Podle oficiálních českých i evropských studií jsou v populaci jen 3 procenta problémových hráčů. Nadměrné hraní ale může sebou nést společenské a ekonomické následky. Proto vznikl projekt Zodpovědné hraní. A jeho iniciátoři vyzývají: »Ať jste kdokoliv, rádi bychom vám udělali jasno v tom, co všechno je dobré o hazardních hrách vědět, čeho je dobré se vyvarovat, jak funguje prevence a co dělat, když už je situace vážná.«
V projektu Zodpovědné hraní hraje významnou roli tzv. harm reduction přístup. Přeloženo do srozumitelného jazyka pro všechny, jde o prevenci zaměřenou na snižování rizik a minimalizaci škod způsobených sobě nebo okolí vlivem nadměrného hraní. Není to zákaz hazardu, ani odsouzení těch, kteří hrají ve volném čase pro zábavu. Jde o to, aby zůstalo u zábavy a hraní hazardních her nepředstavovalo osobní nebo celospolečenský problém.
Společnosti podnikající v oblasti hazardních her cítí svou společenskou zodpovědnost, a proto přistoupily k vlastní seberegulaci. Například Fortuna uvádí, že jejím cílem nejen ochrana sázkařů před závislostí, ale také snaha klienty udržet, jelikož v momentě, kdy spadnou do dluhové pasti, o jejich sázky přicházejí.
Nástroj, který pozná rizikové chování hráče
Plošná preventivní opatření nejsou vždy zcela efektivní. Důkazem toho, že se ochrana hráčů dá dělat chytře a cíleně tam, kde je skutečně potřeba, se stal světově unikátní nástroj odhalující první symptomy rizikového chování hráčů.
Na základě využití umělé inteligence a big data analýzy byl v rámci projektu Zodpovědného hraní vytvořen prediktivní matematický model,
který je schopen v reálném čase vyhodnocovat změnu chování hráče hazardních her. Ten je schopen rozpoznat moment, kdy hráč začne sázet rizikově a okamžitě hráče na tuto skutečnost upozorní.
Ve spolupráci s předními českými vědeckými institucemi (projekt vznikl pod patronací Národního ústavu duševního zdraví) je pak řešena i následná intervence a okamžitá pomoc, která má hráči pomoci ztracenou kontrolu nad svým hraním získat zpět.
Nesmíme zapomenout, že lidé mají k dispozici i tzv. Odbornou radu, což je nezávislý, konzultační a poradní orgán projektu, složený z vyhlášených odborníků s různým zaměřením a expertýzou. Odborníci s vhledem a zkušenostmi z oborů adiktologie, psychologie a ekonomie, pomáhají v efektivním rozvíjení prevence i zmírnění dopadů rizikového hraní na hráče. Odborná rada projektu Zodpovědného hraní se skládá z předsedy a šesti řadových členů. Více zde.
(koz)