Terapeutická tradiční čínská medicína v Německu vzkvétá a získává stále větší uznání

Ve městě Bad Koetzting v německém Bavorsku stojí nemocnice Pekingské univerzity čínské medicíny Koetzting, první nemocnice tradiční čínské medicíny (TCM) v zemi.

Nemocnice byla založena před 33 lety a zpočátku se zaměřovala na léčbu bolestivých obtíží pomocí TCM a po pozitivních ohlasech nyní nabízí všem hospitalizovaným pacientům kombinaci bylinné medicíny a akupunktury, přičemž dosahuje celkové účinnosti 70 %.

Stefan Hager, německý ředitel nemocnice Koetzting, původně plánoval zůstat v nemocnici pouze rok nebo dva, ale vzhledem k působivým výsledkům léčby TCM se rozhodl v nemocnici zůstat.

»U jednoho pacienta, který byl na pokraji transplantace srdce, došlo díky TCM k výraznému zlepšení a plně se uzdravil. To dokazuje jedinečnou účinnost TCM,« řekl Hager.

Návštěvník si zkouší vyrobit bylinný sáček během výstavy tradiční čínské medicíny v Muzeu historie medicíny v severoněmeckém Hamburku 12. září 2018. FOTO – Xinhua/Shan Yuqi


Od konce devadesátých let 20. století zaznamenalo Německo prudký nárůst zájmu o TCM a rostoucí uznání TCM v Německu, jehož příkladem je nemocnice TCM, též přispívá k výraznému růstu trhu s bylinnými léky.

V Bavorsku začalo Německo v roce 1999 zkoumat místní pěstování tradičních čínských léčivých rostlin. Po více než dvou desetiletích výzkumu vyvinul Bavorský zemědělský výzkumný ústav techniky pěstování více než 20 rostlin TCM. Z nich 11 druhů, včetně astragalu a anděliky lékařské, je nyní vhodných pro velkovýrobu.

»Mnoho Němců si oblíbilo TCM po zkušenostech s blahodárnými účinky této medicíny v Číně,« uvedl Čung Wen-ťün, zakladatel společnosti HerbaSinica, která dodává více než 200 druhů bylin používaných v celé Evropě, včetně Německa a dalších evropských zemí.

Německo, které je lídrem v biomedicíně a výzkumu v oblasti přírodních věd, dosahuje významných pokroků také v oblasti tradiční a doplňkové medicíny.

Na konci roku 2022 mělo německé odvětví tradiční a doplňkové medicíny přibližně 3600 praktických lékařů na plný úvazek, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2012. Tento růst podtrhuje rozšiřující se roli TCM v rozvoji veřejného zdraví v Německu.

Pozoruhodné je, že léčba akupunkturou u onemocnění, jako jsou bolesti dolní části zad a problémy s kolenními klouby, je nyní hrazena z německého veřejného zdravotního pojištění.

V Braniborsku, jižně od Berlína, vyškolila Akademie Tuina v technikách TCM více než 10 000 zdravotnických pracovníků.

Akademie byla založena před 18 lety, spolupracuje s 15 německými lékařskými vzdělávacími centry a její techniky tuina jsou uznávány Německou lékařskou asociací a Německou nadací pro další vzdělávání.

»Německá medicína má omezené metody úlevy od bolesti, kromě léků se často spoléhá na chirurgický zákrok, aniž by řešila hlavní příčinu, což vede k omezené účinnosti,« řekl Sun Wej-čung, zakladatel akademie, a poznamenal: »TCM tuina klade důraz na holistický přístup, využívá různé techniky pro různé části těla, vyplňuje mezery v lécích a je dobře přijímána mnoha německými pacienty.«

Mary-Louise Mullerová, předsedkyně německo-čínské asociace sester, spolupracuje s čínskými odděleními a institucemi již více než 30 let. Během svých studií v Číně objevila přínosy akupresury v TCM a předala tyto znalosti německému ošetřovatelskému personálu.

»Díky spolupráci mezi Čínou a Německem může Německo získat hlubší poznatky o TCM, zatímco Čína může těžit z německých postupů ošetřovatelského managementu,« uvedla.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy