Britská ropná společnost Shell vytěžila ze současné situace, co se dalo. Svůj čistý zisk ve druhém čtvrtletí oproti stejnému období minulého roku zdvojnásobila, a to na rekordních 11,47 miliardy dolarů (276,1 miliardy korun). Podnik nicméně v Británii čelí tvrdé kritice, protože zatímco má rekordní zisky, domácnosti jsou nuceny platit rekordní účty za energie.
Shell patří k největším energetickým skupinám světa, věnuje se těžbě ropy, zemního plynu i zpracování a distribuci těchto surovin. Údaje dnes zveřejnil ve své výsledkové zprávě. K vysokému zisku mu dopomohly vysoké ceny ropy, marže rafinerií a solidní výsledky v obchodování s plynem. Rekord přitom pokořil jen tři měsíce po dosažení upraveného čistého zisku ve výši 9,13 mld. USD, což znamenalo také historicky nejlepší čtvrtletní výsledek.
Firma sice navzdory rekordním příjmům nezvýší dividendu, za druhé čtvrtletí tak opět vyplatí 25 centů na akcii, nicméně už v prvním pololetí odkoupila své akcie v objemu 8,5 mld. USD a nyní vyhlásila další odkup, tentokrát za šest miliard dolarů. Akcionářům tak sune peníze jiným způsobem než přes výplatu dividend, u kterých musí uplatňovat srážkovou daň. Management potvrdil, že má v plánu akcionářům i nadále posílat nejméně 30 % hotovosti, kterou vytvoří na provozní úrovni.
Válka na Ukrajině značně zvedla ceny energií. Řadě firem v tomto odvětví prudce vzrostly příjmy. Ceny ropy se ve 2. kvartálu držely nad 100 USD za barel, severomořský Brent se v průměru prodával za 114 USD. Na začátku covidové pandemie na jaře 2020 přitom ceny spadly ke 20 USD za barel, nejbližší kontrakt na americkou lehkou ropu West Texas Intermediate (WTI) dokonce tehdy spadl do záporných hodnot.
(ici)
ILUSTRAČNÍ FOTO – ČTK/ZUMA/Budrul Chukrut