Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie se dnes při neformálním jednání v Praze shodli na pozastavení dohody usnadňující vydávání víz ruským turistům. Nejedná se ovšem o oficiální závěr, spíše o prozatímní ujištění zemí, které to navrhují, tedy i České republiky, že se o tom bude ještě hodně mluvit.
Na tiskové konferenci o výsledcích jednání informovali šéf unijní diplomacie Josep Borrell a český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
EU již pozastavila část dohody z roku 2007, která se týkala vládních činitelů a podnikatelů. Teď by mohla zmrazit i část týkající se turistů. To by znamenalo, že žádosti podané ruskými občany by neměly přednostní právo na zpracování. Pro Rusy by tak získání víz do schengenského prostoru bylo byrokraticky náročnější, dražší a především by na ně čekali výrazně déle. Podle Borrella pozastavení dohody povede k tomu, že počet nově vydaných víz výrazně poklesne.
Pozastavení dohody požadují především Polsko, Finsko, Česko a pobaltské země. »Facilitační smlouva má určité předpoklady pro to, aby existovala, a to že chceme vést přátelské vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem. Dnes taková politická realita není,« řekl Lipavský s tím, že je to podle něj první důležitý krok.
Na neformálním zasedání ale ministři nepřijímají oficiální závěry, dosahují však »politických dohod«. Shodu tedy ministři nenašli na plošném pozastavení vydávání víz ruským turistům či výrazném snížení jejich počtu, už jen proto, že mnoho zemí Evropské unie je na přílivu ruských turistů z velké části závislé, nebo jen nechtějí podporovat plošné sankce proti jakémukoliv etniku.
Ministři se dále dohodli, že v zemích EU nebudou uznávány pasy vydávané ruskými orgány na Ukrajině. To technicky znamená, že přes hranice již neprojdou ani občané takzvaně separatistických republik.
Na okraj jednání se uskutečnil oběd se šéfy diplomacií Ukrajiny Dmytrem Kulebou, Moldavska Nicolaem Popeskem a Gruzie Iljou Darčiašvilim.
(cik)