Nouzový stav vyhlášený v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny po ruské invazi potrvá do konce června. Sněmovna dala vládě Petra Fialy (ODS) souhlas s jeho prodloužením o dalších 30 dnů. Hlasování předcházela skoro šestihodinová debata poslanců.
Dolní komora schválila pokračování nouzového stavu zejména hlasy poslanců pětice koaličních stran. Zákonodárci opozice žádost kabinetu až na jednoho z poslanců ANO nepodpořili.
O prodloužení stavu nouze ještě musí rozhodnout vláda. Celkem potrvá 119 dnů. Do července chce vláda prosadit takové úpravy zákonů ke zvládání migrační krize, aby nouzový stav už nebyl potřebný.
Pro souhlas s prodloužením nouzového stavu do konce června zvedlo ruku 80 ze 141 přítomných poslanců. Pro byli zákonodárci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů, a také Josef Bělica z ANO. Proti byli všichni přítomní zákonodárci SPD a většina poslanců ANO. Někteří poslanci ANO se hlasování zdrželi. Opoziční hnutí ANO neprosadilo, aby nouzový stav pokračoval jen do 14. června. Pro hlasovalo 42 ze 138 přítomných poslanců, proti jich bylo 87.
Hnutí ANO neuspělo ani s trojicí doprovodných usnesení. Chtělo, aby Sněmovna požádala ministerstvo vnitra o předložení migračního plánu, který by obsahoval konkrétní data a informace o pohybu a pobytu uprchlíků z Ukrajiny, včetně údajů o jejich profesích a vzdělání a o budoucích záměrech. Dolní komora zamítla rovněž návrhy s výzvami vládě, aby poslala do konce května peníze krajům a Praze za veškeré náklady spojené s uprchlickou krizí a aby řešila také »hospodářskou krizi, která se dotýká vysokých cen energií, potravin a pohonných hmot«.
Prodloužení nouzového stavu do konce června je nezbytné ke zvládnutí bezprecedentní uprchlické krize, zdůvodňoval vládní žádost premiér Petr Fiala (ODS). Českých občanů se nouzový stav podle něho nadále nijak týkat nebude. Zopakoval, že o prodloužení vláda požádala Sněmovnu naposledy a že potřebná oprávnění a opatření chce během června zajistit zákonem. Ministerský předseda podobně jako ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zdůraznil, že důvodem pro nouzový stav nejsou ani nákupy bez výběrového řízení. Z ministerstev podle Rakušanova vyjádření takto vydalo peníze jen vnitro, a to zhruba 82 milionů korun k polovině května.
Předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová vinila vládu z toho, že v řešení uprchlické krize selhává a chybí jí strategie. Není podle ní například známo, kolik běženců v ČR pobývá, kolik jich chce zůstat déle nebo kolik uprchlíků se vrací na Ukrajinu. Není podle Schillerové znám ani profesní profil běženců. Předseda SPD Tomio Okamura prohlásil, že vláda chce prostřednictvím nouzového stavu posilovat svou moc a že schvaluje v utajovaném režimu použití miliard korun z veřejných peněz. Fialův kabinet je podle Okamury »vláda diletantů«, která do ČR láká z Ukrajiny ekonomické migranty a nepřizpůsobivé uprchlíky, kteří nikdy nepracovali a pracovat nebudou.
(čtk)