Senát schválil kandidáty prezidenta na ústavní soudce

Řady ústavních soudců se rozšíří o dvě ženy a jednoho muže. Senátoři dnes souhlasili s nominacemi prezidenta Petra Pavla a zvolili za ústavní soudkyně místopředsedkyni pražského městského soudu Veroniku Křesťanovou a profesorku občanského práva Kateřinu Ronovskou, ústavním soudcem se stane také místopředseda pražského vrchního soudu a bývalý místopředseda Mezinárodního trestního soudu Robert Fremr.

V tajné volbě získaly obě kandidátky 48 z 67 odevzdaných hlasů, Fremra volilo 36 senátorů.

Nejvíce otazníků viselo nad volbou Roberta Fremra. Na rozdíl od dalších dvou kandidátek neměl jasnou podporu senátorů. Podle některých totiž vznikly pochybnosti ohledně takzvané kauzy Olšanské hřbitovy z roku 1988. Na obžalobě se tehdy podílela Státní bezpečnost. Fremr odmítl, že by o tom věděl a že by rozhodoval vědomě a účelově na pokyn StB.

Své kandidáty přijel do horní parlamentní komory obhajovat prezident Pavel. Na Křesťanové ocenil šíři zkušeností, preciznost i to, že je ochotna složitou judikaturu vysvětlovat studentům i veřejnosti. Kromě soudkyně dříve pracovala jako advokátka, což podle prezidenta znamená zkušenosti ze dvou významných právních profesí.

Na Ronovské ocenil nasazení a aktivity nad rámec toho, co by musela dělat jako akademička. Překvapila ho její lidská spontánnost a otevřenost. Má podle něj velký mezinárodní rozhled a zkušenosti z právních systémů v jiných zemích.

Fremra Pavel představil jako špičkového trestního soudce s bohatou mezinárodní zkušeností. Prokázal podle něj mimořádně důležitou vlastnost, a sice odolat politickému tlaku. »Schopnost odolávat politickým tlakům je to, o co by nám i našim občanům mělo jít především při výběru a jmenování nezávislých soudců Ústavního soudu,« prohlásil prezident.

Chybí fakta dokazující Fremrovo selhání

Byl překvapen, když se před dvěma týdny dozvěděl o námitkách vůči jeho osobní integritě i od lidí, kterých si pro jejich dlouhodobé postoje a názory váží. »Dostával jsem i doporučení, abych nominaci stáhl. Položil jsem si však otázku, zda bych se ve snaze vyhnout se riziku neúspěchu nestal sám tím, kdo způsobuje určité bezpráví bezúhonnému člověku s nepopiratelnou profesní pověstí,« řekl Pavel.

Zatím prý nedostal žádná fakta, která by prokázala, že Fremr jako soudce nebo jako člověk selhal v souvislosti s takzvanou kauzou Olšanských hřbitovů.

Fremr se podle prezidenta těší mimořádné podpoře a respektu odborné veřejnosti. »Jeho kredit je takový, že každý právník, se kterým jsem se bavil, nominaci jednoznačně doporučil,« dodal Pavel.

Fremr ve své řeči před senátory odmítl, že by byl před listopadem 1989 prorežimní soudce. Uvedl, že v takzvané kauze Olšanské hřbitovy z roku 1988 vědomě zákon neporušil. Nezákonné praktiky při jejím vyšetřování nebylo podle něj možné odhalit bez znalosti spisů Státní bezpečnosti. Za pochybení a nepřesnosti ve svých vyjádřeních se omluvil. »Nezákonné praktiky jsme neodhalili. Vyvolává to ve mně hořký pocit, vyslovil jsem svou upřímnou lítost,« uvedl Fremr.

Pochybnosti i podpora

Někteří senátoři Fremrovu morální integritu zpochybňovali. Předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) uvedl, že Fremr porušil zásadu při pochybnostech postupovat ve prospěch obžalovaného. Buď pochybil jako soudce, nebo postupoval na objednávku, míní Fischer.

Podle předsedy senátního výboru pro vzdělání Jiřího Růžičky (za TOP 09) je důležité zabývat se i osobní integritou a morálními předpoklady kandidátů. Okolnosti, které se v posledních dnech objevily, označil za velmi závažné a je třeba brát je v úvahu.

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) je důležité, jak se k situaci Fremr staví dneska. »Nemám z těch jednání dobrý pocit,« prohlásil Vystrčil.

