Politici by si neměli rozhodovat o platech sami, ale jejich výše měla být pevně navázána např. na meziroční růst (nebo pokles) průměrných platů ve veřejné sféře. Uvedlo to v aktuálním stanovisku opoziční hnutí SPD.
»Hnutí SPD absolutně odmítá vládní návrh na zvýšení platů politiků o více než 13 procent (nyní hovoří ministr Jurečka po zdrcující kritice opozice a oprávněných výhradách veřejnosti o 6,9 procentech). Výmluvy premiéra Fialy a dalších vládních představitelů na to, že pouze naplňují nález Ústavního soudu, který část současné právní úpravy platů představitelů státu v květnu zrušil, jsou směšné, protože Ústavní soud prohlásil za protiústavní pouze snížení platů soudců a platy politiků se nezabýval,« uvádí se ve stanovisku.
»Faktem je, že jsme jako hnutí SPD již v minulosti, a i v tomto volebním období celkem již 4x navrhovali ‚zmrazení‘ platů politiků, ale tento návrh byl vždy zamítnut. Je také pravda to, a potvrzují to i všichni experti na ústavní právo, že platy politiků mohou poslanci a senátoři nastavit dle svého uvážení a není zde žádná povinnost jejich navázání na platy soudců. Proto navrhujeme ‚zmrazit‘ platy politiků do konce tohoto volebního období na jejich letošní výši, a to pevnou částkou tzv. platové základny. Za dobu Fialovy vlády klesly reálné příjmy českých občanů na úroveň začátku roku 2019 a jejich životní úroveň se stále propadá. Navrhovat v této situaci skokové zvyšování platů politiků považujeme za amorální drzost Fialovy vlády,« dodalo hnutí předsedy Tomia Okamury.
Již včera předseda hnutí ANO Andrej Babiš na sociální síti X uvedl, že předložil návrh na zmrazení platů vrcholných politiků na nadcházejících pět let (informovali jsme zde).
(pk)