Svobodní o Trumpovi: Je ztělesněním možnosti změny

Uvedením Donalda Trumpa do funkce 47. prezidenta Spojených států amerických byly naplněny naděje mnoha svobodně smýšlejících lidí nejen v Americe, ale na celém světě. Konstatovali to ve stanovisku podepsaném republikovým vedením Svobodní. Strana předsedy Libora Vondráčka uvedla, že se dívá na Trumpův návrat do Bílého domu s optimistickým, ale zároveň střízlivým očekáváním.

»Prezident Trump je ztělesněním možnosti změny. Že jakkoliv může být politická i společenská situace tragická a příznivě nakloněna spíše nepřátelům svobody jednotlivce, nic není definitivní, ať už přemýšlíme o změnách v Americe nebo zde v České republice. Jakkoliv jsou demokratické mechanismy v USA pevnější nežli v prostředí Evropské unie, jejíž povaha je již od začátku antidemokratická, což nevyhnutelně určuje politické prostředí v naší republice jako v členské zemi EU, stále máme vládu věcí svých v našich rukách,« zkritizovali Svobodní Evropskou unii.

Svobodní, kteří se hlásí k odkazu Ronalda Reagana a Margaret Thatcherové, nicméně dodávají, že si uvědomují, že se historie neopakuje. »Pokud si přejeme jakousi konzervativní politickou revoluci, je zřejmé, že Trump není Reagan a jeho politika i naděje v ní vkládané musí být nutně produktem dnešní specifické doby a nikoliv principů, z nichž vycházeli ve svých dobách Reagan či Thatcherová. Současná proti svobodě jednotlivce namířená politika se projevuje metodami, s nimiž se výše zmínění giganti konzervativní politiky potýkat nemuseli. Projevuje se tzv. ‚lidskoprávním‘ autoritářstvím a kulturním nihilismem uplatňovaným v hlubších sférách než je politika, přesto však politiku nevyhnutelně ovlivňuje. Cancel culture a potlačování svobody projevu, genderismus, ekonomická sebevražda páchaná pod záminkou ochrany klimatu, ESG – tomu všemu představuje Trumpovo uvedení do Bílého domu protiklad. Je odpovědí voličů včetně těch mladých na tyto ničivé trendy, které jako rakovina prorůstají západní společností,« pokračuje republikové vedení Svobodných.

»Očekávané změny trendu se ostatně již projevují, ať už nedávným prohlášením šéfa Facebooku, změnou politiky Google nebo opatrným obratem mnoha velkých korporací v oblastech ESG, které stále viditelněji narušují produkční schopnost těchto firem. A sám Donald Trump jako jeden z prvních kroků po svém nástupu do funkce vyjádřil své stanovisko vůči zelené politice tím, že za Spojené státy odstoupil od zločinné Pařížské dohody o klimatu. Pokud si tedy přejeme a očekáváme jakousi konzervativní či pravicovou revoluci (samozřejmě v mezích demokratických mechanismů), jedna bitva je vítězně vybojována. Spojené státy podobně jako nedávno Argentina znamenají naději. Dále nezbývá než pozorně sledovat politiku v Německu, kde mohou únorové volby taktéž zajímavě zamíchat a nově rozdat karty. A samozřejmě, ty pro nás nejdůležitější volby přijdou letos na podzim. Prezidentský mandát Donalda Trumpa může vlít novou sílu do žil pravicovým politikům a hlavně voličům i u nás,« stojí dále ve stanovisku.

Svobodní na jeho závěr uvedli, že jsou připraveni svým politickým potenciálem přispět tam, kde »bude co největší šance na naplnění pravicových principů i u nás a zvrácení dlouhodobých trendů, které poškozují naši republiku a ušlapávají její občany«.

(pk)

FOTO – CNN Prima NEWS a archiv Svobodných

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy