AKTUALIZUJEME
Sněmovna by dnes měla probrat podle představ koaliční většiny nejméně sedm předloh. Vládní tábor proto hned v úvodu schůze prosadil návrh, podle kterého budou moci poslanci jednat v případě potřeby až do půlnoci místo obvyklých 19.00. Očekává se totiž delší debata o podobě programu schůze, při němž vystupují se svými náměty zejména opoziční poslanci. Navrhování a zdůvodňování úprav programu obvykle trvá několik hodin.
Na dnešním programu mají být podle koaličních plánů, jak se na nich shodlo také širší vedení dolní komory, předlohy ve druhém čtení. V něm mohou poslanci předkládat pozměňovací návrhy. Jde například o změnu vymezení trestného činu znásilnění, o další odklad povinného zavedení atestované elektronické spisové služby a o pravidla vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě. Poslanci by mohli projednat také třeba novelu ke zvýšení počtu pěstounů a po odkladech vládní předlohu o vyšší ochraně nejkvalitnější zemědělské půdy.
Sněmovna naopak vyřadila z programu projednávání ústavních novel o vysílání vojáků na zahraniční mise a o manželství jako svazku muže a ženy, stejně jako návrh na uzákonění korespondenční formy hlasování pro Čechy žijící v zahraničí.
Opoziční zástupci se svými návrhy, které předkládali tři hodiny, tradičně neuspěli. Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš ve zhruba sedmdesátiminutovém vystoupení, než se z jednání Sněmovny omluvil, požadoval mimo jiné řešit výroky premiéra Petra Fialy, ceny energií nebo chudobu v Česku. Navrhoval také, aby vláda sdělila Sněmovně informace o nákladech na nákup munice pro Ukrajinu. Znova opakoval, že hnutí ANO odmítá zvyšovat věk odchodu do důchodu a uvedl, že zástupci ANO se na nedávném jednání u prezidenta prezidenta Petra Pavla se zástupci ministerstva práce na způsobu zvyšování i samotném zvyšování neshodli, i když ostatní účastníci hnutí tvrdili opak.
Lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura požadoval debatu o migraci, stejně jako poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová. Berenika Peštová (ANO) chtěla po ministryni obrany Janě Černochové a dalších členech ODS vysvětlení jejich výroků a postojů ke slovenským představitelům s ohledem na jejich vztah k Rusku. Označila to za podněcování národnostní nesnášenlivosti. Ministryně se ohradila proti tvrzení poslankyně, že by se nechala vyfotografovat s cedulkou s nápisem »Slovákům a dezolé vstup zakázán« v rukou. Vyzvala Peštovou, aby se ve Sněmovně nechovala jako »uštěkaná pavlačová domovnice«.
Hned v úvodu schůze uctila Sněmovna minutou ticha památku zesnulého poslance SPD Jaroslava Bašty a zároveň také někdejšího poslance ANO Pavla Plzáka. Bašta zemřel v noci na pondělí po dlouhé nemoci ve věku 75 let. Plzák zemřel v sobotu po těžké nemoci ve věku 63 let.
(čtk)