Zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě v Česku roste. Vloni se nechalo proti tomuto onemocnění naočkovat téměř 200 tisíc pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny starších 50 let. To je téměř o třetinu víc než v předchozím roce, kdy začala být této věkové skupině vakcína plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Vzrostl ale i počet žádostí o proplacení příspěvku na očkování.
»Od roku 2022 je očkování proti klíšťové encefalitidě plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění všem lidem starším 50 let. V prvním roce využilo této možnosti 155 tisíc klientů VZP ČR, vloni už jich bylo 198 tisíc. O něco častěji se nechávají očkovat ženy,« uvedla mluvčí VZP Viktorie Plívová. Zatímco v roce 2022 se nechalo naočkovat 74 845 mužů starších 50 let pojištěných u VZP, vloni jich bylo 95 734. U žen v této věkové kategorii počet očkovaných vzrostl z 80 392 v roce 2022 na loňských 102 044.
Také letos mohou dospělí pojištěnci do 50 let a děti získat příspěvek na očkování proti encefalitidě ve výši 700 Kč. Příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě patří u VZP k těm nejčastěji čerpaným. Vloni o něj zažádalo celkem 84 000 klientů (39 000 dospělých a 45 000 dětí).
Největší zájem o příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě je v Jihočeském kraji, kterému patří v množství nakažených neradostné první místo. Výskyt klíšťové encefalitidy je však na našem území plošný. Infikovaná klíšťata se vyskytují ve všech regionech.
S očkováním proti klíšťové encefalitidě se doporučuje začít v chladných měsících, kdy klíšťata ještě nejsou aktivní. Základní očkování se skládá ze tří dávek podaných ve standardním anebo zrychleném schématu. Standardně následuje druhá dávka vakcíny po 1-3 měsících od podání dávky první, třetí pak s odstupem 5–12 měsíců po dávce druhé. Při zrychleném schématu může být druhá dávka podána za dva týdny po první dávce.
Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Nemoc se může projevovat lehkými bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou, ale také vysokými horečkami, dezorientací, ztuhnutím šíje atd. Vyloučit nelze ani dlouhodobé či fatální následky. Nemoc ohrožuje všechny věkové skupiny, ve vyšším věku ale může mít závažnější průběh.
(jad)