Ruší se akutní lůžka, přibývají lůžka následné péče

Ke konci loňského roku došlo ke zrušení 1864 akutních lůžek v nemocnicích napříč celou republikou. Nejvíce na odděleních chirurgie, gynekologie a porodnictví. Zároveň byl navýšen počet lůžek následné a dlouhodobé péče o 306. Dalších osm set by mělo být pacientům k dispozici ještě letos.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) tím reaguje na měnící se poptávku po zdravotních službách v souvislosti s demografickým vývojem a rozvojem medicíny. Zástupci pojišťovny to uvedli v tiskové zprávě.

»Našim cílem je transformace celkem 5000 akutních lůžek na lůžka péče následné či dlouhodobé. Krok je nutný zejména s ohledem na stárnutí populace, kdy právě potřeba lůžek následné péče setrvale roste a kapacity již dnes mnohde nestačí. Jednání o restrukturalizaci lůžkových fondů nemocnic proto povede VZP i nadále,« uvedl předseda Správní rady VZP ČR Tom Philipp.

»Díky šetrnějším zákrokům a moderním technologiím dlouhodobě klesá vytíženost akutních lůžek, s prodlužující se délkou dožití naopak roste potřeba lůžek péče následné. S tímto jsme přistupovali do jednání se všemi zařízeními, která probíhala individuálně s respektem k zajištění dostupnosti zdravotních služeb v každém regionu,« dodal ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Zhruba desetina akutních lůžek zanikla vloni v Ústeckém a Jihočeském kraji, sedm procent v Plzeňském a Pardubickém kraji. Zatímco obory jako chirurgie, gynekologie a porodnictví nebo interna zaznamenaly nejvýznamnější pokles lůžek, například psychiatrie naopak lůžka akutní péče navyšovala.

Největší úbytek lůžek má chirurgie

Nejvíc lůžek ubylo v odbornosti chirurgie (463), gynekologie a porodnictví (424), interny (316), pediatrie (185) a neurologie (111). Z celkového počtu akutních lůžek meziročně ubylo 3,9 procenta, následné péče naopak přibylo o 0,5 procenta a dlouhodobé péče o 3,8 procenta.

Co se týká lůžek následné péče, k nejvýznamnějšímu nárůstu došlo v Ústeckém kraji, a to o 60 lůžek. V případě dlouhodobé péče pak v absolutních hodnotách byl nevýznamnější nárůst ve Středočeském kraji (102 lůžek), nevyšší relativní nárůst o 55 % byl zaznamenán v Jihočeském kraji (25 lůžek).

K zahájení diskuse o restrukturalizaci lůžkové péče využila VZP obnovu tzv. rámcových smluv. Ty jsou uzavírány se všemi poskytovateli vždy na 5, respektive 6 let a k jejich obnově došlo právě od 1. ledna 2025.

Velká pozornost byla věnována porodnicím s ohledem na pokles porodnosti v Česku a dětským lůžkovým oddělením, která jsou často využívána z 20 až 30 %. VZP se na jednoletých, resp. dvouletých smlouvách namísto standardních pěti let dohodla s šesti porodnicemi a deseti lůžkovými pediatriemi v ČR. Činnost porodnice v Nemocnici Ivančice byla ukončena. Lůžková pediatrická oddělení ve Štemberku a ve Slaném byla po vzájemné dohodě uzavřena a místo nich otevřeny denní stacionáře.

V Česku bylo na začátku letošního roku 46 145 akutních nemocničních lůžek, následné péče 23 764, uvedla VZP.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy