Hnutí SPD protestuje proti projektu akceleračních zón. Ve svém stanovisku uvedlo, že trvá na tom, aby byla jakákoli výstavba větrných elektráren podmíněna souhlasem zastupitelských orgánů a většiny obyvatel všech dotčených obcí.
15. května proběhlo v Praze veřejné projednání návrhu vymezení oblastí pro zóny k rychlejší výstavbě obnovitelných zdrojů energie v Česku. Návrh na vymezení tzv. akceleračních zón aktuálně zahrnuje 94 míst napříč Českou republikou, ve kterých má být možná v jednodušším povolovacím řízení výstavba větrných a solárních elektráren.
»Hnutí SPD je k celému tomuto projektu, ke kterému nás v orgánech Evropské unie zavázala předchozí Fialova vláda v rámci jednání o podmínkách čerpání unijních dotací, velmi kritické. Jako aktivní součást nové vlády jsme dosáhli výrazného zmenšení oblasti akceleračních zón a dále pracujeme na razantním zpřísnění pravidel pro povolování výstavby zejména větrných elektráren,« uvedlo hnutí předsedy Tomia Okamury.
»Trváme na tom, aby byla jakákoli výstavba větrných elektráren podmíněna souhlasem zastupitelských orgánů a většiny obyvatel všech dotčených obcí. Současně požadujeme, aby v příslušných zákonech byla definována minimální vzdálenost těchto zařízení od obydlí tak, aby nedocházelo k negativním vlivům jejich provozu na lidské zdraví,« dodává SPD.
(pk)
