Češi aktuálně platí za elektřinu opět skoro nejvyšší ceny v celé Evropě. Vyplývá to ze statistických údajů statistického úřadu EU Eurostat. Za 1 kilowatthodinu elektřiny v první polovině roku 2024 platili čeští spotřebitelé 34 eurocentů (8,50 Kč). Upozornilo na to v aktuální tiskové zprávě opoziční hnutí SPD.
Elektřina v ČR je tak čtvrtá nejdražší v Evropě, v těsném odstupu za Německem, Irskem a Dánskem, kde však mají lidé mnohem vyšší příjmy než u nás. »Ještě hůře by na tom ČR byla, pokud bychom ceny elektřiny přepočetli na tzv. paritu kupní síly. V takovém případě by byla ČR státem s druhou nejdražší elektřinou v Evropě za Kyprem. Do tohoto srovnání se plně promítá i skutečnost, že na rozdíl od vlád většiny evropských zemí Fialova vláda od loňského roku neposkytuje českým spotřebitelům, občanům ani firmám žádnou pomoc a podporu ohledně cen energií – a naopak ještě svévolně zdražuje regulované složky jejich ceny,« upozornilo hnutí předsedy Tomia Okamury.
»Pro hnutí SPD je zcela neakceptovatelné, abychom jako občané země, která je producentem levné elektřiny a jejím čistým vývozcem, platili za tuto komoditu skoro nejvyšší ceny v Evropě. Dlouhodobě prezentujeme kroky, které je proti tomu nutné učinit: zastropovat ceny elektřiny u jejich výrobců i u obchodníků, co nejrychleji rozšiřovat kapacity jaderných elektráren v ČR a odstoupit od zničujících závazků energetické politiky a Green Dealu EU, zejména od systému tzv. emisních povolenek,« dodává SPD.
To se zároveň pozastavilo nad tím, že podle aktuálních údajů Eurostatu překonal schodek českého státního rozpočtu za rok 2023 i rozpočtové deficity z období pandemie koronaviru. Eurostat uvedl, že česká vláda v roce 2023 hospodařila s celkovým schodkem ve výši 346,9 miliard korun, což je druhý nejvyšší deficit v historii České republiky. »Údaje Eurostatu zahrnují i výdaje, které Fialova vláda vyvedla mimo státní rozpočet, aby snížila optický rozsah jeho deficitu. Příjmy rozpočtu jsou zase očištěny od části mimořádné dividendy společnosti ČEZ přesahující běžný provozní zisk, kterou Fialova vláda zahrnula do rozpočtu v rozporu s mezinárodní metodikou. Reálný deficit českých veřejných rozpočtů za loňský rok je tedy astronomických 346,9 miliardy korun. Český státní dluh na konci třetího čtvrtletí roku 2024 dosáhl již rekordních 3,334 bilionu korun. Vláda Petra Fialy, která obelhala veřejnost slibem rozpočtové odpovědnosti, by proto měla podat demisi,« zakončilo opožiční hnutí.
(pk)
) Žhavé dívky na vás čekají na —– Hot4.eu