Podporu Fremrovi vyjádřil naopak ještě před jednáním předseda senátorského klubu Starostů Jan Sobotka nebo předseda senátorského klubu ANO a SOCDEM Miroslav Adámek. Předseda senátorského klubu SEN 21 a Piráti Václav Láska označil Fremra za jednoho z nejočekávanějších kandidátů na ústavní soudce. Na rozdíl od Fischera řekl, že důkazy k vyslovení viny v kauze Olšanské hřbitovy byly dostačující a že více věří Fremrově verzi. »Věřím tomu, že to bylo tak, jak hovořil,« uvedl.

Jan Paparega z klubu ODS a TOP 09 přirovnal projednávání Fremrovy kandidatury k procesu.

Tortura v Senátu

Fremrovo zvolení bylo nakonec překvapením i pro něho samotného. »Nemám slov,« řekl po vyhlášení výsledků volby. Po té tortuře, kterou v Senátu absolvoval, prý počítal s jednociferným výsledkem.

Prezident Pavel na Twitteru uvedl, že je přesvědčen o tom, že zvolení kandidáti jsou osobnosti, které Ústavní soud významně obohatí. »Jsem přesvědčen, že všichni tři jsou osobnosti, které ho (ÚS) významně obohatí. Právě pestrost Ústavního soudu, ale i jeho odbornost, důvěryhodnost a nezávislost jsou nezbytným předpokladem, aby dokázal ochránit lidská práva i ústavnost naší země,« uvedl Pavel.

V Senátu uvedl, že by chtěl ÚS pestrý z hlediska právních profesí, přístupu k právu, generační příslušnosti i pohlaví. Celkem zatím navrhl tři muže a tři ženy. Dosud nominoval čtyři soudce a soudkyně a dva akademiky a akademičky, v budoucnu by rád předložil Senátu kandidáty nebo kandidátky z prostředí advokacie a státního zastupitelství.

V patnáctičlenném týmu ústavních soudců je nyní volné místo po Vladimíru Sládečkovi, jehož desetileté funkční období skončilo 4. června. Počátkem srpna skončí mandát předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského a Ludvíka Davida. Právě jejich místa by dnes zvolení měli obsadit. Prezident bude muset letos předložit ještě jednoho kandidáta na ústavního soudce vzhledem k tomu, že 26. listopadu skončí mandát Radovana Suchánka. Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let, opakování mandátu Ústava nezakazuje.

(jad)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. U Ústavního soudu působil a pravděpodobně působí občan USA označovaný jako poradce. Ústavní soud, jehož členové mají mandát na deset let, stojí nad parlamentem i prezidentem, tedy nad ZVOLENYMI zástupci LIDU

  2. Petr Pavel navrhl jako soudce Ústavního soudu bývalého člena KSČ, Roberta Fremra. Přes vyhledávač se můžete podívat,kdo to je.
    –Antonín Mundok, mladistvý Petr Havelka, Alexandr Eret
    v r.1987 na čestném pohřebišti sovětských a bulharských vojáků na Olšanských hřbitovech povalili na tři desítky pomníků a sochu ženy a zničili kalich věčného ohně u společného hrobu Alexandr Eret, z nich nejstarší, který činu neměl být přítomen, ale vůči zbylým dvou měl vystupovat jako „duchovní vůdce“. Pokusili se o vykolejení vlaku – na koleje položili betonový sloup.
    předsedou pětičlenného trestního senátu byl JUDr. Robert Fremr, a 7. července 1988 padl rozsudek. Antonín Mundok byl odsouzen na 8 let odnětí svobody, mladistvý Petr Havelka na 5 let odnětí svobody a Alexandr Eret na 6,5 roku odnětí svobody. R.Freml říká, že za ten svůj rozsudek nemůže. A tohle si většina Čechů zvolili, volbou Petra Pavla, soudcem ÚS.
    –Fremr je v současnosti místopředseda Vrchního soudu v Praze. Specializuje se na TRESTNÍ a mezinárodní právo. Má za sebou bohatou kariéru – byl soudcem Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu, působil u Mezinárodního trestního soudu (ICC), jehož byl i místopředsedou.

  3. Buržoazie si musí jmenovat soudce, kteří jí půjdou na ruku a potvrdí okradení českých důchodců a ostatních občanů.
    Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel slouží penězům a svým chlebodárcům.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy