Generální tajemník Ústředního výboru KS Číny Si Ťin-pching ve své zprávě na 20. celostátním sjezdu Komunistické strany Číny (KS Číny) zdůraznil, že »lidové ozbrojené síly jsou hrdinnou bojovou silou, která se těší plné důvěře strany a lidu. Mají důvěru a schopnost chránit svrchovanost, jednotu a územní celistvost Číny; důvěru a schopnost poskytovat strategickou podporu omlazení čínského národa; a důvěru a schopnost ještě více přispívat ke světovému míru a rozvoji«.
Od 18. celostátního sjezdu ČKS, který se konal v roce 2012, vstoupila Čína do nové éry rozvoje. Historické úspěchy země v oblasti hospodářského a sociálního rozvoje přitahují pozornost celého světa. Současně Čína dosáhla také historických úspěchů v oblasti posilování národní obrany a modernizace svých ozbrojených sil.
V uplynulém desetiletí lidová armáda v Číně sledovala cíl vybudovat silnou armádu pro novou éru a Čína provedla odvážné reformy své národní obrany a ozbrojených sil. Díky novým systémům, nové struktuře, nové konfiguraci a novému vzhledu se lidové ozbrojené síly staly mnohem schopnějšími bránit národní suverenitu a bezpečnost. Lidová osvobozenecká armáda (ČLA) převzala efektivní velení nad svými reakcemi na mimořádné události a vytváří celkové plány, aby pokročila v přípravách na vojenské boje, účinně chránila národní suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy; rozhodně bránila územní svrchovanost; účinně reagovala na narušení a provokace; a rozhodně chránila národní suverenitu a územní celistvost.
Pozitivní energie při udržování světového míru
Čína je velkou východní civilizací s dlouhou mírumilovnou kulturou a neochvějně kráčí cestou mírového rozvoje. Silná čínská armáda je pevnou silou při udržování světového míru a rozvoje a aktivně přispívá k řešení globálních výzev.
Od roku 1990, kdy Čína poprvé vyslala pět vojenských pozorovatelů do Organizace OSN pro dohled nad příměřím (UNTSO), se čínská armáda za těchto 32 let zúčastnila 25 mírových operací OSN a vyslala téměř 50 000 mírových sil. Šestnáct z nich přitom obětovalo své drahocenné životy. Čínské mírové jednotky zanechaly své stopy ve více než 20 zemích a regionech, včetně Kambodže, Demokratické republiky Kongo (DRK), Libérie, Súdánu, Libanonu, Kypru, Jižního Súdánu, Mali, Středoafrické republiky atd. Významně přispěli k podpoře mírového řešení sporů, udržení regionální bezpečnosti a stability a podpoře hospodářského a sociálního rozvoje zemí, kde jsou nasazeni.
Za posledních 10 let Čína vyslala 42 námořních flotil do Adenského zálivu a somálských vod, aby zde plnily doprovodné a protipirátské mise.
Čínská armáda se rovněž aktivně podílela na odstraňování následků mezinárodních katastrof a poskytovala včasnou humanitární pomoc. Postupně se podílela na pátrání a záchraně pohřešovaného letu MH370 malajsijských aerolinií, na záchranné misi po tajfunu Haiyan na Filipínách, na boji proti ebole v Africe, na misi zaměřené na řešení nedostatku vody na Maledivách, na pomoci při zemětřesení v Nepálu a na záchranných operacích v zaplavených oblastech po zřícení přehrady v Laosu, a to je jen několik příkladů. Čínská vojenská nemocniční loď »Archa míru« se devětkrát vydala do zahraničí do 43 zemí a regionů na třech oceánech a šesti kontinentech, urazila více než 240 000 námořních mil a poskytla zdravotnické služby více než 230 000 lidí.
Čínská armáda dosud vytvořila stabilní mechanismy společného výcviku s ozbrojenými silami více než 10 zemí a uskutečnila více než 80 společných cvičení a výcviků s ozbrojenými silami více než 30 zemí. Čínská armáda neustále rozšiřuje hloubku a rozsah vojenských výměn a spolupráce, od bilaterální po multilaterální spolupráci, od cvičení v okolních oblastech po výcvik ve vzdálených mořích, od výjezdů do zahraničí, aby se připojila ke cvičením, až po přivedení zahraničních kolegů na cvičení na území Číny. Například Šanghajská organizace pro spolupráci, založená z čínské iniciativy, prohloubila spolupráci mezi členskými státy v oblasti obrany a bezpečnosti. Důležitou roli při udržování regionální bezpečnosti a stability hrají vojenská protiteroristická cvičení »Mírová mise«.
Plnění povinností významné země vyžaduje vojenské schopnosti, které doplňují ekonomickou sílu
Aby každá významná země dosáhla modernizace, musí rozvíjet všechny aspekty své komplexní národní síly včetně vojenských schopností, které doplňují její ekonomickou sílu. To je nezbytné pro účinnou ochranu národní bezpečnosti a rozvojových zájmů a je to nevyhnutelným předpokladem pro plnění povinností velké země při udržování světového míru a stability.
Podíl čínských výdajů na obranu na HDP je dlouhodobě mnohem nižší, než je světový průměr; a jejich podíl na národních fiskálních výdajích a čínské výdaje na obranu na obyvatele jsou mnohem nižší, než je světový průměr. Od roku 2010 však podíl čínských vojenských výdajů na HDP klesá a výdaje na obranu nikdy nepřekročily 1,9 % HDP. Ve srovnání s vojenskými mocnostmi, jako jsou USA, zůstávají čínské výdaje na obranu na nízké úrovni. V roce 2020 vydávaly USA na obranu 3,7 % svého HDP, zatímco světový průměr činil 2,6 %. Celkové čínské výdaje na obranu představují jen o něco více než čtvrtinu ročních výdajů na obranu USA a čínské výdaje na obranu na obyvatele jsou ve srovnání s výdaji USA mnohem nižší.
Budování silné země vyžaduje silnou armádu, která je základem národní bezpečnosti. Rozvoj a bezpečnost jsou dvě strany téže mince a prosperující země a silná armáda tvoří dialektickou jednotu. V posledních letech čínská vláda udržuje přiměřený a stabilní růst výdajů na obranu a zároveň udržuje trvalý a zdravý hospodářský a sociální rozvoj, přičemž obranyschopnost země a ekonomická síla se zlepšují společně. Zvyšování čínských výdajů na obranu je nezbytné nejen při řešení složitých bezpečnostních výzev, ale také při plnění povinností Číny jako významné země.
Dosažení cílů ke stému výročí založení PLA v roce 2027, které s sebou nese rozvoj moderních ozbrojených sil světové úrovně, jsou zásadními úkoly směřujícími k vybudování moderní socialistické země ve všech ohledech. Tváří v tvář změnám nevídaným po celé století je pro uskutečnění čínského snu o velkém omlazení čínského národa nezbytné, aby Čína při vypracovávání plánů na posílení národní obrany a ozbrojených sil věnovala náležitou pozornost komplexnímu rozvoji země, jehož klíčovou součástí je národní bezpečnost. To je pro Čínu nevyhnutelným požadavkem při všestranném budování moderní socialistické země a je to také důležitá záruka účinného omezení a odstrašení hegemonie a udržení světového míru a stability.
(pr)
GRAFIKA – CGTN