Sociální výbor doporučil dolní komoře schválit spornou důchodovou reformu

Sněmovní sociální výbor doporučil poslancům schválit tzv. důchodovou reformu předloženou vládou. Ta počítá s postupným zvyšováním věku odchodu do penze o měsíc ročně, a to až do stropu 67 let.

Důchodový věk se zvyšuje již nyní, a to u mužů o dva měsíce ročně a u žen obvykle o čtyři. Horní hranicí pak měl být věk 65 let, kde se měl růst zastavit ve třicátých letech. Vláda argumentuje udržitelností systému.

Sociální výbor Poslanecké sněmovny naopak nesouhlasil s návrhem poslanců ODS a TOP 09 výrazně omezit počet lidí z náročných profesí s nárokem na předčasné penze bez zkrácení. Návrh koaličního kabinetu původně počítal s tím, že by se výsada týkala profesí, jež jsou ve čtvrté rizikové skupině a v části třetí skupiny, tedy v těch nejrizikovějších a nejnamáhavějších povoláních. Takových pracovníků je asi 120 tisíc, ovšem nyní by díky pozměňovacímu návrhu šlo jen o cca 12 tisíc občanů, pouze ze čtvrté skupiny. 

Kriticky se k návrhu stavějí hlavně odboráři. Šéf OS KOVO Roman Ďurčo vyzval předsedy poslaneckých klubů ODS a TOP 09 Marka Bendu a Jana Jakoba, aby si na vlastní triko vyzkoušeli práci v náročných profesích. »Chtěl bych oba pány pozvat k nám do firmy, ať si alespoň na pár dní vyzkouší práci v hutích. Obávám se, že by to nevydrželi ani pár hodin,« řekl Durčo. 

Opozice kritizuje nejen pozměňovací návrh, ale celou tzv. důchodovou reformu. »Jde o diskreditaci pojmu důchodová reforma,« uvedla například předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová.

»Vláda Petra Fialy chce od roku 2026 citelně snížit důchody všem jejich budoucím příjemcům a postupně zvyšovat věk odchodu do důchodu nad 65 let. Toto opatření se má týkat všech občanů narozených v roce 1966 a mladších. Způsob zvyšování věku odchodu do důchodu přitom vláda v průběhu projednávání její vlastní novely zákona o důchodovém pojištění třikrát změnila, což je u takto závažné věcné a legislativní problematiky něco naprosto neakceptovatelného,« napsalo ve svém stanovisku druhé sněmovní opoziční hnutí SPD. »Pokud tato sporná důchodová reforma projde celým legislativním procesem a bude nakonec schválena, uděláme vše pro to, aby po volbách v roce 2025 byla zrušena,« dodalo SPD.

Kritikou nešetří ani opoziční neparlamentní subjekty v čele s KSČM, ČSSD, SOCDEM či Přísahou. »Fialův kabinet neumí vládnout a jediné, jak dokáže ‚řešit‘ důchody, je zvyšovat nám daně a prodlužovat věk odchodu do penze. Místo, aby podpořil prorodinnou politiku a zastavil propad porodnosti, na který jako Přísaha dlouhodobě upozorňujeme,« uvedla například Karolína Kubisková, místopředsedkyně Přísahy.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy