Poslanci se dnes mimořádně sešli, aby rozhodli o navýšení letošního státního rozpočtu včetně jeho schváleného schodku až na 375 miliard korun. Vláda navrhla zvýšit jeho výdaje, příjmy i schodek hlavně kvůli dopadům válečného konfliktu na Ukrajině. Důvodem jsou podle ní také výdaje na řešení vysokého růstu cen, a to hlavně energií.
Původně kabinet navrhl zvýšit schodek o 50 miliard z 280 na 330 miliard korun. Koaliční politici však poté přišli s dalšími návrhy, které můžou v případě schválení navýšit schodek až na 375 miliard korun.
Premiér Petr Fiala (ODS) pokládá zvýšení schodku letošního státního rozpočtu za opodstatněné. Podle Fialy jsou důvodem schodku důsledky války na Ukrajině, kabinet zároveň nechce vydat ani korunu zbytečně. »Je to opodstatněné, snad každý vidí, jakým problémům čelíme,« řekl Fiala novinářům. Z deficitu prý nemá žádnou radost. Vláda podle něj musí pomoci lidem, firmám i veřejnému sektoru například s cenami energií. Na jednáních kabinetu se podle něj diskutuje o každé miliardě důkladně a důsledně. »Abychom nevydali ani korunu, kterou nemusíme,« uvedl. Nynější situace je podle něj v Evropě i ČR bezprecedentní a nese s sebou nároky na rozpočet.
Vláda neměla vize, jak řešit energetickou krizi
Novelu letošního rozpočtu pokládá za pochopitelnou, vzhledem k vývoji situace, také bývalá předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM). »Tím, že vláda neměla od svého nástupu žádné vize, jak řešit energetickou krizi, tak to dělá za pochodu, je to systém ad hoc, vymyslí si nějakou dávku, nějakou kompenzaci a samozřejmě potom pro ni hledá peníze ve státním rozpočtu. Takže z tohoto pohledu je to vcelku pochopitelné,« řekla Vostrá pro iportaL24.cz. »Jestliže se teď rozhodlo o pomoci malým firmám, o pomoci rodinám, tak ať si o ní myslím cokoliv, jestli je málo účinná nebo hodně, ale je logické, když to vezmu z toho pragmatického hlediska, že musí následovat novela státního rozpočtu. Takže z tohoto pohledu je postup této vlády pro mě vcelku pochopitelný,« dodala bývalá poslankyně.
Už méně pochopitelné je podle Vostré to, že neexistuje ucelený názor vlády, jakým směrem postupovat. Z toho důvodu všechno trvá déle. Nelíbí se jí také, že Česko neustále spoléhá na nějaké centrální řešení Evropské unie, které se však oddaluje tím, jak si jednotlivé země energetickou krizi řeší po svém. »My jsme ti ukáznění, kteří čekáme, na rozdíl od Němců nebo Francouzů, a z toho potom pramení to, že trošku pokulháváme v té naší národní svébytnosti řešit tyto problémy na našem území. Takže říkám, pragmaticky je to pro mě pochopitelné, otázka ale je, zda tato pomoc nepřichází občanům a malým firmám trošku pozdě, protože se dalo předpokládat, že na podzim ty ceny porostou,« uvedla Vostrá.
SPD požaduje demisi vlády
Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci před začátkem jednání novinářům řekl, že vláda před volbami lživě občanům slibovala rozpočtovou odpovědnost. Kabinet Spolu a Pirátů se STAN podle něj obelhal občany a hospodaří »naprosto bezprecedentním a nepřijatelným způsobem«. Je podle něj potřeba snižovat schodky rozpočtu zvyšováním příjmů a snižováním zbytných výdajů.
Hnutí nesouhlasí s tím, aby vláda nakupovala letouny F-35 namísto modernizace stávajících gripenů, nebo aby podporovala sociálními dávkami nepřizpůsobivé či financovala politické neziskové organizace, řekl Okamura.
Vláda podle místopředsedy SPD Radima Fialy způsobuje další nárůst inflace kombinací nečinnosti, nekompetentnosti a chaotických opatření. Hnutí požaduje okamžité zastropování cen nejen u energií, ale také u pohonných hmot, základních potravin a úroků z hypotečních úvěrů. Kabinet by podle Fialy měl také přistoupit k dočasnému snížení daně z přidané hodnoty u energií, pohonných hmot a základních potravin na nulovou sazbu.
SPD požaduje demisi vlády, kterou je podle hnutí potřeba nahradit kompetentními odborníky. Okamura zdůraznil, že hnutí bude hlasovat pro návrhy, které pomáhají lidem s vysokými cenami, rozpočet jako celek nepodpoří.
Celá filozofie tvoření rozpočtu je špatná
Podobnou taktiku zvolilo také opoziční hnutí ANO. Také jeho poslanci podpoří některé pozměňující návrhy, včetně dvou koaličních, které navýší schodek rozpočtu o 45 miliard korun na 375 miliard, pro návrh jako celek však ruku nezvednou. »Celá filozofie tvoření rozpočtu je špatná,« řekla předsedkyně klubu a bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Nesouhlasí s tím, jak je rozpočet vytvořen, jakou »salámovou metodou« vláda postupovala a jak lhala občanům, že ušetří 100 miliard korun oproti rozpočtu navrženému ještě bývalou vládou ANO a ČSSD.
Podporovat pozměňovací návrhy a zároveň kritizovat výši schodku, je podle Vostré licoměrné. »Myslím si, že v tuto chvíli to musí jít ruku v ruce,« uvedla. To, že se rozpočet dělá tím stylem, že v průběhu projednávání ho sami vládní poslanci mění, je podle ní dáno délkou projednávání rozpočtu a tím, jak vláda rozhoduje ad hoc.
Přes dvě desítky pozměňovacích návrhů
Opozice vznesla více než dvě desítky pozměňovacích návrhů na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Například místopředseda výboru Jan Hrnčíř (SPD) chce odebrat 30 miliard korun z odvodů do rozpočtu EU. Jeho kolega Vladimír Zlínský chce ze stejné kapitoly odebrat pět miliard. Oba chtějí peníze přesunout do vládní rozpočtové rezervy.
Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) chce přesunout 300 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy ministerstvu pro místní rozvoj na podporu bydlení. Stejnou částku chce přidat ministerstvu pro místní rozvoj na podporu regionálního rozvoje a cestovního ruchu.
Poslanec ANO a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák chce přidat 4,2 miliardy korun vysokým školám.
Dá se ale očekávat, že vládní většina neumožní jejich schválení. Naproti tomu dolní komora schválí zřejmě dva návrhy koaličních politiků, které navýší celkový schodek rozpočtu na 375 miliard korun. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce přidat sedm miliard korun na sociální výdaje. Spolu s tím chce vládní koalice přidat také 38 miliard na pomoc s rostoucími cenami energií.
Oba návrhy podpoří také poslanci ANO, ačkoli Schillerová nechápe, proč ministr musí načítat mandatorní výdaje do kapitoly svého resortu v druhém čtení rozpočtu. Návrh na přidání 38 miliard pak opoziční hnutí podpoří proto, že z toho 30 miliard má jít na podporu podnikání. Peníze ale podle Schillerové letos nebudou utraceny, skončí v nespotřebovaných výdajích a budou čerpány až v příštím roce. »Vláda to udělala jen proto, aby nemusela navýšit schodek na rok 2023 o tyto další peníze,« řekla.
Celkové výdaje státního rozpočtu už podle původního vládního návrhu, který vláda předložila poslancům, měly překročit dva biliony korun. Vláda navrhla zvýšit výdaje o 115 miliard, pokud by prošly oba uvedené pozměňovací návrhy, představoval by nárůst výdajů 160 miliard a celkové výdaje by vzrostly na 2,168 bilionu korun.
(jad)