Starostové z NP České Švýcarsko: Ministerstvo životního prostředí je vedeno stranou, kterou lidé nechtějí, ale ona přesto diktuje, co bude s našimi životy

Dnes má proběhnout Rada Národního parku České Švýcarsko (NP ČŠ), jejímž jedním z bodů programu je schválení Zásad péče NP ČŠ. Čtyři obce ze Svazku obcí národního parku – Jetřichovice, Staré Křečany, Krásná Lípa a Růžová – se rozhodly na protest proti způsobu přijímání zásad péče NP ČŠ a jejich obsahu jednání rady bojkotovat.

»Postup Správy NP ČŠ považujeme za protiprávní. Ministryně Anna Hubáčková slíbila přepracování zásad péče s ohledem na proběhlý požár z roku 2022 a jejich projednání v novém připomínkovacím procesu. Tento příslib nejenom, že současné vedení MŽP a Správa NP ČŠ ignoruje, ještě odmítá změnu obsahu tak důležitého dokumentu ochrany přírody představit občanům a umožnit jim, aby sami dali připomínky k jejich obsahu, což je zákonný postup dle § 38a zákona o ochraně přírody a krajiny,« sdělil Milan Dařina, předseda Svazku a místostarosta obce Jetřichovice.

Starosta obce Staré Křečany František Moravec k tomu připojuje: »Jsme opět ve starých kolejích. Správa a MŽP dělají vše proto, aby nemuseli měnit nastavený směr přírodních procesů, které ve skutečnosti přírodu ničí a životní prostředí zhoršují a byly skutečnou příčinou rozsahu požáru z roku 2022.«

»Občané jsou naštvaní na celý národní park, že to stejně skončí referendem o jeho dalším setrvání na území Českého Švýcarska. Riziko požáru je zde stále, na území je 1 milión kubíků suchého dřeva. Správa a MŽP se plácají po zádech, jak jsou dobří při výrobě nového pralesa,« dodávají starostové. »Je to až směšné, když vidíme náletové břízy na požářišti a oni to považují za funkční les, kdyby to všechno nemělo tak fatální důsledky.«

Obce společně s obcemi z Národního parku Šumava, Národního parku Poddyjí a z Křivoklátska podaly rozsáhlé připomínky k návrhu novely zákona o ochraně přírody a krajiny, kdy podle nich Ministerstvo životního prostředí ČR nepřijalo ani jednu jejich důvodnou připomínku. »Resort MŽP vystavil naše občany riziku na životech a zdraví, k čemuž vydatně přispěla zvrácená právní úprava národních parků. Do dnešního dne není ani novela zákona o požární ochraně, kterou HZS již předložil do legislativního procesu, schválena. Občan v tomto státě nic neznamená, nikdo se nehlásí k odpovědnosti. Tato situace se musí změnit,« uvádí starostové.

»Je to celý resort MŽP, který by se měl stydět za to, co dělá. Je veden politickou stranou, která nemá dlouhodobě ani 5 % volebních preferencí, a přesto diktuje, co bude a nebude s našimi životy. Lidi tuto politickou stranu v ČR nechtějí, a oni se drží, seč můžou,« doplňují rozhořčeně.

Zástupci výše uvedených obcí se budou připravovat na případné další právní kroky týkající se zásad péče.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy