Přibližně 78,34 procenta respondentů z 22 zemí se domnívá, že čínská ekonomika v posledních deseti letech vnesla do světové ekonomiky vitalitu a stala se motorem světové ekonomiky, vyplývá ze společného průzkumu, který provedl think tank CGTN a Čínský institut veřejného mínění při Renminské univerzitě v Číně.
V rámci průzkumu byli dotazováni respondenti, kterým je v průměru 38,64 let, z rozvinutých zemí, jako jsou USA, Velká Británie, Francie, Německo, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Jižní Korea a Singapur, a také z rozvojových zemí, jako jsou Brazílie, Argentina, Mexiko, Thajsko, Indie, Pákistán, Spojené arabské emiráty, Egypt, Nigérie, Keňa a Jihoafrická republika. Více než polovina respondentů má vysokoškolské vzdělání, 54,71 % má bakalářský titul nebo vyšší, z toho 15,22 % jsou magistři a doktoři.
Průzkum ukázal, že 91,46 procenta respondentů z Afriky se o ekonomických úspěších Číny vyjadřuje pochvalně. V těsném závěsu následovala Evropa s podílem 81,6 procenta a na třetím místě se umístila Severní Amerika se 78,09 procenta.
Z průzkumu také vyplynulo, že 84,13 procenta respondentů ze zemí zapojených do iniciativy Pásmo a stezka (BRI) se o ekonomických úspěších Číny vyjadřuje pochvalně, což je více než u respondentů ze zemí mimo BRI. Mezitím 84,02 procenta respondentů z rozvojových zemí má důvěru v čínskou ekonomiku, což je více než respondenti z rozvinutých zemí.
Hrubý domácí produkt Číny na obyvatele se za posledních 10 let zvýšil z 6100 na více než 12 000 dolarů, což 76,65 procenta respondentů považuje za pozoruhodné. V průzkumu se více než 70 procent respondentů z pěti kontinentů domnívá, že Čína bohatne.
Na čínském venkově žije téměř 100 milionů lidí, kteří se za posledních deset let vymanili z chudoby, a naprostá většina respondentů z celého světa se domnívá, že dvěma hlavními důvody historického úspěchu v oblasti snižování chudoby jsou to, že čínská ekonomika si udržuje rychlý růst a že čínští představitelé pokračují dál k vytýčenému cíli. Pokud jde o rychlý technologický rozvoj, respondenty nejvíce zaujal čínský rozvoj 5G, umělá inteligence a vysokorychlostní železnice. V Africe na 73,87 % respondentů nejvíce zapůsobil čínský 5G a 55,28 % respondentů pochválilo vysokorychlostní železnici. V Evropě udělal na 52,77 procenta respondentů dojem pokrok země v oblasti umělé inteligence.
Převážná většina respondentů měla z Číňanů pozitivní dojem a 84,42 procenta afrických respondentů a 71,18 procenta evropských respondentů se domnívá, že Číňané jsou pracovití a motivovaní. Stejný názor přitom vyjádřilo 70,96 procenta respondentů ze zemí BRI a 74,26 procenta respondentů z rozvojových zemí.
(pr)