Týden zodpovědného hraní (TZH), o kterém informoval iportaL24.cz zde, nabídl přednášky či televizní spoty a setkal se s velkým zájmem veřejnosti, odborníků i médií. Podpořen byl i televizní reklamou.
Institut pro regulaci hazardních her (IPRH) dokonce o svém projektu hovořil na speciální tiskové konferenci. Cílem projektu sdružujícího 37 firem působících ve sféře hazardu, je upozornit na rizikové chování hráčů. Projekt Zodpovědné hraní má jednotný software, který vzniká od loňska a testuje se ve zkušebním režimu. Jeho uvedení do reality se odhaduje na dva až tři roky. Na základě dat ze softwaru se má ukázat nestandardní chování sázejících a jednotně nastavená komunikace má zabránit ztrátě kontroly nad hraním.
Projekt Zodpovědné hraní je podle ředitele IPRH Jana Řeholy ve světě unikátní, jelikož spojuje provozovatele hazardních her na trhu, odbornou adiktologickou veřejnost, regulátora i samotné hráče. Zapojit by se měl také stát. »Jsme díky tomu mostem a jsme schopni účinně snižovat rizika hazardního hraní. Chceme nastavit jednotnou laťku a být inspirací pro další odvětví,« řekl Řehola.
Sklony k rizikovému chování podle něj mají asi tři procenta z celé populace. Cílem je, aby počet problémových hráčů nestoupal, a nejlépe klesal. »Nejsme naivní, že se dostaneme na nulu nebo na procento, ale chceme pomáhat komplexně,« řekl.
Sázkové kanceláře mají na vyhledávání rizikových hráčů vlastní programy převzaté ze zahraničí. Projekt Zodpovědné hraní by měl jejich data vyhodnocovat a určovat rizikovost hráče. Ve zkušebním programu se testovalo 2144 aktivních hráčů a rizikových vyšlo 196, což je 9,1 procenta..
Vývoj softwaru stojí podle něj vyšší desítky milionů korun a financují ho sázkové společnosti Fortuna, Chance, Sazka a Tipsport. Projekt nyní nabízí zhruba 30 poradenských center s přibližně 70 pobočkami. Linka pomoci Společnosti Podané ruce funguje na platformě Naberte kurz každý den a měla meziroční nárůst hovorů přes 400 procent.
(pk)