Schvalování nových staveb může být noční můra pro žadatele i úředníky

Českou republiku čeká největší digitalizační průšvih v její historii. Na úvod dnešního jednání Poslanecké sněmovny to řekla předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. Směřovala tím k digitalizaci stavebních úřadů, která bude spuštěna v pondělí 1. července.

Schillerová zdůraznila, že jde o jednu z nejambicióznějších reforem ve veřejné správě, jejíž příprava byla zahájena ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou za vlády hnutí ANO. »Bohužel informace, které se dostávají do veřejného prostoru od jednotlivých městských úřadů, nasvědčují tomu, že půjde spíše o největší digitalizační průšvih v historii Česka,« prohlásila Schillerová. Připomněla, že přechod na digitalizaci stavebních úřadů v režii ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) je podle samospráv úplně nejhůře připraveným a řízeným projektem ve veřejné správě za posledních dvacet let. »Na úřadech chybí technika, chybí přístup do zkušebních verzí, nikdo není s novými nástroji seznámen, nemá tušení, jak budou fungovat, a co hůř, hrozí, že uvedení nového systému do života definitivně zasekne Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, protože Pirátskou stranou vedené ministerstvo navzdory varováním zadalo zakázku na dodavatele IT řešení bez tendru,« vyčetla předsedkyně poslanců hnutí ANO.

Ohrožení konkurenceschopnosti Česka

Ze schvalování nových staveb se tak podle ní možná už v pondělí stane noční můra nejen pro žadatele, ale i pro úředníky. »Nástroj, který měl zásadním způsobem zrychlit povolovací proces, ho možná na neznámou dobu úplně zablokuje,« varovala Schillerová. Situace, kdy trvá povolit běžnou stavbu pět a více let, podle ní ohrožuje konkurenceschopnost země. Česká republika podle odhadů přichází každý rok bez rychlejšího stavebního řízení o více než sedm miliard korun. »Pokud dnes investoři a developeři uvažují, kam ve střední Evropě investovat, například v Německu či Polsku, dokáží mnohem lépe naplánovat své investice a dodržet harmonogram. A protože v České republice může i kvůli neschopnosti vlády nastartovat digitalizaci vyřízení stavebního povolení trvat i mnoho let, což se jim prodraží a nemají tak jistotu své investice, půjdou místo České republiky raději o zemi dál,« dodala Schillerová.

Úřady už dostávají techniku

»Je naprosto mylná informace, že v současné chvíli stavební úřady nemají vybavení,« reagoval na výtky ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Podotkl, že ministerstvo už loni v prosinci oslovilo stavební úřady s dotazem ohledně techniky. Informace od nich prý získávali poměrně těžko. »Musím říct, že to nebyl úplně aktivní přístup,« uvedl Bartoš. Nyní už podle něj dochází k zavážení stavebních úřadů novými přístroji, celkem jde o 4500 počítačů a 9000 monitorů. »Věřím, že i přes bolesti se nám podaří doladit ten systém tak, aby nepůsobil zásadnější problémy,« dodal Bartoš.

»Digitalizace stavebního řízení je výborný projekt, protože nám umožní, abychom získávali aktuální data o době vyřizování jednotlivých žádostí napříč celou stavební správou,« doplnil předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.

Vzhledem k naléhavosti hrozícího kolapsu stavebního řízení, nedostatečné komunikaci ministerstva pro místní rozvoj a nedostatečné informovanosti stavebních úřadů chce Schillerová situaci ohledně digitalizace stavebního řízení projednávat na nyní probíhající schůzi Sněmovny.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy