Vládní »důchodová reforma« podle Sociální demokracie žádnou reformou není. SOCDEM v poměrně rozsáhlé analýze kritizuje, že »jde o další ožebračování lidí, pracující budou pracovat déle za méně peněz«.
»Vláda zvyšuje věk odchodu do důchodu na 67 let, i když ví, že většina lidí tak dlouho pracovat nevydrží, snižuje důchody novým důchodcům a naprosto ignoruje zdravotní situaci náročných profesí. Změny negativně dopadnou na každého, kdo půjde do důchodu už v roce 2026. Návrh nijak nepočítá s dofinancováním důchodů z jiných zdrojů než ze zdanění práce,« upozorňuje SOCDEM.
Zvyšování důchodového věku kritizovalo i Ministerstvo zdravotnictví. »Pokud se většina lidí nedožije starobního důchodu ve zdraví, bude muset odcházet do předčasného a invalidního důchodu nebo se do penze promarodí. Ostatní skončí bez práce na dávkách. Navíc vzroste počet pracovních úrazů a nemocí zpovolání. Finance vynakládané na starobní důchody se tak jen přesunou do jiných systémů a stát neušetří téměř nic. Pouze naroste byrokracie, mezi lidmi se prohloubí pocit nespravedlnosti a klesne důvěra ve stát,« uvedla Sociální demokracie.
Důchodová reforma pro 21. století musí podle SOCDEM vystoupit z bubliny pojistného systému. »Financovat penze jen ze zdanění práce (odvody zaměstnanců jsou reálně daní z práce) je zastaralé a nedostatečné,« uvádí sociální demokraté.
Jedním z řešení je prorodinná politika. SOCDEM chce prosadit podporu mladých rodin veřejnými službami, tzn. levným bydlením (hlavně startovacími byty) a bezplatnými školkami a jeslemi.
»Spravedlivá důchodová reforma je fakticky v dnešní době daňová reforma. Moderní daňový mix má po vzoru západních zemí danit především kapitál a velké korporáty, ne lidskou práci a spotřebu. Lidé v Česku jsou zdaněni příliš a SOCDEM další zdanění pracujících odmítá! Vyšší náklady na penze musíme dofinancovat ze zdanění obřích majetků nad 100 milionů Kč, velkého byznysu a bank. K tomu je potřeba omezit odliv zisků do zahraničí a zneužívání transferových cen, efektivněji určovat základ daně právnickým osobám, zavést sektorovou daň a progresivně zdanit příjmy a majetky,« píše se v analýze.
Důchodový věk musí být podle SOCDEM zastropován nejvýše na 65 letech. Ještě před dosažením 65 let věku mají mít právo odcházet do důchodu zaměstnanci v náročných profesích z celé III. i IV. kategorie. Jde o hutníky, svářeče, hloubkové potápěče, pracující v lesnictví, v noci, ve vícesměnném provozu atd. – cca o 420 tisíc lidí. »Ministr Jurečka sliboval, že zavede dřívější odchod do důchodu pro náročné profese, konkrétně pro část III. kategorie a celou IV. kategorii prací, tedy pro cca 120 tisíc zaměstnanců. Vláda nicméně pracující podvedla a poslanci SPOLU úpravu omezili jen na IV. kategorii prací, tedy na pouhých 12 tisíc lidí,« kritizuje SOCDEM.
(pk)