 se v Safari Parku Dvůr Králové stalo ptáče tučňáka brýlového. Chovatelé mládě objevili 2. ledna ráno při standardní kontrole kolonie v jednom z hnízd. Rodiče se podle pozorování o potomka starají, ale vyhráno ještě nemá. V kolonii nyní žije 5 mláďat, ale ještě nejsou k vidění. Pokud se odchovy zadaří, mladí ptáci začnou hnízda opouštět v předjaří, a návštěvníci zoo tak budou mít možnost pozorovat vůbec první mláďata tučňáků v historii Safari Parku Dvůr Králové.

Výborné zprávy přivezla ze Rwandy vrchní chovatelka Monika Darvašová, která se spolu s kolegy 10. ledna vrátila z této země.

Nosorožčí samice Jasiri, která odjela do tamějšího národního parku Akagera ze Dvora Králové před takřka pěti lety, se má dobře a i jejímu mláděti se daří. »Na první pohled je vidět, že je malý samec silný a zdravý,« řekla Darvašová »Ani jsme nedoufali, že nosorožce uvidíme. Jasiri se nám ale s potomkem v podstatě přišla ukázat. Ten pocit vidět dvorského nosorožce s mládětem chodit v Africe je nepopsatelný,« dodala vrchní chovatelka. Jasiri se podle Darvašové dál poměrně hodně zdržuje s další samicí z dvorského transportu Olmoti. »S Olmoti jsou si zjevně stále velmi blízké. To je pro samotářské nosorožce černé docela neobvyklé,« dodala pro vysvětlení.

Příběh Jasiri je navíc opravdu mimořádný. Jasiri se narodila s váhou poloviční, než jaká je běžná pro mláďata nosorožců černých. Dokonce nezvládla dosáhnout na struky matky, a tak ji museli chovatelé denně krmit z láhve, než zesílila a vyrostla natolik, aby to zvládla sama. Později z ní vyrostl zdravý a silný nosorožec, který se vrátil do divočiny Rwandy. Bez pomoci chovatelů Safari Parku Dvůr Královéby nepřežila, ale teď pomáhá obnovovat populaci nosorožců černých ve Rwandě, kde nosorožce člověk vyhubil.

Malý hrošík už chodí do expozice a stal se tak jedním z největších taháků zimního safari parku. V pavilonu, který připomíná jeho africkou pralesní domovinu s vymletými říčními břehy a velkými stromy, je k vidění již každý den. Záleží ale na něm a na jeho matce, zda mají chuť se z pohodlí zázemí vypravit do expozice. Ovšem lákadlu v podobě vytápěného vnitřního bazénu se těžko odolává.

Mládě hrošíka liberijského se narodilo 1. prosince, ale teprve teď zesílilo natolik, že může z pohodlí zázemí přejít do velkého výběhu s bazénem. Ve stínu tropických rostlin si ho tady bude moci užívat kdokoli.

Matka je Malaya, otcem jediný chovný samec Wamburuhtuh. A mládě je samec, což je další dobrá zpráva, protože těch je v chovu nedostatek.

(mac)

FOTO – Safari Park Dvůr Králové/Helena Hubáčková, Monika Darvašová, Jan Žďárek

REPRO FOTO – Facbook/Safari Park Dvůr Králové/Adéla Hrabíková a Simona Jiřičková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy