Osteoporózou neboli řídnutím kostí trpí v Česku podle odhadů 750 tisíc lidí. Většina z nich o svém onemocnění neví. Když to zjistí, leží už většinou v nemocnici se zlomeninou, která se nehojí. Pro starší a oslabené pacienty může být tato zlomenina fatální. Často se totiž pojí se zápalem plic kvůli znemožnění pohybu. Odborníci proto upozorňují na důležitost preventivních prohlídek, při nichž může lékař pomocí denzitometru toto závažné onemocnění odhalit.
»Osteoporóza je závažné metabolické onemocnění, které postihuje nejen seniory. V důsledku řídnutí kostí jsou lidé náchylnější ke zlomeninám i při drobném úrazu. Po pětašedesátce se riziko vzniku osteoporotické fraktury zvyšuje až na 40 %. Onemocnění ale nebolí, a tak pacienty dopředu nic nevaruje. Proto je velmi důležité řídnutí kostí zavčas odhalit,« uvedl v tiskové zprávě Jiří Zdražil ze Sdružení praktických lékařů.
S osteoporotickou zlomeninou se v Česku setká každá třetí žena a každý pátý muž. »Na komplikace spojené s frakturou krčku zemře celkově více žen než na rakovinu děložního čípku, dělohy a vaječníků dohromady,« upozornil Zdražil.
Odborníci v této souvislosti upozorňují na důležitost prevence, která může onemocnění včas odhalit. Provádí se pomocí speciálního přístroje – denzitometru a od loňského jara mohou vyšetření provádět kromě osteologů a dalších specialistů také proškolení praktičtí lékaři a gynekologové. Podle Zdražila je v současné době v Česku na dvě stovky těchto přístrojů. »Před začátkem Populačního programu časného záchytu osteoporózy bylo v Česku k dispozici asi 100 denzitometrů. Aktuálně jsme na dvojnásobku počtu přístrojů. Podařilo se nám tak zajistit dostatečné pokrytí ve všech regionech napříč republikou,« uvedl.
Připomněl, že v současnosti už denzitometrická vyšetření nejsou vázána pouze na preventivní prohlídky. Pokud má pacient o vyšetření hustoty kostní hmoty zájem, může o ně kdykoli požádat svého praktického lékaře.
Pomůže vhodná léčba
Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky by měly zbystřit ženy rok po menopauze. Riziko osteoporózy u nich, stejně jako u mužů ve věku od 65 do 69 let, zhodnotí lékař například pomocí diagnostického dotazníku. »Pokud je vysoké, pacienti následně podstoupí denzitometrii. U mužů po sedmdesátce a žen starších 60 let by už mělo být vyšetření automatické,« uvedl Šonka.
Denzitometrie je bezbolestná, trvá maximálně 20 minut a plně ji hradí zdravotní pojišťovny. »Pacient leží na lehátku na zádech, nohy pokrčené v kyčlích a kolenou. Nad ním jezdí rameno přístroje, které ho snímá,« popsal průběh vyšetření praktický lékař Ivo Procházka. Z naměřených údajů lékaři zjistí, jaká je hustota kostních minerálů a určí vhodnou léčbu.
Těžkou osteoporózou trpěl také Karel IV. »Když 6. listopadu 1378 po vyjížďce seskakoval z koně, upadl a zlomil si krček stehenní kosti. Následně ulehl a dne 29. listopadu 1378 zemřel ve věku 62 let na zápal plic, který je klasickou komplikací osteoporotické zlomeniny,« připomněl Zdražil.
S výzvou na důležitost prevence osteoporózy přicházejí lékaři každoročně při příležitosti Světového dne osteoporózy, který připadá na 20. říjen.
(jad)
FOTO – archiv