O nadcházejícím víkendu proběhne v teplické botanické zahradě veřejnosti již dobře známá prodejní výstava kaktusů, letos dokonce rozšířená o sukulenty a netradičně i masožravé rostliny. Pokud tedy přemýšlíte co podniknout v přírodě o víkendu, a chcete mít jistotu, že vás nezastihnou meteorology slibované bouřky, přeháňky a déšť, máte příležitost si užít šťavnaté zeleně a nádherných květů v botanické zahradě. Při nepříznivém počasí se můžete schovat do skleníků, také kypících životem. A třeba si domů odnesete i nějakého bodlinatého fešáka, vytrvalý sukulent nebo masožravku.
Návštěvníci Botanické zahrady Teplice budou mít 4. a 5. května možnost spatřit rozmanitou exotickou flóru kaktusů, sukulentních i masožravých rostlin na vlastní oči, a také si ji zároveň i zakoupit, a odnést si tak nejeden výstavní kus s sebou domů.
»Díky panu Michalu Strejcovi se mohou návštěvníci setkat s takovými exempláři, které nejsou běžně k vidění a mě opravdu těší, že se z této výstavy stala téměř každoroční tradice,« řekl Petr Šíla, ředitel teplické botanické zahrady.
Výstava jako taková je přístupná v rámci standardní prohlídkové trasy botanické zahrady, která je otevřená od 9 do 18 hodin.
Vystavovatel a prodejce Michal Strejc se ujal odkazu svého otce a je tak pokračovatelem v pěstitelské tradici kaktusů. Jeho otec se »pichláčkům« věnoval více než 40 let.
»Baví mě pěstovat kaktusy od semínek, stejně jako sprašovat kaktusy a vidět je růst od miminek. Najdete u mě různé druhy kaktusů, do kterých vkládám veškerou lásku a péči. Starám se o to, aby kaktusy byly zdravé a dělaly vám dlouho radost,« řekl pěstitel Strejc ke své profesi.
»Nabízím také poradenství i mimo výstavu, kdy se na mě můžete obrátit, pokud byste měli s mými kaktusy jakýkoliv problém nebo se chtěli jen poradit, jak se o své kaktusy co nejlépe starat,« dodal Strejc.
Pokud vám výlet do teplické botanické zahrady nevyjde zrovna o tomto víkendu, a přesto byste si chtěli nějakého bodlinkatého krasavce, masožravku, či sukulent pořídit, a mít přitom jistotu kvality a poradenství, můžete tak učinit na webových stránkách pana Michala Strejce.
Jedním z hlavních poslání každé botanické zahrady je sbírkotvorná činnost k uchování vědecky hodnotných kolekcí rostlin původem z přírody. V Botanické zahradě Teplice se nachází cca 14 000 druhů rostlin, které byste napočítali jak ve venkovní expozici, expozičních sklenících, ale i ve veřejnosti nepřístupném zázemí.
Botanická zahrada Teplice se může pyšnit například významnou sbírkou tropických áronovitých rostlin, z nichž nejvýznamnější jsou pro ni rody Anthurium, Philodendron, Syngonium a Diffenbachia.
Čeleď Araceae (áronovité) zahrnuje 125 rodů a 3750 druhů a jejich diverzita je nejvíce zastoupena v tropických oblastech Jižní Ameriky a Asie. Nicméně o áronovité rostliny nejsou ochuzeny ani mírné podnební oblasti celého světa. Zástupci této čeledi mají různorodé životní formy, od ponořených či volně plovoucích rostlin, po terestrické zástupce (v některých případech hlíznaté), až po epifyty a hemiepifyty. Charakteristickým znakem je výrazné květenství, tedy palice (často doprovázená toulcem) s oboupohlavnými či jednopohlavnými květy.
(mac)
FOTO – Botanická zahrada Teplice, kaktusy-mysak.cz
VIDEO – YouTube/Botanická zahrada Teplice