Sociální demokracie navrhuje spravedlivou a udržitelnou důchodovou reformu, která stojí na dvou základních pilířích: minimálním důchodu, který by byl financován ze státního rozpočtu, a zásluhové složce, která by závisela na odvodech během aktivního života. Uvedl to předseda SOCDEM Michal Šmarda.
»Vláda se rozhodla překopat systém spoření na důchod. Často mluví o tom, že do systému je třeba dostat další peníze. Říká, že chce přimět lidi ke spoření. To jsou slova a hesla na plakáty. Jaká je ale realita?« položil si Šmarda otázku a hned na ni odpověděl: »Změny, které vláda schválila jdou přesně opačným směrem, Zrušení státních příspěvků pro starobní důchodce a zvýšení minimálních měsíčních vkladů na 500 Kč. To vedlo k tomu, že se mnoho seniorů rozhodlo své spoření ukončit. Lidé, kteří mají do kapsy mnohem hlouběji, než před dvěma lety, dostávají další ránu. A vládní krok jim dává jasně najevo, že stát nestojí o to, aby dál spořili. Přitom je více než jasné, že v situaci, kdy ceny rostou a ekonomická nejistota narůstá, by měla vláda dělat vše pro to, aby zabezpečila důstojné stáří svým občanům. Namísto toho však svými kroky podkopává důvěru v penzijní systém a nechává důchodce napospas. A to samozřejmě podkopává důvěru v systém i u mladší generace. Množství úspor tak může klesnout ještě mnohem víc.«
Podle SOCDEM je potřeba zajistit, aby minimální důchod dosahoval alespoň 13 000 Kč měsíčně v dnešní hodnotě peněz a průměrný důchod alespoň 23 000 Kč, což odpovídá 50 % průměrné mzdy. »Finanční zdroje na to lze zajistit progresivním zdaněním velkých firem a dalšími daňovými reformami. Tam dlouhodobě voláme po tom, aby klesla míra zdanění lidské práce a na stabilitě systému se férovým podílem začali podílet ti, kteří z něj nejvíce těží,« dodal Šmarda.
(pk)